iyi bir anne olmak için yapılması gerekenler
iyi bir anne olmak için yapılması gerekenler
Anne & Çocuk

İyi Bir Anne Nasıl Olunur?

Anneler çocuklarının her zaman iyiliğini ister ve çocuklarını en fazla düşünen kişi yine anneleridir. Çocukları için canlarını vermeye hazır olan annelerin ne kadar iyi olduklarını kıyaslamak doğru olmasa da zaman zaman ‘’İyi bir anne miyim?’’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Anneliğinizi farklı annelerle kıyaslıyor hatta eksik mi kalıyorum diyor da olabilirsiniz. Kendinizi nasıl iyi bir anne olabilirim derken buluyorsanız işte iyiliğinize iyilik katacak öneriler…

Sevin, Sarılın, Öpün!

Çocuklar her zaman anne ve babalarından sevgi görmek isterler. Yemek yeme ve ya yeni oyuncakların alınması gibi ihtiyaçlar maddi dünyayı zenginleştirirken manevi dünyayı annenin sevgisi kaplar. Bir anne olarak çocuğunuza olan sevginizi en çok sarılarak ve öperek gösterebilirsiniz. Bazen çocuğunuzun kokusunu burnunuza geliyorsa gidip sarılıp öperek hem kendinizi hem de çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz. Sizin her dokunuşunuz çocuğunuz için bir terapi gibi olacağı gibi size daha çok bağlanacak ve manevi dünyasında sizi iyi bir anne olarak görecektir.

iyi bir annenin özellikleri
iyi bir annenin özellikleri

Empati Yapın!

Çocuklar bazen yanlış da olsa çoğu şeyi öğrenmek ve deneyimlemek için yaparlar. Çocukların bu ruh halinde olmaları ise ufak kazalara ya da sizin beklemediğiniz sonuçlara yol açabilir. İşte böyle durumlarda çocuğunuzla empati kurmaya çalışmalısınız. Çocuğunuz su birikintisine basıyorsa bu üstünü kirletmek için değil suyun sesini merak etmesindendir. Sürekli mutfak eşyalarınızla oynuyorsa farklı nesneleri öğrenmek istediği içindir. Eğer empati düşüncesi ile hareket ederseniz çocuğunuzu daha kolay anlar ve onunla daha iyi anlaşırsınız. Çocuğunuz ise bu empati ortamında sizi iyi bir anne olarak görmeye ve mutlu olmaya başlar.

Kıyas Yapmayın!

Ne kendinizi ne de çocuğunuzu kimseyle kıyaslamayın. Kendinizi kıyaslamanız annelikten zevk almanızı engellediği gibi yetersiz biri gibi hissetmenize neden olur. Çocuğuna yeni oyuncaklar ve kıyafetler alan anneleri görüp ben alamıyorum diye düşünmeniz manevi olarak çocuğunuza tertemiz bakma ve evdeki işe yaramayan eşyalardan oyuncaklar yapma ruhunuzu öldürür. Bunu yapmak yerine ne kadar güzel şeyler yaptığınızı görmelisiniz.

Çocuğunuzu kıyaslamak ise çocuğunuzdan uzaklaşmanıza ya da çocuğunuzu yetersiz görerek onu zorlamanıza neden olabilir. Çocuğunuz ise bu kıyaslama arasında bocalayarak sizden uzaklaşabilir. Kıyastan uzak durarak iyi bir anne olabilirsiniz.

iyi bir anne nasıl olunur
iyi bir anne nasıl olunur

Teknolojiden Uzak Durun!

Annelikle teknolojinin arasındaki bağlantı son yıllarda etkisini daha çok gösteriyor. Sosyal medya üzerinde gördüğümüz çoğu anne teknolojik cihazlarla olan bağlılığı yüzünden çocuğu ile geçireceği bir dakikayı dahi çöpe atabiliyor. İyi bir anne olmak istiyorsanız hem kendinizi hem de çocuğunuzu teknolojiyi kullanmada sınırlayın. Saatlerce televizyon karşısında oturmak yerine çocuğunuzun yanında oturun. Sosyal medya mesajları okumak yerine çocuğunuza kitaplar okuyun. Çocuğunuza bir ağacın resmini göstermek yerine telefonunuzu yavaşça bırakın ve dışarı çıkın.

Hayatı Deneyimleyin!

Gözünüze çocuk gözlüğü takarak en iyi anne olabileceğinizi biliyor musunuz? Bazen yetişkin gibi davranmak yerine çocuk gözlükleri takarak dünyaya çocuğunuzun gözünden bakabilirsiniz. Hayatı onunla deneyimleyerek yeni şeyler öğrenebileceğiniz gibi onun en yakın arkadaşı olabilirsiniz. Çocuğunuz ilk kez sizinle trene binebilir, bisiklet sürebilir, yeni bir hayvanı tanıyabilir. Birlikte bir şeyler yaparak çocuğunuzun en iyisi ve iyi ki diyeceği bir anne olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla