Meslek

Hostes Nedir? Nasıl Olunur?

Hostesler uçuş öncesinde yolculara bilgiler veriri ve uçuş boyunca yolcularla ilgilenir.

Hostes diğer adıyla kabin görevlileri uçuşlar sırasında yolcuların güvenliğini sağlama ve yolcuların rahatlığı için hizmet veren kişilere denmektedir. Uçuşlar sırasında hizmet veren erkeklere genelde host kelimesi kullanılırken, kadınlar için hostes kelimesi kullanılmaktadır.

Hostesliğin tarihçesine bakıldığında tren ya da yolcu gemisi gibi ulaşımda kullanılan pek çok taşıtta hosteslik yapıldığı görülür. Ancak uçak yolculuklarının daha kısa sürmesi ve yolcularla hosteslerin daha çok iletişime geçmesinden dolayı hostes kavramı uçuşlarda daha sık kullanılmıştır. Hostesler uçuş öncesi, uçuş sırası ve sonrası ile ilgili bilgiler verdiğinden dolayı güvenlik konusunda uçuşlarda olmazsa olmazlar arasında görülmüştür.

Hostes, kabin görevlisi ya da host olarak da bilinmektedir.

Hostes Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hostes olmak isteyen kişiler devlete bağlı olarak çalışabildikleri gibi özel hava yolu şirketlerine bağlı olarak da çalışabilmektedir. Devlete bağlı hava yolu şirketlerinde çalışmak isteyen hostes adaylarının şu şartları taşıması gerekmektedir:

  • T.C. vatandaşı olmak
  • İyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak
  • Erkekler için askerlik engelinin olmaması
  • Adli sicil kaydının temiz olması
  • Kadınlar için 160-180 cm uzunluğunda olmak, erkekler içinse 170-180 cm aralığında olmak
  • Sivil Havacılık Kurumu tarafından belirlenmiş olan fiziki yeterliliğe sahip olmak ve gerekli alanlarda talep edilen sağlık raporunu almış olmak
  • Daha önce çalışılan hava yolu firmasında disiplinsizlik uyarısı ya da ceza almamış olmak.

Hostes olmak isteyenler için özel havacılık kurumlarından talep edilen şartlar farklılaşabilmektedir. Dış görüntüye önem veren ve insanlarla ilişkilerinde başarılı olan kişiler ve alınan eğitimler özel kurumlarda öne çıkan detaylardan olmaktadır.

-Hostes olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Ancak lisans mezunu olmak, güler yüzlü olmak ve hava yolu şirketi tarafından talep edilen dillere hâkim olmak da önemli konulardandır. Yabancı dil bilgisinde sadece İngilizce yeterli olmadığından dolayı farklı bir dil seçerek bu alanda da konuşma, yazma ve okuma becerisi elde etmek önemli kabul edilmektedir.

Hostes olmak için en az lise mezunu olmak ve iyi derecede İngilizce bilmek gerekir.

Yazılı Sınav

Hostes adayları için yazılı olarak yapılacak olan mesleğe dair sorular sorulmaktadır. Yazılı sınav üzerinden geçer puan alan adaylar ise sözlü mülakatlara çağırılmaktadır.

Sözlü Mülakat

Hostes olmak isteyen kişiler için hem devlete bağlı kurumlarda hem de özel havacılık şirketleri tarafından sözlü mülakatlar yapılmaktadır. Sözlü mülakatlarda kişilere havacılık ve ulaşımla ilgili bilgiler sorulduğu gibi ikili ilişkileri görebilmek adına çeşitli sorularda sorulabilmektedir. Mülakatlar sırasında bilinen dillerin ne kadar yeterli olduğunu anlamak adına yabancı dilde sorular yöneltilebilmektedir.

Mülakatlar sırasında heyecanlı olan ve ya stresli olarak cevaplar veren kişilerin puanları düşük olmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişilerin mülakat sonuçlarının iyi olması halinde talep edilen şehirlerde göreve başlamaları istenecektir.

Özel havacılık şirketleri hostes alımlarında farklı sınavlar uygulayabilmekte ya da devlet kurumlarındakinden farklı şartlar talep edebilmektedir. Hostes adaylarının alımlar ile ilgili açıklamaları takip ederek şartlar hakkında bilgi alması gerekir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla