Sağlıklı Yaşam

İshal İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

İshal sindirim sisteminin düzgün çalışmamasından kaynaklanan, günde üç veya daha fazla tekrarlayan, gevşek yada sulu dışkılamaya denir.

ishalin ana nedenleri; tahriş edici bağırsak sendromu, crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, anksiyete, kirli gıda ve sulardır.

İshale karın ağrısı, şişkinlik, bulantı ve dehidrasyon gibi belirtilerde eşlik edebilir.

İshal ve buna eşlik eden semptomlar, sorunun yoğunluğuna bağlı olarak 2 ile 4 gün arasında tamamen geçer.

Bir takım doğal ve bitkisel tedaviler yardımı ile ishalden ve eşlik eden semptomlardan evinizde tedavi yöntemi ile kurtulabilirsiniz.

İşte İshal İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

1. Yoğurt

Yoğurt, özellikle Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium adındaki canlı bakteri kültürleri ile ishal için büyük bir ev çözümdür.

Bu canlı kültürler ishale neden olan kötü bakterileri yok eder ve bağırsaklar için faydalı olan bakterilerin tekrar üremesine yardım ederler.

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre probiyotiklerin antibiyotiklerden kaynaklanan ishalin tedavisinde etkili olduğu söylenmiştir.

Günde sadece iki kase yoğurt yiyerek rahatlayabilirsiniz. Yoğurdun faydasını artırmak için içerisine muz katabilirsiniz.

2. Zencefil

Zencefil genellikle gıda zehirlenmesin tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kramplar için ve karın ağrılarından kurtulmak içinde kullanılabilir.

 • Küçük bir parça zencefili rendeleyin ve içerisine bir çay kaşığı bal katın. Karışımı yiyerek müde suyunun salgılanmasını teşvik edebilir ayrıca sindirim sisteminizi geliştirebilirsiniz. Karışımı yedikten hemen sonra su içmemeye dikkat edin.
 • Ayrıca ishal tedavisi için günde 2-3 defa zencefil çayı içebilirsiniz. Küçük bir parça zencefili dilimleyin ve bir fincan suyu katın. Bir kaç dakika kaynatın ve süzün. İçmeden önce biraz bal ekleyin. Eğer taze zencefil bulamazsanız yerine zencefil tozunu kullanabilirsiniz.

3. Çemen tohumları

Çemen otu tohumları içeriğindeki yüksek mucilage(Bitkilerden sızan yapışkan sıvı) nedeniyle isahlin tedavisi için son derece etkilidir. Çemen tohumları güçlü bir anti-diyare etkisi sağlar.

 • Bir çorba kaşığı yoğurdun içerisine bir çay kaşığı çemen tohumu katın ve çiğneyin.
 • Alternatif olarak, iki yemek kaşığı yoğurda birer buçuk çay kaşığı çemen tohumu ve kimyon tohumu katın. Bu karışımdan günde üç defa yiyerek hızlı bir şekilde rahatlayabilirsiniz.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi ishal için başka bir etkili tedavidir. Elma sirkesi ishale neden olan bakterilere karşı etkili bir ajan olarak hareket eder.

 1. Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi katın.
 2. İshaliniz geçene kadar günde bir veya iki kez için.

5. Havuç Çorbası

Havuç çorbasının hazımsızlığı giderici ve sindirim sistemini geliştirici etkilere sahip olduğuna inanılmaktadır. Havuç çorbası özellikle çocuklarda görülen ishal vakalarındaki yorgunluğun önüne geçer. İshal sırasında kaybedilen gerekli besinleri sağlar.

 1. 500 gr kadar havucu yıkayın, kazıyın ve doğrayın.
 2. Düdüklü tencereye bir buçuk bardak su koyun, havuçları içine atın ve 15 dakika pişirin.
 3. Tadı kötü gelirse biraz tuz ekleyin.
 4. İshal sırasında bir kaç gün için bu çorbayı için.

6. Beyaz pirinç

Beyaz pirincin sindirimi kolay olduğu için ishal sırasında yenilmesi tavsiye edilen gıdalar arasında yer alır. İshal sırasında, içerisine herhangi bir sos yada baharat katmadan, küçük miktarlarda pirinç tüketebilirsiniz. İshalin durumuna göre kademeli olarak pirincin miktarını artırabilirsiniz.

7. Berrak Sıvılar Alın

İshal vücudun susuz kalmasına neden olabilir. İshal olduğunuz zaman su ile birlikte Hindistan cevizi suyu, et suyu ve sebze çorbası suyu içebilirsiniz. Ayrıca kafein içermeyen spor içeceklerinden içebilirsiniz.

Bu dönemde kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Ayrıca domates suyu ve narenciye suyu gibi asidik içeceklerden kaçının.

8. Muz

Pektin ishali azaltmaya yardımcı olan suda çözünür bir liftir. Olgun muz pektin bakımından çok zengin olduğu için bu dönemde olgun muz yiyerek ishalden kurtulabilirsiniz.

Muz, aynı zamanda vücuttaki bir dizi yaşamsal fonksiyonları destekleyen elektrolit potasyum içerir.

İsaliniz geçene kadar günde birkaç tane olgun muz yiyebilirsiniz.

9. Papatya Çayı

Papatya antispazmodik özellikleri sayesinde,  ishal dahil mide bozukluklarına da eşlik eden karın ağrılarına iyi gelir.  Aynı zamanda, bağırsak iltihabını azaltmada yararlıdır.

 1. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı papatya çiçeği ve bir çay kaşığı da nane yaprağı katın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 2. Ardından süzün ve günde iki defa bu çaydan için.

Ayrıca  sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenlemek için yeşil çay içebilirsiniz.

10. Çörek Otu Yağı

Çörek otu gaz, kabızlık ve ishal gibi çeşitli bağırsak sorunlarının giderilmesinde oldukça etkili bir bitkidir. İshal tedavisi için çörek otu yağı kullanın.

 1. Bir fincan sade yoğurda bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırın.
 2. İshal belirtileri tamamen bitene kadar bu karışımdan günde iki kez yiyin.

Eğer ishalin belirtileri birkaç gün içerisinde geçmezse kesinlikle bir doktora görünün.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla