Bahçe & Bitkiler

Hercai Menekşe Bakımı

Hercai menekşenin anayurdu tam olarak bilinmese de ilk türlerinin Avrupa’da üretildiği tahmin edilmektedir. Daha sonra tüm dünyaya yayılan bu menekşenin 20 cm’ye kadar boylandığı bilinir. Ayrıca çok yıllık veya iki yıllık bitkiler olan Hercai menekşelerin kenarlarında dişli yapraklar vardır. Rengi yeşildir. Harika bir kokuya sahip olan bu menekşenin çiçekleri ilkbaharda açmaya başlar. Doğal ortamda yetiştirilen Hercai menekşelerin çiçekleri sarı renklidir. Bahçelerde, parklarda ya da kirli havaya sahip olan bölgelerde yetişebilen bu bitki ayrıca plastik kutularda ve saksılarda da yetiştirilebilir. Son olarak Hercai menekşe bakımı konusunda bazı durumlara dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hercai Menekşe Bitkisel Özellikleri

Çok yıllık bir bitki türü olan Hercai menekşe, yerleştiği bölgede çoğu zaman bakım istemez. Dayanıklı bir bitki türü olmakla beraber bahçe taşlarının arasında bile yetişebilen Hercai menekşe ülkemizde kıyı ve serin bölgelerde yetiştirilmektedir. Akdeniz ve Kıyı Ege başta olmak üzere Doğu Anadolu gibi sert iklim yapısına sahip olan bölgelerde saksı ekimi yapılabilir. Ancak ilk kış ayında don görmeyen serin bir yerde bekletilmesi önemlidir.

Hercai menekşe tohumu yılda 3 kez ekilebilir. Aslında menekşe çiçekleri soğukta gelişebilen bitkilerdir. Bu nedenle dilediğiniz tarihte ekim yapabilirsiniz. Tohumların ekilmesinden 5 hafta sonra fidelemek için şaşırtılması gereken Hercai menekşeler, bahar ekiminden 8 hafta sonra şaşırtılmalıdır. Son olarak bu menekşenin kök gelişimini 10 ile 13 derece sıcaklıkta yaptığı bilinmelidir.

Hercai Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Çevresine renk katan Hercai menekşe bakımı önemlidir. Farklı büyüklükte olan bu bitki türü için ekolojik istekleri yerine getirdikten sonra yetiştirebilirsiniz. Hercai menekşe bakımı konusunda toprak, ışık, su, iklim ve tohum isteklerine dikkat etmenizde yarar var.

Toprak İstekleri: Gübrelemesi yeteri kadar yapılan ve humus açısından zengin olan kumlu topraklara ekilmesi gereken Hercai menekşenin bakımı çok kolaydır. Bununla birlikte yarı geçirgen topraklar ile içine funda yaprağı eklenen topraklarda çok daha verimli olmaktadır. Tohumla üretilmek istenen çiçekler Ağustos aylarında ekilir. Fideler farklı saksılarda da değerlendirilebilir.

Hercai menekşe çok yıllık bir bitkidir. Bu yüzden her yıl çiçek ekimi yapmanıza gerek yoktur. Bahar geldiğinde kendiliğinden yeşeren bu bitkiyi sümüklü böceklerden ve diğer zararlılardan korumanız gerekir.

Işık ve Su İstekleri: Bitkinin aşırı su isteği yoktur. Sadece toprağın kurutulmaması önemlidir. Sulama işlemi bu yüzden toprak tamamen kurumaya yakın zamanda yapılabilir. Genelde serin yerlerde yetiştirilen Hercai menekşe kısmen gölge olan veya sabah güneşini bol alan yerlere ekilmelidir.

İklim ve Çiçeklenme: Saksıda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bu bitkiyi don olmayan bölgelere ekmeniz tavsiye ediliyor. Soğuğa dayanıklı bir bitki olan Hercai menekşe sıcak bölgelerde daha verimlidir. İlkbaharda hızlıca gelişen bitkinin mor, kırmızı ve mavi renklerde gelişmeye başladığı bilinir.

Çimlenme ve Tohum Ekimi: Yıl içinde 3 dönemde ekilebilen bu menekşe, ağır kış şartları olmayan bölgelerde verimli olduğu unutulmamalıdır. Bitkinin kök gelişimi 13 dereceye kadar daha verimli olduğu gibi hava sıcaklığının 20 ile 21 derece olması halinde 10 günde çimlenmeye başlamaktadır.

Hercai Menekşenin Faydaları

Süs bitkisi olarak yetiştirilen Hercai menekşenin cilt yüzeyinde meydana gelen egzamaya karşı etkili olduğu bilinir. Ayrıca öksürüğü engellediği belirtilen Hercai menekşenin iltihaplara karşı iyi geldiği de aktarılmaktadır. Damar sertliğini engelleyici bir özelliği olan Hercai menekşe bu yüzden sarılık hastaları için tercih edilebilir.

Hercai menekşe kullanım şekli önemlidir. Öncelikle kurutulmuş olan menekşe çiçeğinden 1 tatlı kaşığı alınarak 1 bardak kaynar suya dökülmesi ve 15 dakika demledikten sonra tüketilmesi gerekir. Ancak her bitkisel üründe olduğu gibi Hercai menekşede de doktor onayı olmadan tüketim yapılmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla