Bahçe & Bitkiler Genel Kültür

Ispanak Nerede Yetişir?

Vücuda çok sayıda yararı olan ıspanak serin iklim sebzesi olarak bilinir. Yani sıcak ve kurak iklimlerde yetişmez. Genelde 15 ile 20 derece arasındaki sıcaklıklarda yetişen ıspanak, bölgedeki sıcaklığın 35 dereceye kadar çıkması ve sulama yapılmaması nedeniyle erken çiçeklenebilir. Ancak çiçeklenme, bitki sayısını artırmaktadır. Buna ek olarak ıspanak uzun gün bitkisi özelliğine sahiptir. Uzun güne hassas olmayan çeşitleri geliştirilen ıspanağın gün uzunluğu 14 saati aşınca çiçeklenme süreci başlar.

Ispanak Hangi Ortamda Yetişir?

Ispanağın yetiştiği alanın ılık ve az nemli olması, yapraklarının kısa sürede gelişmesini sağlar. Fakat nem oranı yükseldikçe yapraklarda hızlıca mantar hastalığı ortaya çıkacaktır. Genelde ilkbahar mevsiminde 10 günden fazla devam eden kapalı havalar, yaprakların sararmasına neden olurken yine yapraklarda küçük ve siyah noktaların oluşmasına davetiye çıkarır. Aynı mevsimlerde rüzgarın kuvvetli olması da ortamdaki rutubeti azaltacağı için sebzenin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Ispanak Nasıl Yetiştirilir?

Ispanak üretiminde tohum ekim uygulamasına başvurular. Yaz ortalarında ya da sonlarına doğru tohumların ekilmesiyle başlayan ıspanak yetiştiriciliğinde tarlanın kontrol edilmesi önemlidir. Ancak tarlada çimlenmeyi sağlayacak düzeyde rutubet olmadığı için topraktaki çimlenmenin gerçekleşmesi adına nemin sağlanması gerekir. Ek olarak ıspanak ekilecek bölgenin salma su verilerek sulanması gerekir.

Yetiştirme sürecinden önce tarlanın yapay gübre ya da yanmış çiftlik gübresi ile gübrelenmesi gerekir. Toprağın sürülme derinliği ise 20 ile 25 cm arasında olmalıdır. Bu sayede gübre toprağa karışır ve ekim işlemlerine başlanır. Hafif karaktere sahip olan toprakların sürülürken tohumların derinlere gitmesi engellenmelidir. Tüm bu nedenlerden ötürü de gübreleme işlemi sürümden önce yapılmamalıdır. Asıl amaç tohumun çimlenmesinden sonra bitkinin gübreden faydalanmaya başlamasını sağlamaktır.

Gübrenin verilmesinden sonra toprağın 12 cm kadar derinliğine ulaştırılması gerekir. Gübre kullanılacak ise bölgede dekar başına 2 ile 3 ton arasında yanmış gübre bırakılmalıdır. Sürümden önce ise toprağın 25 cm derinliğine karıştırılması önemlidir. Daha önce toprak analizi yapılmış ve toprakta asitlik sorun yaşanmamışsa azotlu gübreleme uygulamasından da yararlanılabilir.

Evde Ispanak Yetiştirilebilir mi?

Ispanak ülkemizde Doğu Karadeniz hariç olmak üzere diğer bölgelerde rahatlıkla yetişebilen bir sebzedir. Sıcak bölgelerde kış aylarında, soğuk bölgelerde ise ilkbahar döneminde üretimi yapılan ıspanağın kış mevsimi boyunca da üretildiği unutulmamalıdır. Ancak erken dönemde ekilen ıspanaklar geç ekilen ıspanaklara göre kış aylarında daha çok zarar görebilir. Haliyle ıspanakların azotlu gübreleme sürecinde yine kış aylarında ciddi zarar görebileceği unutulmamalıdır. Özet olarak doğasında serin bir iklim sebzesi olan ıspanak, doğru koşullara sahip olan her yerde yetiştirilebilir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Besin değeri yüksek olan ve anti-kanser bileşenleri içeriğinde barındıran ıspanak, günümüzdeki fonksiyonel gıdalardan biridir. Pek çok yemek türünde ve salatalarda kullanılan ıspanak ayrıca demir açısından da zengindir.

Düz yapraklı, yarı savoy ve savoy olarak üç farklı türe ayrılan ıspanağın faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Anti – kanser bileşenler sahiptir.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Göz sağlığını destekler.
 • Vücudu rahatlatır.
 • Kemiklere iyi gelir.
 • Sinir ve beyin fonksiyonlarını düzenler.
 • Kalp ataklarını önleyicidir.
 • Kireçlenme sorununa iyi gelir.
 • Kansızlığı engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ispanağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Ispanak cildi güneş hasarlarından korumaktadır. Ayrıca sivilce temizliğinde etkili olan ıspanağı su ile karıştırarak yüz bölgesinde 20 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ispanak maskesi bu sayede yüzünüzdeki iltihapları, kiri ve yağı ortadan kaldırarak daha diri olmasını sağlar.

Ispanak cildi yaşlanmaya karşı da korunmaktadır. Vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldıran ıspanak ayrıca cildi onarıcı bir etkiye sahiptir. Ispanağın cilde faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Saçların hızlı uzamasını sağlar.
 • Cilt rengini korur.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Cilt yara ve enfeksiyonlarını iyileştirir.
 • Cilt hücrelerinin nemli kalmasını sağlar. Bu yüzden cildin parlak ve genç görünmesinde etkin bir şekilde rol oynar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla