Kariyer

İleri Görüşlü Olabilmenin Yolları

İleri görüşlü olmak her ne kadar doğuştan gelen bir yetenek gibi düşünülse de sonradan kazanılacak öğretiler sayesinde de bu durum gerçekleşebilir. İleri görüşlü olabilmenin yolları konusunda öncelikle liderlik konusunda bazı bilgilere sahip olunmalıdır. Lider olmak için farklı süreçlerin yaşanmasına da gerek yoktur. Yani bir birey başkalarının düşüncelerini önemsediği ve sorunlarına çözüm bulduğu sürece lider sayılabilir. Ancak ileri görüşlü olabilmek için nasıl lider olunur sorusunun tüm yanıtlarının bilinmesinde fayda var.

Nasıl Lider Olunur?

İleri görüşlü olabilmenin ilk adımı olan liderlik için bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Yazımızın devamında tüm bu seçenekleri açıklamalarıyla beraber paylaşıyor olacağız.

Nazik Olmak: Liderlerin her zaman nazik olması gerekiyor. Yani farklı görüş ve düşüncelere açık olmak aynı zamanda ileri görüşlü olabilmenin yolları arasındadır. Bu yüzden kurallarınızı ortaya koyarken anlayışlı ve mantıklı olmanız gerekir.

Özgüvenli Olmak: Özgüven aslında hayatın her aşamasında gereklidir. Yapacağınız işlerden önce alacağınız eleştirileri düşünmek yerine doğru kabul ettiğiniz uygulamaları devreye alabilirsiniz. Ayrıca bilgi eksikliğinizi de bu aşamada ortadan kaldırmanızda fayda var.

Uzmanlık Edinmek: Bir lidere yöneltilen sorular her zaman yanıtlanmayabilir. Ancak kendini bu alanda yetiştiremeyen bireyler ileri görüşlü olamadığı gibi çevresindeki insanların güvenini kaybeder. Haliyle belirli bir seviyede bilgili olmak ve hatta uzmanlık edinmek çok daha mantıklı ve önemlidir.

Kararlı Olmak: Herhangi bir konuda kararlı olmak hem liderlerin hem de ileri görüşlü bireylerin genel özelliğidir. Reddedilen fikirler olsa bile doğruluğuna inandığınız konularda kararlı olabilirsiniz. Bu durum sizi benimseyen insanların sayısını da artıracaktır.

İleri Görüşlü Olabilmek için Lider Gibi Davranmak Gerekir

İleri görüşlü olabilmenin yolları konusunda en önemli durum, lider gibi davranmaktır. Yine bu aşamada dikkat edilmesi gerekenler;

 • Verdiğiniz sözleri tutun.
 • Kılık kıyafete dikkat edin.
 • Ekibinizle iyi geçinin.
 • Sorular sorun.
 • Liderliği sadece zorunluluk halinde devreye alın.
 • Yapmak yerine görün.

İleri görüşlü olabilmek için liderlik vasfının olması gerektiğini belirtmiştik. Yukarıda sıralanan maddeler ise yine bu süreçte dikkat edilmesi gereken durumlardır. Bir lider verdiği sözleri mutlaka tutmalıdır. Bununla beraber gerek ailenizle gerekse ekibinizle bu konuda pratik yapmanız doğru olacaktır. Elbette liderlik vasfını elinizde tutmak için tüm yeteneklerinizi kullanmanız gerekir.

Uygun giyinmek, liderliğin bir diğer şartıdır. Çalışma ofisinizde herkese örnek davranışlar oluşturabilen bir kişi daima resmi giyinir. Bu durum ona liderlik özelliği kazandırabilir. Ayrıca insanları etkilemek için de giyinmenin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Liderler ekibine iyi davranan kişilerdir. Bu süreçte ekibinize bağlı olmak konusunda vereceğiniz öğütlerle hareketleriniz birbirini desteklemelidir. Ayrıca ekibinizi geliştirmek amacıyla tüm dikkatinizi onlara vermeli ve ekip için faydalı olan çalışmaları sunmalısınız. Bu durumda ileri görüşlü olarak geleceğe dair daha başarılı çözümler oluşturmanız mümkündür.

İleri Görüşlü İnsanların Ortak Özellikleri

İleri görüşlü insanların bazı ortak özellikleri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Kendilerini farklı kılan kişilerdir.
 • Zamanı iyi ayarlarlar.
 • Daima geleceği düşünürler.
 • Toplumdan uzaklaşmazlar.
 • Tartışmaktan kaçınırlar.
 • Esnek bir yapıya sahiptirler.
 • Gereksiz konuşmazlar.

Sıraladığımız bu özellikler ileri görüşlü insanların en temel özellikleridir. Liderler toplumdan uzaklaşmak yerine gerek iş gerekse sosyal arkadaşlarının yanı sıra aileleriyle iyi geçinen kişilerdir. Ayrıca atacakları adımın kazandıracağı ya da kaybettireceği tüm seçenekleri düşünürler. Son olarak gereksiz tartışmalardan uzak duran ileri görüşlü insanlar daima kendini farklı kılar. Toplumda saygı gören bu insanların görüşleri de farklı kitleler tarafından beğenilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla