Sağlık

Hint Ginsenginin 10 Faydası

Son yıllarda Tıp Dünyasında yeni bir çığır açan Hint Ginsengi bir ilke imza atıyor. Oldukça şifalı olan bitki Çin Tıbbında bir çok hastalığı iyileştirici olarak kullanılmaktadır.

Oldukça geniş bir sağlık yelpazesine sahip olması nedeniyle geçmiş yıllardan beri dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. İnsan sağlığı açısından çok büyük fayda sağlayan Hint Ginsengi başta bağışıklık sistemini maksimum seviyede yükseltiyor. Stres konusunda yatıştırıcı etki sağlıyor, uykusuzluk sorunu yaşayanlar için tam donanımlı olumlu etkileri beraberinde getiriyor. Antibakteriyel özelliği bulunuyor, anti-inflamatuar etkisi gösteriyor. Ayrıca yüksek miktarda antioksidan içererek gelecek yılları sizlerin lehine destekliyor.

Aswagandha bir çok hastalığın tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Aswagandha bitkisinin kök ve yaprakları tıbbi amaçlar için tercih edilmektedir. İsteğe göre köklerini çay gibi demleyip içebilir yada kurutulmuş toz halinde tüketebilirsiniz. Kök olarak kullanılan Hint Ginsengi, kapsül formunda ve sıvı olarak kullanılmaktadır.

Hint Ginsenginin ( Aswagandha) faydaları – Aswagandha tozunun kullanım alanları

1. Stresi tedavi eder

Stres kontrolünü doğrudan ele alabilmede oldukça etkilidir. Psikolojik Tıp Hint dergisinde yayınlanan bir çalışmada stresin yan etkilerini de kontrol altına alan, stres hormonlarını düzenleyen etkilere sahip olduğu açıklanmıştır. Akut ve kronik stres yaşayanların zayıflamış sinir hormonlarını düzenleyen mucize bitkilerden biridir. Sinir sistemini güçlendirir, uyku kalitesini artırır ve zihni tazeler.

2. Beyin gücünü uyararak harekete geçirir.

2010 yılında Fitoterapi Araştımanın yayınladığı araştırmaya göre, Hint ginsengi Parkinson ve Alzhemier tedavisinde yüksek değerde iyileştirici etki göstermiştir. Asetilkolin üretimini sinirsel sinyallerle direk olarak bellek ve yetenek gelişimi için gönderir. Bu da düşünme ve konsantrasyon yetilerinin gelişimini sağlar. Hasar görmüş olan sinir hücrelerinin büyümesini teşvik eden riskleri alt seviyeye indirmiş olur. Yaşa bağlı zihinsel fonksiyon işlevlerini canlandırmaya başlar. Beyin de jenerasyonu yaşayan kişilerin Hint Ginsengini doktor kontrolünde kullanması daha sağlıklı sonuçları beraberinde getirecektir.

3. Kansere karşı korur

Yapılan araştırmalara gore Hint Ginseginin kanser hastalığına karşı koruyucu önlem aldığı ve hastalığın yayılmasını önlediği olumlu sonuçlarla kanıtlanmıştır. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda antioksidan sayesinde, kanseri öldürme özellikleri ön plana çıkmıştır. Meme, kolon, lösemi, akciğer, prostat ve sarkomu gibi kanserli hücrelerin büyüyüp yayılmasına engel olduğu tespit edilmiştir. Kanser hücrelerine karşı uygulanan kemoterapi ve rasyoterapinin, iyi hücreleri de yok etmesini önlemektedir.

4. Bağışıklık sistemini geliştirir

Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan Hint Ginsengi bağışıklık sistemi üzerinde de önemli rol oynamaktadır. İçermiş olduğu yüksek ölçüde antioksidan nedeniyle, beyaz kan hücresi üretimini artırır ve bağışıklık sisteminin sağlıklı şekilde hastalıklara karşı önlem almasını sağlar. Vücuda giren bir çok hastalığın nedeni zayıf olan bağışıklık sistemidir. Çeşitli hastalıklardan sonra kendinizi yorgun ve zayıf hissettiğiniz zamanlarda da Hint Ginsengi kullanabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, günde 1 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Not: Yüksek tansiyonu olalar için tavsiye edilmemektedir.

5. Depresyonu önler

Hint ginsengi stres giderici ve anti depresan özelliği ile, bir çok ilaçdan daha kuvvetli etki göstermektedir. Hindistan’ da Hindu Banaras Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü araştırmacıları tarafından 2000 yılında yapılan bir çalışmada davranış bozuklukları gösteren kişilerin tedavisinde olumlu sonuçlar göstermiştir. Bir çok ilaçların göstermiş olduğu uyku hali gibi yan etkileri göstermemektedir. Doktor gözetiminde depresyon ve anksiyete bozukluklarını tedavi etmektedir.

6. Cinsel gücü artırır

Hint Ginsengi güçlü afrodizyak içermektedir. 2013 yılında yapılan pilot bir çalışma ile bitkinin sperm sayısını, kalitesini ve miktarını artırdığı gözlemlenmiştir.

Düzenli kullanım dahilinde cinsel performansı geliştirmesi söz konusudur. Kadınlarda ise libido seviyesini artırmaktadır. Yarım ılık bir bardak sütün içine yarım çay kaşığı Hint Ginsengi ekleyip, günde iki defa içilmelidir.

7. Şifa kaynağıdır

Anti-inflamatuar içeren Hint Ginsengi romatizma ve eklem ağrılarını tedavi etmektedir. Özellikle sabahları eklem sertliği nedeniyle yaşam kalitenizi düşüren ağrıları tedavi edecektir. Ayrıca artrit gibi sağlık sorunları yaşayan kişilerin yaşam kalitelerini artıracaktır. İltihabı tedavi edecek, enerji ve güç takviyesi yapacaktır.

8. Şekere iyi gelir

Kan şekeri seviyesini dengeleyen mucize bitki, diyabet hastalığının tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Ayrıca insulin duyarlılığını artırır, diyabet ile ilgili yaşanan komplikasyonları alt seviyeye çeker. Diyabet ilaçları ile birlikte almadan önce, doktorunuza başvurunuz.

9. Ashwagandha boy uzatır mı?

Boyunuzun kısalığından şikayet ediyorsanız, Hint Ginsengi bu konuda yeterli desteği sağlayacaktır. Boyunuzun bir kaç santim uzamasını istiyorsanız Ashwagandha kullanabilirsiniz. Büyüme hormonu üretimini destekleyecek ve geliştirecek katkılar sağlayacaktır. Bir bardak sıcak inek sütünün içine 2 yemek kaşığı Hint Ginsengi tozu ve çok az miktar şeker eklemeniz yeterli olacaktır. 45 gün boyunca yatmadan once içilmesi tavsiye edilmektedir.

10. Tiroidi uyarır

Hint Ginsengi tiroid bezinin doğru çalışmasını destekler ve böbrek üstü bezlerini uyarır. Ayrıca yorgunluk ve stres gibi oluşumların azalmasını destekler. Gün içinde kaybettiğiniz enerji açığını kapatır. Ashwagandha kök ekstresinin yeterli doz miktarını tespit etmek için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Önlem: Ashwagandha doğanın sunduğu şifa kaynaklarından biridir. Tıbbın gözetim altında kullanılması gerekmektedir. Özellikle hamilelerin ve emziren kadınların kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyon, baş dönmesi ve uyku sorunlarına neden olabilir.

1 Yorum

Yorum bırakmak için tıkla