hindistan vizesi nasıl alınır
hindistan vizesi nasıl alınır
Genel Kültür Seyahat

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Dünyanın 7. en büyük ülkesi olarak bilinen Hindistan, farklı kültürlerin ve insanların buluşma noktası olarak biliniyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olması nedeniyle adını sıkça duyuran Hindistan yıl içerisinde yabancı turistlerin akınına uğruyor. Milyonlarca insanın merak ettiği bu ülkeye gidebilmek için vize alınması gerekiyor. 2013 yılından bu yana Hindistan hükümeti tarafından belirlenen kanunlara göre ülkeye giriş yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin vize alması zorunlu tutuluyor. Ayrıca Hindistan vizesi almak isteyen kişilerden Hindistan yetkilikleri tarafından parmak izi alınması talep ediliyor. Bunun nedeni ise ülkeye sürekli yabancı kişilerin giriş çıkış yapması ve asayişin korunması oluyor.

Hindistan Vizesi Almak İçin Gereken Belgeler

  • Biometrik fotoğraf (5*5 özellikte olması ve son 6 ayda çekilmiş olması gerekiyor. Arka fonunun beyaz olması ve gözlük, eşarp gibi objelerle yüzün kapalı olmaması isteniyor.)
  • Pasaport (Hindistan vizesi için son iki sayfa boşluğu kalmamış, yıpranmış ve 10 yıldan eski olan pasaportlar kabul edilmemektedir.) Ayrıca pasaportun ilk iki sayfasının fotokopisi de vize için istenen belgelerde bulunuyor.
  • Banka hesap cüzdanı ( Güncel tarihli ve içerisinde en az 2500 TL olan bir hesap cüzdanına sahip olmak gerekiyor. Bunun nedeni ise Hindistan üzerinde yapılacak harcamalar için gerekli tutuluyor.)
  • Hindistan vizesi başvuru formu
  • Başvuran kişiye ait ikametgah belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Başvuru harcının yatırıldığını gösterir belge
hindistan vize başvurusu nasıl yapılır
hindistan vize başvurusu nasıl yapılır

Hindistan vizesi için hazırlanacak olan başvuru formu İngilizce olarak ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca çalışmak ve ya eğitim amaçlı Hindistan seyahatlerinde Hindistan Konsolosluğu tarafından ek belgeler talep edilebilmektedir.

Hindistan vizesi alacak olan kişilerden gidiş- dönüş uçak bileti ve kalacakları yere ait bilgilerin bulunduğu belgelerde talep edilebilmektedir. Eğer Hindistan’da bir tanıdık ve ya akraba evine gidilecekse davet talebinin de belgesi istenenler arasında yer alıyor.

Hindistan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan vizesi almak isteyen kişiler için Hindistan online web sitesi üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Vize için online yapılacak olan başvurularda aslında ön talep oluşturulmuş olmaktadır. Online talebin ardından sistem üzerinden kişiler Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Büyükelçiliği üzerinden başvuru belgelerini teslim edebilmektedir. Başvuru belgelerinin toparlanmasında ve eksiksiz bir şekilde sunulmasında çoğu zaman seyahat acentelerinden yardım alınabilmektedir.

Türkiye’de uzun zamandır ikamet eden ve ikamet izni olan kişilerin Hindistan vize başvuru sonuçları 2 gün gibi kısa bir sürede sonuçlanabilmektedir. Ancak Türkiye vatandaşı olmayan ve Türkiye’de oturma izni olmayan yabancıların ülkemizden yapacakları başvurular 4 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Hindistan vizesi için gerekli olan başvuru dilekçesinde kişilerin Hindistan’a hangi amaçla gitmek istediklerini belirtmeleri gerekir. Ticari amaçla gitmek isteyen kişilerden imza sirküleri, vergi levhası gibi ek belge talebi olabilmektedir. Eğitim amaçlı giden ve 18 yaşından küçük olan kişilerin ise velilerinden izin belgesi türünde bir belge hazırlamaları gerekli görülmektedir.

hindistan vizesi
hindistan vizesi

Hindistan Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Hindistan vize başvurusu yapacak olan kişilerin seyahatten 1 hafta önce vize işlemlerini halletmesi gerekir. Vize işlemi başvurusu bu nedenle seyahatten 1 hafta önce yapılmalı ve belgelerin eksik olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer belgelerde eksiklik varsa bunun için ek bir zaman gerekecektir. Ayrıca Hindistan vizesi için hazırlanan belgelerin 3 aydan eski olmaması da talep edilen şartlar arasında bulunur. 3 aydan daha eski olan evraklar kabul edilmez ve yenilenmesi talep edilebilir. Hindistan vize başvurusunda sorun yaşamamak adına yolculuktan en az 1 ay önce başvuru yapmanızda fayda vardır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla