Kariyer

İş Görüşmesinde Rahat Olmanın Yolları

İş görüşmesine gitmeden önce pek çok kişi büyük bir heyecan duygusuna kapılabilir. Bu durum bir süre sonra stres faktörünü de beraberinde getirir. Oysa iş görüşmesinde rahat olmanın yolları konusunda dikkat edeceğiniz bilgiler sayesinde mülakat sürecinin daha başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle de ilk kez bir iş görüşmesine gidecek olanların bu konuda biraz daha çaba sarf etmesi doğru olacaktır.

İş Görüşmesinde Sakin Kalmanın Yolları Nelerdir?

İş görüşmeleri çoğu zaman bir mülakat anlamına gelir. Heyecan ve stresin birleşmesi, insanlarda panik havası oluşturabilir. Bu tür durumlara karşı bazı hisleri kontrol altına almak önemlidir. Yazımızın devamında paylaşacağımız tavsiyeler, iş görüşmesinde rahat olmanın yollarıdır. Haliyle sakin kalmak için de yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

Olumlu Düşünün: Olumlu düşünceler iş görüşmesine gitmeden önce sahip olunması gereken düşüncelerdir. Pozitif düşünceler insanları her zaman rahatlatırken ayrıca imajınızı da olumlu etkiler.

Gergin Olduğunuzu Kabul Edin: İnsanların içinde bulunduğu durumu kabul etmesi daha güçlü bir yapıya sahip olduğu anlamına gelir. Çok sayıda iş görüşmesine katılmış olan insanların bile yeni bir görüşme sırasında stresli olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden rahat ve umutlu bir şekilde gergin olduğunuzu da kabul ederek iş görüşmesine gitmeniz mantıklı olacaktır.

Bilgi Toplayın: Başvuru yaptığınız şirkette talip olacağınız pozisyon hakkında yeteri kadar bilgi toplamanız çok önemlidir. Çünkü tarafınıza şirketle ilgili bir soru aktarıldığı zaman kısa sürede yanıt verebilir ve moralinizi de yükseltebilirsiniz.

Provalar Yapın: Tarafınıza iletilecek sorulara kolayca ve stressiz bir şekilde yanıt vermek için evde prova yapabilirsiniz. Ayrıca soru ve cevaplar hazırlayarak kendinize bu soruları sorabilir ve sonuç olarak zayıf – güçlü yönlerinizi belirleyebilirsiniz.

Soru hazırlarken mutlaka kendi sorularınıza yönelmelisiniz. En çok 3 farklı soruyu kendinize sormalı ve etkileyici yanıtlar vermeye çalışmalısınız. Elbette mülakat sırasında yöneltilecek farklı sorular için de hazırlıklı olmanızda fayda var.

Dış Görünümünüze Dikkat Edin: Dış görünüm, kendinizi iyi hissetmeniz açısından önemlidir. Elbette iş görüşmesine her zaman temiz ve bakımlı bir şekilde gitmeniz, imajınızı da olumlu yönde etkiler. Çok resmi kıyafetler yerine birbiriyle uyumlu giysileri tercih etmeli ve rahat bir görünüme kavuşmalısınız. Bayanlar bu aşamada aşırı makyajdan uzak durmalı, erkekler de yüz bakımına gerekli özeni göstermelidir.

Dinlendikten Sonra Görüşmeye Gidin: Bedeninizi yeteri kadar dinlendirmeden iş görüşmesine gitmeniz uygun değildir. Sakin bir şekilde iş görüşmesine giderek tarafınıza yöneltilecek sorulara akıllı bir şekilde yanıtlar verebilir ve mülakatı başarıyla tamamlayabilirsiniz.

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir iş görüşmesinde her zaman doğal davranmak gerekir. Fazla mesafeli ya da gergin olmak, mülakatın başarısız bir şekilde sonlanmasına neden olabilir. Ayrıca doğal olmak, karşınızdaki kişiye olumlu mesajlar vereceğinden işe alım sürecini de etkileyecektir.

İş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, adayların kendini yeteri kadar ifade edebilmesidir. Bu aşamada aşırı heyecanlı davranışlar sergilemek yerine kendinizden emin tavırlarla karşınızdaki insanı etkileyebilirsiniz. Yine bu süreçte jest ve mimiklerin doğru zamanda kullanılması önemlidir. İşveren ile aranızda olumlu bir iletişim kuran bu süreç, bireysel olarak rahatlamanızı da sağlayacaktır.

Mülakat aşamasında açıklayıcı ve kısa ifadeler kullanmanız gerekir. Ses tonunuzu da buna göre ayarlamalı ve kısa cümleler ile heyecanınızı atmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca ücret ve maaş hakkındaki sorular genelde en son bölümlerde aktarılır. Bu yüzden daha ilk görüşmede maaş konusuna girmek yanlış bir davranış olacaktır.

İş görüşmesine giderken paylaştığımız tüm bu durumlara dikkat etmeniz her zaman sakin olmanızı sağlar. Aynı durum özgüven kazanmak için de geçerlidir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla