Meslek

İtfaiyeci Nedir? Nasıl Olunur?

İtfaiyeci olmak için en az lise mezunu olmak gerektiği gibi 2 yıllık Savunma ve İtfaiyecilik bölümü de okunabilir.

İtfaiyeci yangınlar esnasında yangını söndürme, yangında mahsur kalan insan, hayvan gibi canlıları kurtarma ve yangının hasarlarını en aza indirmekle görevli kişilere denmektedir. İtfaiyeciler son yıllarda yangınlar sırasında büyük kahramanlıklar gösterdiğinden dolayı ilgi gören mesleklerden biri olmaktadır. İtfaiyecilik mesleğinde kişiler esnek çalışma zamanlarına uyum gösteren, fedakârlık yapabilen ve zorlu çalışma koşullarına uyum sağlayan bir yapıda olmalıdır. İtfaiyeciler kolluk kuvvetleri, AFAD ekipleri, polisler, sağlık çalışanları ve daha pek çok meslek grubu ile koordineli bir şekilde çalışırlar.

İtfaiyeci Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğitim Durumu

İtfaiyeci olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekir. Ayrıca üniversite okumak isteyen kişiler iki yıllık önlisans programı olan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünü okuyabilirler. İtfaiyeci alımlarında önlisans okuyan kişiler daha öncelikli olarak işe alınmaktadır. Lise mezunları ise bu konuda ikinci sırada kalabilmektedir.

KPSS Şartı

İtfaiyeci olmak isteyen kişilerin KPSS sınavından en az 70 puan ve üzeri bir puan alması gerekmektedir. Lise mezunlarının ortaöğretim KPSS sınavından ve önlisans mezunlarının da önlisans KPSS sınavından yüksek bir puan alması gerekir.

İtfaiyecilik fedakarlık isteyen, esnek çalışma saatlerine sahip olan ve zorlu çalışma ortamları sunan bir meslektir.

Sağlık Şartları

İtfaiyecilik için başvuru yapacak olan kişilerin herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Ayrıca erkeklerin 1, 67 cm’den kadınların ise 1,60’dan uzun olması gerekir. Boy ölçümleri sırasında kişilerin ayakkabısız olması ve aç olması gerekmektedir. Boy ölçümleri ise itfaiye teşkilatlarında gerçekleştirilmektedir.

İtfaiyecilerin herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmaması ve mesleğini yerine getirecek bir sağlık sorununa sahip olmaması da gerekir.

İtfaiye olmak isteyenlerin yükseklik korkusunun bulunmaması ve kapalı alan korkusunun da bulunmaması gerekir. Ayrıca psikolojik olarak da sorununun bulunmaması aranan sağlık şartlarından biridir.

İtfaiyecilik mesleğini yerine getirecek olan kişilerin boy ve kilo endekslerinin de istenilen standartlara uygun olması bir diğer sağlık şartıdır.

İtfaiyeci Olmak İçin Aranan Diğer Şartlar Nelerdir?

  • İtfaiyeci olmak için 30 yaşını aşmamış olmak
  • T.C. vatandaşı olmak
  • Kamuda memur olabilmek için herhangi bir adli sicil kaydının bulunmaması
  • Kamuya ait haklardan mahrum kalmamak
  • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak ya da tecil ettirmiş olmak
  • Herhangi bir suçtan dolayı kovuşturma ya da soruşturma içerisinde bulunmamak aranan diğer şartlardandır.
İtfaiyeci olmak için belediyelerin personel alım ilanlarına başvuru yapmak gerekir.

İtfaiyeci Olmak İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

İtfaiye teşkilatları ülkemizde belediyelere bağlı şekilde hizmet verirler. Bu nedenle itfaiye eri olmak isteyen kişilerin belediyeler tarafından açılan personel alımlarında başvuru yapmaları gerekecektir. Belediye ilanları takip edilirken belediyelerin istediği şartları taşıyan kişiler başvuru yapmaları halinde ön mülakata alınacaktır. Mülakatta ise kişilerle görüşmeler yapılarak mesleğe uygun olup olmadıkları değerlendirilecektir.

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadardır?

Her sene yenilenen zamlarla birlikte itfaiyecilerin maaşı artış göstermektedir. Günümüz şartlarında itfaiyeciler en az 4000 TL ücret alabilmektedir. Ayrıca esnek çalışma saatlerinden ve mesai ücretlerinden dolayı bu alınan ücret daha da artacaktır. İtfaiyecilikte rütbe durumları söz konusu olduğundan dolayı rütbesi yüksek olan itfaiyeciler daha yüksek maaşlar alabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla