İŞKUR kaydı, İŞKUR şubeleri üzerinden ve online olarak yapılabilmektedir.
İş & Para Kariyer

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR iş arayan ve işverenlerin kamu tekelinde bir araya geldikleri özel bir kurumdur. Devlete bağlı olarak hizmet veren İŞKUR, Türkiye sınırları içerisinde iş arayan kişiler ile işveren kişilerin bir araya gelmesini sağlar. Özel bürolarda işçi ve işveren buluşturulmasını engelleyerek devlet eliyle ve ücretsiz bir şekilde bu hizmeti veren İŞKUR, günümüzde büyük bir istihdam sağlamaktadır.

İŞKUR’a Kayıt Olma Yöntemleri

Türkiye üzerinde hizmet veren İŞKUR işçi ve işvereni bir araya getirerek geniş bir istihdam alanı oluşturmayı sağladığı gibi kariyer elde etmek isteyenler içinde yardımcı olmaktadır. Hemen hemen her şehirde şubesi bulunan İŞKUR’a kayıt olmak için iki farklı yöntem kullanılabilmektedir.

1. İŞKUR Şubelerine Giderek Kayıt Olmak

İŞKUR ülkemizde bulunan bütün şehirlerde şubelere sahiptir. Hatta ilçelerde dahi bulunan İŞKUR şubelerine giderek burada bulunan yetkililer ile görüşülebilir. İŞKUR kaydı için yetkililer kişilerden nüfus cüzdanı ve bazı bilgiler talep edebilmektedir.

İş Arayan Kaydı

İŞKUR şubelerinde bulunan yetkililer kişileri kayıt ederken hangi okullardan mezun oldukları, iş deneyimleri gibi bilgiler hakkında sorular soracaktır. Mesleki bilgileriniz, sağlık durumunuz ve hangi alanlarda hizmet vereceğinize dair açıklamalar yaptığınızda İŞKUR yetkilileri sizin için kısa sürede uygun işler bulacaktır.

İŞKUR şubelerinde kayıt oluşturduktan hemen sonra ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize uygun işleri inceleyebilir ve İŞKUR yetkilisine bu konuda isteklerinizi belirtebilirsiniz. Kendinize uygun bir iş bulmanız halinde İŞKUR tarafından gerekli başvurularınızı yaparak iş görüşmelerine gidebilirsiniz.

İşveren Kaydı

İşveren olarak kayıt oluşturmak ve devlete bağlı bir kurumdan hizmet almak istediğinizde İŞKUR şubelerine gidebilirsiniz. İŞKUR yetkilileri hangi alanda işveren konumunda kayıt oluşturacağınızı sorarak T.C. kimlik numaranız ve gerekli belgelerinizle kaydınızı oluşturacaktır.

İŞKUR yetkilisi işletmenize dair bilgileri ve hangi pozisyonlarda işçi aradığınızı öğrenerek iş ilanı oluşturacaktır. İş ilanınız online olarak görülebileceği gibi İŞKUR şubelerine gelerek iş arayan kişiler tarafından da değerlendirilebilmektedir.

2. İŞKUR Online Sistem Üzerinden Kayıt Olmak

Online kayıt İŞKUR şubelerine gidemeyen ya da kaydını hızlı bir şekilde tamamlamak isteyenler için oluşturulmuş özel bir hizmettir.

İş Veren Kaydı

www.iskur.gov.tr adresine tıklayın.

Açılan sayfadan ‘’İş Veren’’ kısmına gelin.

İşveren olarak İŞKUR kaydı yaparken tüzel kişi bilgileri ve yetkili kişi bilgileri girmeniz gerekir.

‘’Üye Ol’’ sekmesine tıklayın.

Bireysel işveren iseniz alt kısımda yer alan ‘’Bireysel İşveren Üye Ol’’ kısmına tıklamalısınız.

Açılan sayfadan üyelik sözleşmesi için ‘’Onaylıyorum’’ sekmesine tıklayın.

Tüzel kişiler adına oluşturulacak bu kayıtta sizden istenen bilgileri girerek sayfada yer alan ‘’İlerle’’ butonuna tıklamalısınız.

İşveren olarak işe dair vergi numarası, SSK numarası gibi bilgileri sisteme eklemelisiniz.

Tüzel kişi bilgilerini girerken SSK bilgilerinizi ve vergi bilgilerinizi girmelisiniz.

Güvenlik sorusunu oluşturup şifrenizi belirleyerek kaydınızı oluşturabilirsiniz.

İlan oluşturma kısmından hangi alanda nasıl bir personel aradığınızı anlatarak işçi arama kaydınızı oluşturabilirsiniz.

İşveren kaydınızı oluşturduktan sonra sisteme kayıtlı olan T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak ilanınıza gönderilen başvuruları inceleyebilirsiniz.

İşveren girişi yaparken sadece T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz.

İş Arayan Kaydı

www.iskur.gov.tr adresine tıklayın.

Açılan sayfadan ‘’İş Arayan’’ kısmına gelin.

‘’Üye Ol’’ sekmesine tıklayın.

Açılan sayfadan üyelik sözleşmesi için ‘’Onaylıyorum’’ sekmesine tıklayın.

Kimlik numaranız, adınız- soyadınız, doğum tarihiniz ve baba adınızı yazın. Sayfanın alt kısmında yer alan güvenlik kodunu yazın ve hemen altında yer alan kutucuğa tıklayarak onaylama yapın. ‘’İleri’’ butonuna tıklayın.

Yeni açılan sayfada adres ve iletişim bilgilerinizi doldurun. Sürekli kullandığınız telefon ve e-posta adresinin yanındaki ‘’Tercih Ettiğim İletişim Adresi’’ kutucuğuna tıklayın.

İş arayan bilgileri sisteme eklenirken güvenlik kodunun hemen alt kısmında bulunan kutucuğun işaretlenmesi unutulmamalıdır.

Kendinize ait bir güvenlik sorusu oluşturun ve şifre belirleyin. Şifrenizin sayı, harf ve karakter içermesine dikkat edin.

‘’Üyeliğimi Oluştur ve Devam Et’’ sekmesine tıklayarak kaydınızı oluşturmaya devam edin.

Karşınıza açılacak olan yeni sayfa üzerinden ‘’Tamam’’ sekmesine tıklayın.

Oluşturduğunuz kaydın hemen ardından açılacak olan sayfada kişisel bilgiler kısmına tıklayın.

Kullanıcıların öz geçmiş bilgilerini doldurmaları halinde iş ilanlarına erişim daha kolay olacaktır.

Kişisel bilgiler sayfasının alt kısmında ‘’İş Arama Statüsü’’ kısmına tıklayın. Burada açılan kısmı ‘’Aktif’’ olarak işaretleyin.

Profilinizdeki bilgileri doldurarak size uygun olan iş ilanlarının listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla