iş verimliliği nasıl artar
iş verimliliği nasıl artar
Kariyer

İş Verimi Nasıl Artırılır?

İş hayatı yüksek performans gösterilmesi ve yapılan işin adeta bir şölen coşkusuyla yerine getirilmesi gereken görevlerden oluşabilir. Kimimiz istediğimiz işte çalışma imkanı bulurken kimimiz ise geçimimizi sağlamak adına bir işe girişmiş olabiliriz. Her ne işte çalışırsak çalışalım ya da çalışanlarımız nasıl insanlar olursa olsun iş verimi artırma yolları denenerek istenilen sonuçlara ulaşabiliriz. Mutlu ve bol kazançlı bir iş hayatı için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için püf noktalarını takip edebilir ve denemelere başlayabilirsiniz.

1.Hedefleriniz Olsun!

Bireysel olarak ya da çalışanları olan bir işveren olarak iş verimini artırmak için mutlaka hedefler belirlemeniz gerekir. İnsanların hedefi olduğunda bu amaca ulaşmak için var gücü ile çalışır. Kiminin iş hayatının sonundaki hedefi daha fazla para iken kimininki ise harika bir tatil olabilir. Sizde çalışmayı hayallerinize ve hedeflerinize ulaşabileceğiniz bir yol olarak görmeye başladığınızda iş hayatınızda daha iyi olmak için daha çok ve daha verimli çalışmaya başlayacaksınız.

2.İnce Zaman Ayarları Yapın!

İnsanlar çalışma hayatında genellikle dakikalarla ve saatlerle çalışmalarına yön verirler. Ancak bu zaman ayarlamasını doğru yapmadığınızda iş veriminiz düşeceği gibi yanlış zamanlarda çalıştığınız için performans sorunları ve biriken işlerle uğraşmak zorunda kalacaksınız. Eğer sabah saatlerinde güzel bir kahvaltının ardından zihniniz daha rahat çalışıyorsa bunu kullanabilirsiniz. Bedeniniz öğleden sonra daha aktif bir durumdaysa fiziksel çalışmalarınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

iş verimini artırmak için
iş verimini artırmak için

3.İşinize Odaklanın!

İş verimini düşüren aktivitelerin başında işinize doğru bir şekilde odaklanmamak gelir. Eğer kendinizi yaptığınız işe yeterince vermiyor ya da bu işi yavaş bir şekilde yapıyorsanız odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. İşinize yeterince odaklanamadığınızı düşünüyorsanız karşınıza bir saat koyun ve zamanla yarışmaya başlayın. Bu sayede kendinizi daha rahat kontrol edebilir ve odaklanma sorununu daha rahat atlatabilirsiniz.

4.Dijital Cihazlardan Uzak Durun!

İş verimliliğini artırmak adına atmanız gereken en önemli adımlardan biri telefon, tablet, bilgisayar ya da televizyon gibi cihazlardan uzak durmaktır. Bu cihazlarla ne kadar çok zaman geçirirseniz işleriniz o kadar çok aksayacaktır. İş dışı kullanımlarınız oluyorsa sosyal medya detoksu gibi çeşitli tedbirler alabilirsiniz. Ayrıca çalışma saatleriniz boyunca dijital cihazları kapalı tutabilir ya da sessize alabilirsiniz.

5.Fazla İş Almayın!

Her insanın bir çalışma kapasitesi vardır. Kimileri aynı anda iki işi yürütebilirken kimileri ise 3 ya da 4 işi aynı anda gerçekleştirebilir. Ancak herkesin aynı performansı sergilemesi mümkün değildir. İş hayatında da verimli bir şekilde çalışmak adına yürütebileceğiniz kadar iş almanız gerekir. Gereğinden fazla iş aldığınızda sırtınızdaki yükler arttığı gibi zihinsel yüklerde elde etmiş olursunuz. Bu durum ise bütün işlerinizi daha yavaş bir şekilde halletmenize neden olur.

6.Doping Hobiler Oluşturun!

Çalışma hayatında verimli bir iş hayatı elde etmek için kendinize özel dinlenme zamanları oluşturmalısınız. Ancak vereceğiniz molalarda mutlaka dinlenmeli ve sizi yeniden motive edecek doping hobiler oluşturmalısınız. Bazı kişiler için minik bir balığı izlemek, bir bitkiye su vermek ya da sevdikleri ile konuşmak doping etkisi yapabilir. Sizde kendinizi iyi hissedeceğiniz aktiviteler bularak çalışma aralarında bu uğraşlar ile yeniden enerji edinebilirsiniz.

iş yerinde verimi artırma
iş yerinde verimi artırma

7.Özel Bir Çevre Oluşturun!

Çalışma ortamınızın gerçekten çalışmaya uygun olması gerekir. Eğer dağınık bir masanız varsa bu masayı toparlamanız ya da sizi işten uzaklaştıran pencerenize bir perde takmanız gerekebilir. Çalışma ortamınızda sürekli olarak konuşan ve sizi çalışmaktan alıkoyan kişiler varsa bu kişilerle konuşmamak adına özel notlar oluşturabilirsiniz.

8.Çok Değil Verimli Çalışın!

İş verimini artırmanın beyindeki karşılığı kimi zaman fazla çalışmak olarak görülüyor. Ancak çok fazla çalışmak verimli çalışmak değildir. Çok çalıştığınız halde işlerinizde aksamalar oluyorsa ve çalışmalarınızdan sıkılıyorsanız bunun yerine verimli çalışacağınız saatleri belirleyin. Eğer verimli çalışacağınız zamanları doğru bir şekilde belirlerseniz ve işinize büyük bir bağlılıkla başlarsanız on saatte bitireceğiniz bir işi üç- beş saat aralığında dahi tamamlayabilirsiniz.

İş Verimini Düşüren Alışkanlıklar

  • Kendinize zorlayıcı hedefler koymayın. Gerçekçi olun.
  • Gereğinden fazla iş alarak halledebileceğinizi düşünmeyin. Az işiniz olsun ama kaliteli bir çalışma sunun.
  • İş yerinize sıkılacağınız bir ortam olarak bakmayın. Güzel yanlarını görmeye çalışın.
  • İş ortamındaki diğer kişilerle anlaşmaya çalışın ve iş hayatınızdaki kişilere takılmak yerine daha hoşgörülü olun.
  • Sürekli saate bakma alışkanlığınızı bir kenara bırakın.
  • İş hayatında uzun soluklu konuşmalar değil güzel işler çıkarmayı hedefleyin.
  • İşe gitmeden önce kendinizi manevi olarak rahatlatacak işler yapın. Duş almak, güneşte yürümek, evcil hayvanınızı beslemek gibi.
  • Uyku sürelerinize, beslenmenize ve kendinizi düşünmeye özen gösterin.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla