iyi bir baba nasıl olur
iyi bir baba nasıl olur
Aile & İlişkiler Sağlıklı Yaşam

İyi Bir Baba Nasıl Olunur?

Annelik kadar olmasa da bir çocuğun hayatının en önemli parçalarından biri babasıdır. Babalar çocukları tarafından çoğu zaman en iyi oyun arkadaşı olarak görülür. Ancak baba olmak sadece oyun oynamakla sınırlı değildir. Çocuk bakımında anneler kadar babaların da sorumluluk alması ve çocuklarını sağlıklı bir ailede büyütmesi gerekir. Ayrıca çocuklar sadece annelerin değil babalarında çocuğudur. Bu nedenle çocuğun hem maddi hem de manevi bakımında babaların annelere yardımcı olması gerekir.

İyi Bir Babada Bulunması Gereken Özellikler

Sevginizi Gösterin!

Anneler hamilelik sürecinde bebekleri ile özel bir bağ kurabilirler. Ancak babalar bu bağı ancak bebekleri dünyaya geldikten sonra kurmaya başlarlar. Bu nedenle bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren ona kokunuzu ve sevginizi hissettirmeniz gerekir. Bebekler anne karnında annesinin ve babasının sesini duyarlar. Sizde ilk andan itibaren sesinizi bebeğinize duyurabilirsiniz.

Babaların sıkça yaşadığı çekincelerden biri sevgiyi gösterme konusundadır. Bazı babalar çocuklarına sevgi gösterince otoritelerinin sarsılacağını düşünebilir. Ancak durum tam tersidir. Çocuklar sevgi ile kurulan otoriteye daha uyumlu cevaplar verirler. Sevgisiz otorite kurmak çocukların babadan soğumasına neden olur.

iyi bir baba olmak için ne yapılır
iyi bir baba olmak için ne yapılır

Sorumluluk Alın!

Bebekler ya da biraz daha büyümüş olan çocuklar ihtiyaçlarını karşılayan kişilere daha bağlı olurlar. Anneler ve ikinci olarak anneye yardımcı olan kişiler bu nedenle bebeğe daha yakıdır. Babaların da annelerden sonra gelen ikinci bir bakıcı olması gerekir. Bebeğe zaman zaman yemek yedirmek, üstünü giydirmek ve ya oynaması için parka götürmek gibi sorumluluklar iyi bir baba olmanızı sağlar. Eşinize yardım ettiğiniz için aile hayatınız düzene gireceği gibi çocuğunuzla zaman geçirdiğiniz için baba- çocuk ilişkiniz gelişmiş olur.

Onu Dinleyin!

Çok yoğun çalışıyor olabilirsiniz, yorgun olabilirsiniz ya da çocuğunuzla ilgilenemeyecek durumda olabilirsiniz. Ancak böyle durumlarda dahi çocuklarınızın size anlatacağı şeyler vardır. Sizde çocuğunuzu bu dönemde geri plana atmadan dinlediğinizde ve çocuğunuza makul cevaplar verdiğinizde iyi bir baba oluyorsunuz demektir. Ancak çocuğunuzu dinlemez ve onu ikinci plana iterseniz ilerleyen zamanlarda çocuğunuzun da sizi dinlemesine ve sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Sabırlı Olun!

Bazı babalar için çocuk sesleri, çocukların konuşmaları ya da uğraşları sıkıcı olabilir. Sabırsızlık nedeniyle çocuklarından uzaklaşmak isteyen babalar aslında gelecekte kendilerini sevemeyecek bireyler yetiştirirler. Ancak çocuğunu seven, sabırla onun davranışlarına karşılık veren babalar çocuklarının gözünde iyi bir baba olacaktır.

Sabır çocukların büyüyeceği dönemde anne ve babalar için en önemli erdem olacaktır. Sabırsız babalar nedeniyle çocuklarda sinirlilik, aşağılanmış hissi ve babaya karşı tutumlar gelişebilir. İyi bir baba olmak için sabırla ve sakinlikle çocuklarınıza yaklaşmanız çocuklarınızı kazanmanızı sağlar.

iyi bir babanın özellikleri nedir
iyi bir babanın özellikleri nedir

Doğru Model Olun!

Çocuklar annelerden sonra en çok babalarını örnek alırlar. İyi bir baba olmak için iyi bir örnek olmanız gerekir. İyi bir baba yalan söylemez, eşine ve çocuklarına karşı saygılıdır. Ev içerisinde ailesine yardım eder, yemek zamanlarını kaçırmaz ve çocuklarına çalışma hayatındaki gayreti ile de örnek olur. Ayrıca çocuklar babalarının giyim kuşamını ve konuşmalarını da örnek alırlar. Bu nedenle iyi bir babanın çocuklarına ve eşine karşı güzel konuşması ve davranışlarına dikkat etmesi gerekir.

İlginizi Verin!

Çocuklar aynen çiçekler gibidir. İlginizi verdiğinizde büyümeye başlarlar. Çocuklar babaları ile zaman geçirmeyi ve onlarla etkinlikler yapmayı severler. Siz onlardan uzak durdukça manevi olarak istediğiniz gibi gelişemezler. Bu nedenle çocuklarınıza ilgi göstermeli ve onların sizin sevginizi hissetmelerini sağlamalısınız. Çocuğunuzla oyunlar oynayabilir, birlikte ufak gezilere çıkabilir, resimler çizebilir, meyve yeme saatleri düzenleyebilir ya da alışverişe çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla