Eğlence

Kahkaha Atmanın Faydaları

Kahkaha üzerine günümüze kadar çok sayıda bilimsel çalışma gerçekleştirilmiştir. Özellikle de ABD’de kahkaha terapisi konulu çalışmalar yapıldığı için kahkaha atmanın faydaları da kanıtlanmıştır. Birçok okul ve şirketin kahkaha terapisi seminerleri 2000’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Durum böyle olunca kahkahanın faydalarını merak eden bireyler oldukça farklı bilgilerle karşılaşabilir.

Terapilerin yanı sıra kahkaha konulu konferansların da yapıldığı bilinir. Gülmenin hastalıkları yatıştıran bir aktivite olduğunu söyleyen uzmanlar ayrıca moralin düzelmesi adına kahkaha atmanın gerekliliğini savunmaktadır. Bu konuda örnek verecek olursak, kanser ya da HIV hastalarının morallerinin yüksek olması halinde, vücudun hastalığa karşı olumlu tepki verdiği gözlemlenmiştir. Kanada, İsviçre, Fransa, ABD Ve Japonya gibi ülkelerde bu hastalığa yakalanan kişilerde sürekli olarak kahkaha terapilerinin düzenlediği bilinir.

Kahkaha Atmanın Psikolojik Faydaları

Kan basıncını düzenleyen hormonların salgılanmasını sağlayan kahkaha aynı zamanda psikolojik seviyede pek çok değişikliği bir arada getirmektedir. İlk olarak etkili nefes almayı sağlayan bu aktivite, vücudu rahatlatır. Bu durum, stresi azalttığı için özsaygıyı da geliştirmektedir. Öte yandan bireylerin yaşama daha olumlu bakmasını da sağlayan kahkaha atmak, bunama semptomlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Kahkaha Atmanın Faydaları Nelerdir?

Kahkaha atma sırasında kasların kasılması ve gevşemesi sağlanır. Bu duruma ek olarak bir kişinin günde 10 dakika kahkaha atması, 30 kalori yakmasını da sağlamaktadır. Samimiyet ve yakınlık gibi hisleri harekete geçiren kahkahanın beyindeki güvensizlik duygusunu azalttığı da bilinir.

Yaşam Süresi: Gülmek, yaşam süresini uzatır. Ayrıca stresi azaltan kahkahanın kaygı bozukluğu, kanser, diyabet, anksiyete ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının azalmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu durumlar elbette yaşam süresini de uzatan faktörlerdir.

Zihinsel ve Duygusal Sağlık: Akıl ve ruh sağlığına katkısı olan kahkaha atmak ayrıca insanları daha özgüvenli olmasını sağlıyor. Haliyle sürekli değişen koşullara daha kolay bir adaptasyon sürecini de destekliyor.

Konsantrasyon: Gülme aktivitesi, konsantrasyonu artırmaktadır. Kafanızı gün içinde boşaltmak için kahkaha atmanın ayrıca yapmak istemediğiniz işlere daha çok istek duymanızı da beraberinde getiriyor.

Detoks Etkisi: Zihinsel ve fiziksel bir detoks etkisi bırakan kahkaha, vücuttaki toksinleri atmaya yarayan lenf kanallarındaki dolaşımı hızlandırdığı bilinmektedir. Haliyle her kahkaha sırasında zihninizi ve vücudunuzu kirleten düşüncelerden arınabilirsiniz.

Karın Kasları: Diyaframı ve karın kaslarını hızlı bir şekilde çalıştıran kahkaha, kalori yakmanızı da sağlar.

Kahkaha Terapisinin Faydaları

Kahkaha terapisi her şeyden önce çok sağlıklı bir aktivite olarak bilinir. Vücudun savunma mekanizmasını harekete geçiren kahkaha, vücuda daha çok oksijen girmesini sağlar. Bu durum açık bir zihne sahip olmanızı beraberinde getirir.

Terapi sırasında sürekli hareket halinde olacağınız için fiziksel olarak da kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Üstelik kahkaha terapisi seanslarında endişeler unutulur ve hayata pozitif bakılır. Bununla bağlantılı olarak gevşeyebilirsiniz. O halde kahkaha atmanın faydaları ve terapiye katılmanın da çok sayıda olumlu yönü bulunmaktadır. Duygusal huzuru beraberinde getiren kahkahanın sizi enerji dolu hissettireceğini de unutmayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla