Sağlıklı Yaşam

Kalp Krizi ve Felç Riskini Azaltan 9 İpucu

Kalp krizi ve felç, dünyadaki ani ölümlerin ana nedenlerinden ikisidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri verilerine göre dünya genelinde, her 90 saniyede bir insan kalp krizinden, her 4 dakikada bir insanda inme sonucu hayatını kaybetmektedir.

Kalp krizinin de felcinde ana nedeni kalp ya da beyine giden kan akımının kesilmesi veya normalin dışına çıkmasıdır.  

Kalp krizi sırasında kalbin bir bölümüne kan gitmez. Felçte de beynin bir bölümüne kan gitmez.

Kalp krizinin belirtileri açıklanamayan baş dönmesi, göğüste rahatsızlık hissi, nefes darlığı, mide bulantısı, sersemlik veya ani soğuk terlemedir.

Öte yandan inmenin belirtileri ise, ani güçsüzlük ya da vücudun bir tarafında uyuşma, yüz sarkma, konuşmada zorluk ve ani baş ağrısıdır.

Kalp krizine ve inmeye neden olan risk faktörleri şunlardır; yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, yaşlılık, sigara ve aşırı alkol tüketimi.

Kalp krizi ve inme, iki ölümcül hastalıktır, ancak bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için bir takım doğal ipuçlarını takip edebilirsiniz.

İşte kalp krizi ya da inme riskini düşürmek için en iyi 9 ipucu.

1. Hastalıklar Hakkında Bilgili Olun

Sağlığınızla ilgili bilgilerden haberdar olun. Kalp krizi ve felce karşı en iyi korunma, risk faktörlerini ve tedavi seçeneklerini anlamaktır.

Ayrıca, eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışın. Onun talimatlarını dikkate alın. Kesinlikle reçetesiz ilaç kullanmayın.

2. Sigarayı Bırakın

Sigara gibi tütün ürünlerinin kullanımı kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Sigarayı bırakmak kalp sağlığı için son derece etkilidir.

Tütün dumanındaki zararlı kimyasallar kan damarlarının ve kalbin çalışmasını etkileyebilir ve kan hücreleri zarar verir. Bu da kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır ve kalp krizine yol açar.

Aynı zamanda, sigara ve sigara dumanından pasif etkilenim akciğer hastalığına, periferik damar hastalığına yakalanma riskini ve felç geçirme riskini artırır.

Eğer sigara kullanıyorsanız hemen bugün bırakın. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmaktan da kaçının.

3. Sağlıklı ve dengeli beslenin

  • Günlük 5 porsiyon sebze ve iki porsiyonda meyve yiyin.
  • Haftada en az dört defa kahvaltınızı yüksek lif içeren gıdalar ile yapın.
  • Az yağlı süt ürünlerini tercih edin.
  • Haftada en az 2 defa somon ve ton balığı gibi soğuk su balıklarından tüketin.
  • Yüksek yağ ve yüksek şeker içeren ürünlerden kaçının ve tuz yemeyi azaltın.
  • Zeytin, kanola, ayçiçeği ve aspir yağı gibi sağlıklı pişirme yağları kullanın.
  • Kızarma yerine, buğlama  ve fırında pişirmeyi tercih edin.

4. Günlük Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak kalp krizi veya inme riskini azaltabilir. Düzenli egzersiz birçok yönden faydalıdır. Tansiyonu düşürür, kilo vermenize yardım eder, kolesterolü kontrol altında tutar.

Haftada beş gün ve her seferinde 30 dakika olacak şekilde fiziksel egzersiz yapmak kalp sağlığını iyileştirir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Kalp sağlığı için en iyi egzersizler, yürüme, koşu, yüzme ve bisiklete binmedir.

5. Kilonuza Dikkat Edin

Çok fazla kilolu olmak ve özellikle bu fazlalıklar bel çevremizde ise kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Kilolu ulup olmadığını öğrenmek için vücut kitle indeksinizi hesaplayın. 18.5 ile 25 arasında ki bir VKE sağlıklıdır. 30 ve üzeri ise fazladır.

Zaten kilolu iseniz, kilo vermek için çalışmaya başlayın.

6. Stres Düzeyini Kontrol Altında Tutun

2014 yılında Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, stres, öfke, kaygı ve depresyon hem kalbin çalışmasını etkiler hem de kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Ayrıca stres altında olan insanlar çok fazla yemeye ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıkları benimsemeye daha fazla yatkındır.

Eğer stresten muzdaripseniz, tetikleyicilerini tanımlamanız ve bunları önlemeniz gerekir.

7. Uykunuza Dikkat Edin

Uykusuzluk birçok yönden sağlığınızı zarar verebilir. Yeterli uyku alamayan insanlarda kalp hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

Aslında, uyku apnesi, kısaca kişinin uyku esnasında tekrar tekrar nefesinin durduğu ciddi bir sorundur. Uyku apnesinden rahatsız olan insanlar akciğer ve damar hastalıklarına daha yatkındır. Buda kalp krizi, felç, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği riskini artırır.

Normal bir bireyin günde 6 ile 8 saat uyuması gerekir.

8. İçeceklerinize Dikkat Edin 

İçki içmek kalp ile ilgili hastalıklara yol açabilir. Alkol tüketimi kan basıncını ve trigliserid düzeylerini artırarak kalp kaslarına zarar verir.

Kalp krizi ve inme riskine karşı koymak için kesinlikle alkolden uzak durun. Eğer aşırı derecede bağımlılığınız varsa “alkol bağımlılığı için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri” başlıklı yazımızı okuyarak bu dertten kurtulabilirsiniz.

9. Düzenli Aralıklarla Sağlık Kontrolünden Geçin 

Düzenli sağlık taramaları ve testleri kalp krizi ya da inme riskini azaltan yöntemlerden birisidir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, ve diyabet kalbe ve kan damarlarına zarar verebilir. Bu testleri yaptırarak bu gibi rahatsızlıklara karşı tedbirli kalabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla