Sağlıklı Yaşam

Hindistan Cevizi Suyunun Sağlığa Faydaları

İnsanlar yüzyıllar boyunca,  tropik bölgelerden yeşil Hindistan cevizi ile gelen Hindistan cevizi suyunun, insan sağlığına inanılmaz fayda sağladığı bilinmektedir. Her ceviz yaklaşık 200 ila 1,000 mililitre (yaklaşık 1 ila 4 bardak) Hindistan cevizi suyu içerir.

Hindistan cevizi suyu düşük kalorili, lezzetli ve serinletici doğal bir içecektir. Yumuşak Hindistan cevizi suyu, olgun Hindistan cevizi suyuna göre daha fazla besin içerir.

Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve çinko gibi antioksidanlar, amino asitler, enzimler, B-kompleks vitaminleri, C vitamini ve mineraller ile doludur.

Hindistan cevizi suyu mikro besinler yardımıyla bağışıklık sistemini artırır. Ayrıca, bu sağlıklı içecek sitokininler denilen bitki hormonları ile anti-aging, antitrombotik ve antikanser etkileri gösterirler.

Maksimum sağlık meyvelerini, şişe sürümü üzerinde taze ve saf Hindistan cevizi suyu olarak belirtilenleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Hindistan cevizi suyu günde bir kaç bardak içilir veya güzel tarifler arasına eklenilebilir.

Hindistan cevizi suyunun sağlığa en iyi 10 faydası vardır.

1.Vücudu Nemlendirir

Hindistan cevizi suyu tropikal yaz susuzluğunu yenmek için mükemmel bir ferahlatıcıdır. Çünkü onun elektrolit bileşimi, vücut nemlendirici için kullanılır ve Hindistan cevizi suyu kusma, aşırı terleme veya ishal nedeniyle dehidratasyon ve sıvı kaybı durumunda kullanılır. Karbonhidrat iyi bir kaynak olmakla birlikte aynı zamanda enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı olur.

Araştırmalar sonucunda Hindistan cevizi suyunun egzersiz sonrası vücudun nemlendirilmesi için kullanılabileceğini göstermektedir. Aslında, Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada 2012 su sporlarında Hindistan cevizi suyunun, içecekler gibi benzer bir olumlu etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Hindistan cevizi suyu, rehidrasyonun artırılması yanında, mide kolay ve böylece sindirim güçlüğü, asit reflü ve gastroenterit gibi karın sorunlarını yatıştırmak için kullanılır.

2.Kan Basıncını Düşürür

Hindistan cevizi suyu yüksek kan basıncını kontrol etmek için faydalı C vitamini, potasyum ve magnezyum içermektedir. Potasyum özellikle sodyumun olumsuz etkilerini dengeleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

2005 yılında Batı Hint Medical Journal’da yayınlanan bir çalışmaya göre Hindistan cevizi suyunun hipertansiyonu kontrol ettiği bulunmuştur.

Yüksek kan basıncını azaltmak için günde iki kez birer bardak taze Hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. Bununla birlikte şişe Hindistan cevizi suyu kullanmak da sodyum için yararlı olabilir.

3.Kalbi Temizler

Kolesterin ve yağ içermeyen Hindistan cevizi suyu kalbi koruyucu avantajlar sunmaktadır. Bu sayede kalp hastalığı riskini azaltarak düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL ya da ”kötü” kolesterol) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya ”iyi” kolesterol) seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

2012 yılında Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre Hindistan cevizi suyu yüksek kolesterol, düşük yoğunluklu lipoproteinler ve trigliseride karşı olumlu etkiler sağlamaktadır.

Ayrıca Hindistan cevizi suyu antioksidan, anti-inflamatuar ve antiplatelet özellikleri sayesinde kan dolaşımını artırmaya da yardımcı olur. Bu sayede arterlerde plak oluşumunu azaltır ve kalp krizi ve felç riskini de önlemeye yarar.

4.Akşamdan Kalmalığı Hafifletir

Hindistan cevizi suyu akşamdan kalma hali için oldukça faydalıdır. Alkol vücutta bulunan hidrasyonu çalarak ertesi sabaha dehidratasyona neden olmaktadır. Hindistan cevizi suyunun hidrasyon elektrolitleri takviyesi sayesinde vücudunuzu daha iyi hissedersiniz.

Ayrıca sağlıklı bir içecek olan Hindistan cevizi suyu içerdiği antioksidanlar sayesinde de alkolün neden olduğu stresi azaltmaya yarar. Aynı zamanda mide asidinin yerleşmesine de yardımcı olur.

2 bardak şekersiz Hindistan cevizi suyu, 2-3 yemek kaşığı olgun mango ve limon suyu, 2 dal nane ve yarım fincan buzu karıştırarak içebilirsiniz.

5.Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Hindistan cevizi suyu kilo kaybı için ideal bir içecektir. Düşük kalorili ve oldukça kolay hazırlanabilen bu sağlıklı içecek serinletici özelliği sayesinde sindirime yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını destekler.

Ayrıca Hindistan cevizi suyu vücudun sodyum oranını dengelemeye yardımcı potasyum açısından da zengindir. Vücutta aşırı sodyum bulunması su tutmaya neden olmaktadır. Hindistan cevizi suyu vücutta bulunan aşırı suyun ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Kilo kaybını kolaylaştırmak için haftada 3-4 kez Hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. Ancak aşırı Hindistan cevizi suyu içmekten kaçınmanızda fayda var. Çünkü aşırı tüketildiğinde vücudunuza fazla kalori almış olursunuz.

6.Baş Ağrılarını Azaltır

Çoğu baş ağrısı hatta migren bile dehidrasyon nedeniyle tetiklenmektedir. Bu gibi durumlarda Hindistan cevizi suyu vücuda elektrolitler sağlayarak hidrasyonun artırılmasına katkı sağlamaktadır.

Hindistan cevizi suyu aynı zamanda magnezyum açısından da zengindir. Migrene rastlanan kişilerde de genellikle magnezyum eksikliği görülmektedir. Çalışmalar sonucunda Hindistan cevizi suyunun migren ataklarını azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

7.PH Seviyelerini Düzenler

Stres, işlenmiş gıdalar gibi hızlı asit oluşumuna neden olan besinler, yüksek kalorili diyetler genellikle vücudun vitamin ve mineral seviyelerini azaltarak enerji düşüklüğüne neden olmaktadır. Hindistan cevizi suyu pH seviyelerini düzenleyerek vücuda enerji sağlamaya faydalıdır.

Ayrıca pH seviyelerinin düşük olması karaciğer fonksiyonlarında, romatoid artrit, osteoporoz, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

Hindistan cevizi suyu vücudun ihtiyaç duyduğu sağlıklı pH seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca asitlik ve mide ekşimesi gibi pH düzeylerini alkalileştirmeye de yardımcı olur.

8.Kan Şekerini Düzenler

Hindistan cevizi suyu kan şekerini düzenlemeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı amino asitler ve lifler içerir.

Aynı zamanda Hindistan cevizi suyu şeker hastası kişiler tarafından karşılaşılan ortak sorunları azaltmaya da yardımcı olur. Bunun yanı sıra kilo kontrolü de sağlar. Hindistan cevizi suyu dolaşımı artırmaya yardımcı olduğu gibi ayaklarda uyuşma ve ateroskleroz gibi belirtilerin azalmasına da fayda sağlar.

2012 yılında Gıda ve Fonksiyon Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre Hindistan cevizi suyu kan şekeri düzeylerini koruyarak stresi azaltmaya yardımcı olur.

9. İdrar Yollarını Temizler

Hindistan cevizi suyu doğal bir idrar söktürücü olarak çalışır. İdrar üretimini ve akışını teşvik ederek toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonlarını önlemeye de yardımcı olur.

Yüksek potasyum içeren Hindistan cevizi suyu idrarı alkalileştirmeye yardımcı olur ve böbrek taşlarının temizlenmesinde de fayda sağlar.

Hindistan cevizi suyunun etkisini artırmak için bir bardak Hindistan cevizi suyunun içine bir tutam deniz tuzu ekleyin ve günde 1-2 kez için. Diüretik özelliklerinin yanı sıra mesane enfeksiyonlarını temizlemeye yardımcı antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

Not: Eğer böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa ve yüksek potasyum seviyeleriniz varsa Hindistan cevizi suyu içmeyin.

10.Yaşlanmayı Geciktirir

Hindistan cevizi suyu hücrelere ve dokulara anti-aging etkileri sağlayan sitokinler içermektedir. Bu da dejeneratif ve yaşa bağlı olarak gelişen hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Hindistan cevizi suyu cildi besler, canlandırır, pürüzsüz tutar ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi suyunu içmenin yanı sıra macun hazırlamak için 2 çay kaşığı sandal ağacı tozu  ve yeterli miktarda Hindistan cevizi suyunu karıştırabilirsiniz. Ardından hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve durulayarak genç görünümlü bir cilde sahip olmanın keyfini çıkarın.

Öneriler

  • Hindistan cevizi suyu fındık alerjisi olanlar için kullanıma uygun değildir.
  • Bazı kişilerde şişkinlik ve hafif mide ağrılarına neden olabilir.
  • Ameliyat sonrasında kan basıncı kontrolüne engel olabilecek bir cerrahi operasyon planlanıyorsa en az 2 hafta boyunca Hindistan cevizi suyu içmekten kaçının.
  • Böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan kişilerin Hindistan cevizi suyu tüketmeden önce doktoruna danışması önerilir.