Sağlık

Kandaki Lökosit (Akyuvar) Sayısını Artıran Gıdalar

Kanımızda alyuvarlar, beyaz kan hücreleri (lökosit veya WBC) ve trombositler gibi birçok hücre vardır. Akyuvarlar, bağışıklığı iyileştirerek vücudumuzun hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur. Kanımızda yaklaşık 5.000 – 10.000 beyaz kan hücresi vardır.

Lökosit miktarı bu sayının altına düştüğünde sağlık sorunları ve enfeksiyon riski oluşur. Bu durum, nötropeni veya düşük beyaz küre sayısı olarak adlandırılır.

Beyaz küre sayısı 1.000′ in altına düşerse çok tehlikeli olabilecek ciddi bir sorun var demektir. Bu problemle mücadele etmek ve akyuvarların sayısını artırmak için bazı ipuçları vereceğiz. Burada listelediğimiz gıdaları ve besin maddelerini tüketmenizi öneririz.

Lökosit (WBC) Miktarını Artıran Doğal Gıdalar

1. Yeşil Çay İçin

Yeşil çay içmek vücuttaki lökositi yükseltir. Bağışıklığı artıran ve güçlenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Araştırmalar kanser hastalarının yeşil çay içtiğinde akyuvar sayısında artış olduğunu göstermektedir.

2. Yoğurt Yiyin

Lökosit sayısını artırmak istiyorsanız günlük olarak yoğurt yemelisiniz. Probiyotiklerin kandaki akyuvarların miktarını artırarak bağışıklığı geliştirdikleri bilinmektedir. Ayrıca yoğurt çinko kaynağıdır ve bu da WBC sayısını artırır.

3. Vücuttaki Lökosit Miktarını Artırmak için Sarımsak Yiyin

Kanınızdaki akyuvarların sayısını artırmak için sarımsak da harika bir doğal gıdadır. Araştırmalar, sarımsak yemenin kanımızdaki akyuvar sayısını artırdığını gösteriyor. Öğünlerde sarımsak tüketin.

4. Zencefil WBC’yi Artırıyor

Kanınızdaki WBC’yi yükseltmek için zencefil tüketin. Zencefil, bağışıklığı artıran antioksidanlar içerir. Ayrıca zencefil, beyaz kan hücrelerinin sayısını ve etkinliğini artırmaya yardımcı olan yüksek miktarda çinko ve C vitamini içerir. Bu yüzden zencefil tüketmek sağlığınız için çok yararlı olacaktır.

5. Akyuvar Miktarını Artırmak için C Vitamini İçeren Gıdalar Tüketin

C vitamini bağışıklığı geliştirir ve vücudumuzdaki lökositi artırır. Bunun için brokoli, üzüm, biber, patates, limon ve çilek gibi yiyecekleri yiyebilirsiniz. Aynı zamanda turunçgiller (narenciye) ve domates de C vitamini kaynağıdır.

6. Lökositi Artırmak için E Vitamini İçeren Gıdalar Tüketin

Beyaz küre sayısını artırmak için E vitamini içeren gıdalar

E Vitamini, WBC’yi yükseltmeye yardımcı olur. Bu yüzden bu vitamini içeren gıdaları tüketmeliyiz. Elma, avokado, üzüm, erik ve çilek gibi meyveleri yiyin.

Brokoli, havuç, bezelye ve patates gibi sebzeleri yiyin. Fasulye ve bezelye yiyin. Palmiye yağı kullanın ve buğday ve arpa gibi hububatları tüketin. Ayrıca badem ve fındık da E vitamini kaynağıdır.

7. Selenyum Kaynaklı Gıdalar ile Beslenin

Selenyum, beyaz küre sayısının artırılmasına yardımcı olan başka bir besindir. Bu besin maddesini içeren gıdaları tüketin. Bunun için brezilya fındığı yiyebilirsiniz.

Arpa, buğday, darı, yulaf, kahverengi pirinç, karabuğday ve mısır gibi tahıllar da selenyum içermektedir. Fasulye, soya fasulyesi, pancar, havuç, brokoli, patlıcan, karnabahar, yaban turpu ve mantar da selenyum içeren diğer gıdalardır.

Doğal yollarla beyaz küre sayısı artırmak için selenyum içeren gıdalarla beslenin

8. Omega 3 Yağı İçeren Gıdalar Tüketin

Omega 3 yağları, vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırmada yardımcı olur. Omega 3 yağı içeren gıdalar yemelisiniz. Bunun için, somon balığı gibi Omega 3 bakımından zengin yağlı balıklardan yiyebilirsiniz. Omega 3 yağ asitlerini kapsül şeklinde takviye gıda olarak da alabilirsiniz.

9. Folik Asit İçerikli Yiyecekler Tüketin

Folik asit, akyuvar üretimine yardımcı olan önemli bir besindir. Vücudumuzdaki bu besin maddesinin eksikliği beyaz kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. Bu yüzden folik asit içeren gıdaları yemeliyiz.

Bunun için folik asit takviyeli ekmek ve kahvaltılık gevrek yiyebilirsiniz. Bezelye, bakla, çilek, portakal, yeşil yapraklı sebzeler ve üzümler de folik asit içeren diğer gıdalardandır. Sağlıcakla kalın…

Doğal ve sağlıklı yollarla, çeşitli bitki ve gıdaları tüketerek akyuvar (WBC, lökosit veya beyaz kan hücresi) sayısını nasıl artırabileceğimizi anlattık. Siz de eğer bağışıklık sisteminizi korumak ve hastalıklara karşı dirençli olmak istiyorsanız beslenmenize dikkat edin. Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla