elektronik sigara
elektronik sigara
Sağlık Sağlıklı Yaşam

Juul Elektronik Sigara Nedir? Zararları Nelerdir?

Son yıllarda sigara tüketicilerine farklı bir alternatif olarak sunulan elektronik sigaralar büyük bir büyüme kat etti. Genellikle gençler tarafından kullanılan bu sigaralar arasında öne çıkan markalardan biri ise Juul olmuştur. Juul sigaralar elektronik sigaralarda farklı olarak yeni nesil elektronik sigara adı ile bilinmektedir. 2007 yılında Adam Bowen ve James Bonsees isimli iki öğrencinin tezi içerisinde yer alan bu sigaralar zaman içerisinde üretilmeye başlanmış ve 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Kullanımı ise Avrupa’da büyük bir hızla yayılarak 2017 yılının en çok satan elektronik sigarası olmuştur.

Juul Elektronik Sigaranın Özellikleri Nelerdir?

 • Juul marka elektronik sigaraların en büyük özelliği bilgisayar belleklerine benzemesidir. Gençler bellek tarzında olan bu sigarayı daha kolay taşıdıklarını ve şarj edebildiklerini gördükleri için kullanmaktadır. Ayrıca flash bellek ile aynı görüntüyü sunmasından dolayı fark edilememesi nedeniyle öğrenciler arasında oldukça yaygındır.
 • Juul sigaraların içerisinde özel bir su mekanizması vardır. Burada ısınan su buhar haline gelir. Su buharının hemen alt kısmında ise aroma elde edilmesi için hazırlanmış bir bölüm bulunur. Juul sigaralarda aroma tütün ile değil nikotin maddesi ile sağlanmaktadır.
 • Elektronik sigaralar insanlardaki nikotin bağımlılığını azaltma amacı ile üretilen ürünler olarak bilinmektedir. Ancak Juul markalı elektronik sigaralar sigaralardan alınan nikotini önlemek yerine daha çok nikotin bağımlılığı yapmıştır.
 • Genellikle gençler tarafından kullanılsa da yetişkinler tarafından da tercih edilen bu sigaralar fiyatlarından dolayı da oldukça satılmaktadır.
juul elektronik sigara
juul elektronik sigara

Juul Elektronik Sigara Zararları Nelerdir?

 • Juul elektronik sigaranın aroma kısmında nikotin bulunması insanlarda doğrudan bağımlılık oluşmasına neden olmaktadır. Hatta Juul benzeri olarak üretilen bazı elektronik sigaralarda aroma kısmına esrar gibi maddelerde eklendiğinden dolayı uyuşturucu bağımlılığının önü açılmaktadır.
 • Juul sigara içerisindeki nikotin beyin hücrelerinin ölmesine neden olurken sinir hücrelerinin de tahrip olmasına neden olmaktadır. Yetişkinler ve gençler tarafından kullanılan bu sigaralar zaman içerisinde sinir sistemlerinde ve nörolojik olarak hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Juul içerisinde bulunan bazı maddelerin kanser oluşumuna neden olduğu ve hücrelerin yapısında önemli değişiklikler yaptığı da bilinmektedir.
 • Juul sigara içerisindeki buhar mekanizmasına nikotin dışında pek çok kimyasal etken maddede eklenmektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalara bakıldığında bu maddelerin teneffüs edilmesi ile boğaz ve akciğerlerde tahrişlerin geliştiği düşünülmektedir. Ayrıca elektronik sigara kullanımına bağlı olarak gelişen alerjik tepkiler ve bağışıklık sorunları da juul elektronik sigara zararları arasında kabul edilmektedir.
 • Elektronik sigaranın kullanımına bağlı olarak nefes darlığı ve solunum güçlüğü de karşılaşılan zararlar arasındadır.
 • Juul içerisinde bulunan nikotine bağlı olarak baş dönmesi, terleme ve kalp atış hızında artma meydana gelmektedir.
 • Elektronik sigara kullanımına bağlı olarak gözlerde ve ağızda kuruluk oluşabilmektedir.
 • Boğaz ağrısı ve mide krampları da juul elektronik sigara ile gelişen yan etkilerdendir.
juul sigara zararları
juul sigara zararları

Uzun Vadede Juul Elektronik Sigara Kullanmanın Zararları

 1. Juul elektronik sigara kullanmak uzun vadede kişilerde akciğer sorunlarına neden olmaktadır. Akciğerin zaman içerisinde işlevini yerine getiremeyecek duruma gelmesi ile solunum sorunlarında artış gözlenecektir. Uzun süreli elektronik sigara kullanımlarında aynen sigara kullanımında olduğu gibi akciğer zedelenmeleri görülebilir.
 2. Juul elektronik sigara kullanımı zaman içerisinde kalp atış hızını artırdığından dolayı bir süre sonra kalp krizi gibi sorunlar yaşanmasına da neden olur. Uzun vadede gerçekleşecek olan bu durum başlarda zarar vermediği düşüncesi ile görmezden gelinebilir.
 3. Kadın ve erkeklerde juul elektronik sigara kullanımına bağlı olarak üreme hücrelerinde sorunlar ve azalma meydana gelecektir. Gebe kalma oranının düşmesi ve daha birçok sorun ise e-sigara ile ortaya çıkabilecek uzun vadeli bir sorundur.
 4. Hamilelik döneminde juul elektronik sigara kullanmak nedeniyle bebeğin düşük kiloda doğması ve düşük yapmak gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla