Sağlık

Karaciğeri temizleyen gıdalar nelerdir?

Sağlıklı bir insanın karaciğerinin ne kadar ağırlıkta olduğunu biliyormuydunuz? Tam 3 kilo olan bu organımız vücudumuz için hayati bir öneme sahiptir. Karaciğer vücudun sağlıklı kalabilmesi için gereken metabolizma olaylarını, sindirimi, bağışıklık sistemini düzenler ve besin maddesi depolaması ile ilgili önemli görevleri vardır.

Dahası, karaciğer vücudun diğer kısımlarının ihtiyaç duyduğu kimyasalları salgılayan bir bezdir.

Sağlıklı bir karaciğer kanın bileşimini düzenler, zararlı toksinleri kandan uzaklaştırır, ayrıca sindirim sırasında bağırsaklar tarafından emilen besinleri vücudun kullanabileceği formlara dönüştürür. Ayrıca bazı vitaminler, demir ve basit şeker glikozlarını depolar.

Ayrıca insülin, hemoglobin ve diğer hormonları parçalamaktan da sorumludur. Ek olarak, eski kırmızı kan hücrelerini yok eder ve kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşması için gerekli kimyasalları üretir.

Karaciğer pek çok hayati işlevi yerine getirdiğinden, sağlıklı kalması önemlidir. Sağlıksız bir diyet ve kötü yaşam tarzı karaciğeri aşırı çalıştırabilir ve aşırı yükleyebilir, bu da toksinleri ve yağları verimli bir şekilde işleyemez.

Bu da aşırı kilo alma, kalp hastalıkları, sürekli yorgunluk, aşırı baş ağrısı, sindirim sorunları, vücut alerjileri ve diğer birçok sağlık sorunu riskini artırabilir.

Karaciğeri temizleyen gençleştiren ve temizlemeye yardımcı olan birçok gıda vardır.  

İşte en iyi 10 karaciğer temizleyici gıda.

1. Sarımsak

Sarımsak karaciğerinizi temizlemek için mükemmeldir. Toksinleri temizlemeye yardımcı olan karaciğerdeki enzimleri aktive etmeye yardımcı olur. Ayrıca karaciğer temizleme sürecine yardımcı olan ve karaciğeri toksik hasardan koruyan allisin ve selenyum adı verilen iki doğal bileşik içerir.

Ayrıca, sarımsak, karaciğeri aşırı yükleyebilen ve çalışmasını engelleyebilen kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltır.

Karaciğer sağlığını geliştirmek için çiğ sarımsak tüketebilirsiniz.

  • Günde 2 ila 3 adet çiğ sarımsak yiyin ve mümkün olduğunca yemeklerinize sarımsak katın.
  • Sarımsak takviyeleri de alabilirsiniz, ancak sadece doktorunuza danıştıktan sonra.

2. Greyfurt

İyi bir C vitamini, pektin ve antioksidan kaynağı olan greyfurt, karaciğerin doğal temizleme sürecine de yardımcı olur.

Ayrıca serbest radikalleri nötralize eden ve karaciğeri detoksifiye eden güçlü bir antioksidan olan glutatyon içerir. Glutatyon ayrıca ağır metallerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ayrıca, greyfurttaki flavonoid yağın parçalanmasına yardımcı olur.

Her gün kahvaltıda küçük bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu için.

Not:  İlaç kullanıyorsanız, belirli ilaçlarla etkileşime girebileceğinden bu meyveyi tüketmeden önce doktorunuza danışın.

3. Pancar

Pancar, karaciğer fonksiyonlarını temizlemek ve desteklemek için başka bir güçlü besindir. İçeriğindeki yüksek bitki flavonoidleri ve beta-karoten, genel karaciğer fonksiyonunu uyarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, pancar doğal kan temizleyicidir.

  • Günlük diyetinize taze pancar veya pancar suyu ekleyin.
  • 1 bardak doğranmış veya rendelenmiş pancar, 2 yemek kaşığı soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı ve yarım limon suyu ile güçlü bir karaciğer temizleyici salata hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri karıştırın ve bir hafta boyunca gün boyunca her 2 saatte bir 2 çay kaşığı yiyin.

4. Limon

Limon, esas olarak içinde bulunan antioksidan bileşikler ile karaciğerin detoksifiye edilmesine yardımcı olur, bu da karaciğerde detoksifikasyona yardımcı olan enzimlerin aktive edilmesine yardımcı olur.

Dahası, limondaki yüksek C vitamini miktarı karaciğerinizin sindirime yardımcı olmak için daha fazla enzim üretmesine yardımcı olur. Limon ayrıca karaciğer tarafından mineral emilimini arttırır.

Bir kavanoz suya 1 adet limon suyu ekleyerek evde limonata yapın. Doğranmış limonları da kullanabilirsiniz. Bu şifalı karışımı düzenli aralıklarla için. Tadı hoşunuza gitmezse içerisine biraz bal katabilirsiniz.

5. Yeşil Çay

Günlük olarak yeşil çay içerek, hidrasyon seviyelerini arttırırken vücudunuzun toksinleri ve yağ birikintilerini temizlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir 2002 çalışması, çaydaki kateşinlerin karaciğerdeki lipit katabolizmasını uyarmasına yardımcı olduğunu buldu. Bu da karaciğerde yağ birikmesini önler. Bu sağlıklı içecek ayrıca karaciğeri alkol gibi toksik maddelerin zararlı etkilerinden korur.

Yeşil çay ayrıca karaciğer hastalığının tedavisinde veya önlenmesinde de faydalıdır. Kanser Nedenleri ve Kontrolü Dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre, yeşil çay içen insanların karaciğer kanseri geliştirme riski daha düşüktür.

Günde 2-3 bardak yeşil çay için. İsterseniz çayınızı balla tatlandırın.

Not: Yeşil çayın belirtilen miktarlardan fazla içilmesi karaciğeriniz ve diğer organlarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

6. Avokado

Amerikan Kimya Derneği tarafından yapılan 2000 tarihli bir araştırmaya göre, avokado karaciğer hasarını azaltabilecek güçlü kimyasallar içeriyor. Bu meyve, karaciğerin zararlı toksinleri temizlemek ve düzgün çalışması için gereken bir bileşik olan glutatyon açısından zengindir.

Avakadodaki yüksek miktarda tekli doymamış yağ, düşük yoğunluklu lipoproteinlerin veya “kötü” kolesterolün azaltılmasına ve yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin veya “iyi” kolesterolün artmasına yardımcı olur. Karaciğer kolayca iyi kolesterolü işler.

Ayrıca, avokado, genel karaciğer sağlığını destekleyen ve yağları parçalamaya yardımcı olan birçok mineral, vitamin ve bitki besin maddesi içerir.

Karaciğer hasarını tersine çevirmek için birkaç ay boyunca haftada 1-2 adet avokado yiyin.

7. Zerdeçal

Zerdeçal, başka bir popüler ve etkili karaciğer temizleyici besindir. Ayrıca vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirir.

Zerdeçaldaki ana bileşik olan kurkumin, glutatyon S-transferaz adı verilen birincil karaciğer detoksifikasyon enziminin oluşumunu indükler. Ayrıca hasarlı karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

  • Bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak suyla karıştırın ve kaynatın. Birkaç hafta boyunca günde iki kez için.
  • Ayrıca, bu baharatı yaptığınız yemeklerinize de katabilirsiniz.

8. Elma

Günde bir elma, sağlıklı bir karaciğerin arkasındaki sırdır. Elma, sindirim sistemindeki toksinleri ve kandaki kolesterolü temizlemeye yardımcı olan ve sırayla karaciğerin aşırı çalışmasını önleyen çözünür bir lif olan iyi bir pektin kaynağıdır.

Dahası, elma, kanserojenleri ve diğer toksinleri kandan uzaklaştıran doğal temizleyici bir besin olan malik asit içerir.

Her türlü elma karaciğeriniz için iyidir, ancak hızlı karaciğer temizliği için organik elma seçin. Her gün bir adet organik elma yiyin veya günlük bir bardak taze elma suyu için.

9. Ceviz

Cevizlerdeki yüksek miktarda amino asit l-arginin, karaciğeri detoksifiye etmeye yardımcı olur. Ayrıca ceviz, doğal karaciğer temizleme sürecine yardımcı olan glutatyon ve omega-3 yağ asitleri içerir.

Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanan 2008 tarihli bir araştırmaya göre, ceviz polifenolleri karbon tetraklorür ve d-galaktosaminin neden olduğu karaciğer hasarını önler.

  • Her gün atıştırmalık olarak bir avuç ceviz yiyin.
  • Ayrıca salata, garnitür, çorba veya fırınlanmış ürünlerin üzerine serpebilirsiniz.

10. Brokoli

Diyetinize brokoliyi dahil ederek doğal karaciğer temizleme sürecini destekleyin. Glukozinolatlar açısından zengin olması, kanserojenlerin ve diğer zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Brokoli içerisindeki yüksek lif içeriği sindirim sürecini de iyileştirir. 

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için haftada 3 kez 1 bardak brokoli yiyin.

Ayrıca, karaciğerinizi sağlıklı tutmak için sağlık uzmanları, hayvansal gıdaların yanı sıra alkol, rafine şeker, aşırı kafein ve işlenmiş gıdaları diyetinizden çıkarmanızı veya azaltmanızı önerir. Ek olarak, sigara içmeyi bırakın, çünkü sigara karaciğer de dahil olmak üzere vücudun farklı organlarına önemli zarar verir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla