Meslek

Hemşire Nedir? Nasıl Olunur?

Hemşireler doktorların verdiği tedavileri uygulama ve hastaların tıbbi bakımlarını yapmakla görevlidirler.

Hemşire sağlık kuruluşlarında doktorlara yardımcı olmak, hastalıklardan muzdarip kişilerin sağlık kuruluşlarında ve ya evde tıbbi bakımlarını yapmakla görevli kişilere denir. Doktorların verdiği tedavilerin uygulanmasını sağlayan hemşireler kan alma, hastaların genel sağlık durumlarını kontrol etme gibi çalışmalar yaparlar. Hastaların tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmasında kilit görevi yapan hemşireler sağlık uygulamalarının işlerliğinde önemli bir yere sahiptir.

Günümüzde hemşirelik mesleği rağbet gören ara mesleklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde kolaylıkla iş bulabilme imkânı vardır.

Hemşire Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hemşirelik Eğitimi

Hemşire olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 4 yıllık hemşirelik bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda sağlık meslek liselerinin hemşirelik bölümlerinden mezun olanlarda hemşire olabiliyordu. Ancak hemşirelik meslek bilgisinin kalitesizleşmesi ve aday sayısının birikmesinden dolayı lisans eğitimi zorunlu hale gelmiştir. Sağlık meslek lisesi mezunu olan kişiler ise hemşire yardımcısı olarak görev alabilmektedir.

Hemşirelik devlet kurumlarında ve özel sektörde iş imkanı bulunan bir meslek dalıdır.

Hemşire olmak isteyenler liseden sonra Sağlık Meslek Yüksekokulu tarafından verilen 2 yıllık hemşirelik eğitimi ile de hemşire olabilmektedir. Sağlık meslek lisesi mezunlarına göre 2 yıllık eğitim alan kişiler daha şanslı olmaktadır.

Lisans eğitimi boyunca hemşirelik öğrencileri anatomi, fizik muayene, kadın sağlığı, çocuk sağlığı, acil hemşireliği, beslenmeye giriş, toplum sağlığı hemşireliği gibi dersler görmektedirler.

KPSS Sınavından Başarılı Olmak

Devlet kurumlarına bağlı olarak hemşirelik yapmak isteyenler için KPSS sınavından atanmak için yeterli düzeyde puan almış olmak gerekir. Sağlık alanında son yıllarda yapılan atamalara bakıldığında en yüksek atama rakamlarından biri hemşirelik mesleğine aittir.

KPSS sınavından başarılı olan kişiler devlet kurumlarına bağlı olarak hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, acil servislerde, polikliniklerde, yoğun bakım servislerinde ve daha pek çok yerde çalışabilirler.

Özel Sektör Deneyimi

Hemşirelikte özel sektörde de iş bulma imkanı vardır. Ancak özel sektörde deneyim elde etmek ve referansa sahip olmak işe alınma nedenlerindendir. Kendini geliştirmek isteyen ve hemşirelikte gerçekten mutlu olan kişiler özel sektörü tercih edebilir. Özel hastanelerde, özel kliniklerde, rehabilitasyon merkezlerinde ve daha pek çok alanda hemşireler özel sektöre dahil olabilirler.

Hemşirelerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Hemşireler sosyal yönü ağır basan bir alanda hizmet verirler. Bu nedenle hastalarla ve hasta yakınları ile doğru ilişkiler kurmaya özen göstermeleri gerekir. Doktorlarla ve hastane içerisinde bulunan farklı pozisyonlardaki kişilerle de çalışan hemşirelerin anlayışlı, hoşgörülü ve dinlemeyi bilen kişilerden oluşması gerekir.

Hemşire olmak için Sağlık Meslek Yüksekokulunda 2 yıllık ya da hemşirelik 4 yıllık lisans eğitimi almak gerekir.

Hemşirelik esnek çalışma vakitlerine sahip olmaları ve dinamik bir çalışma hayatına sahip olmalarından dolayı zorlayıcı bir meslek olabilmektedir. Gece nöbetleri ve hastane ortamlarında çalışmaya uygun olan kişiler bu mesleği seçebilir. Mesleğinde ilerlemek isteyen kişiler eğitim hayatlarına devam edebilecekleri gibi seçecekleri bir alanda da hemşirelik bilgilerine yenilerini ekleyebilirler.

Hemşirelik Maaşları Ne Kadardır?

Hemşirelik ücretleri devlet kurumlarında ve özel sektörde farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca her yıl değişen hemşirelik ücretleri de artış göstermektedir. Hemşire yardımcıları günümüzde 3000-4000 TL maaş alabilmektedir. Hemşireler ise kademelerine göre 4000-8000 TL arası ücret alabilmektedir. Ayrıca yatılı olarak hastalarla ilgilenen ya da mesaiye kalan hemşireler 10.000-12.000 TL’ye kadar maaş almaya devam edebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla