hatırlamak için ne yapmalı
hatırlamak için ne yapmalı
Kariyer Sağlık

Hatırlamak İçin En İyi Yöntemler Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ya da günlük koşuşturmacaların artması bir süre sonra kendini unutkanlık olarak ortaya çıkarmaya başlar. Çoğu insan için büyük bir sorun haline gelen hatırlamamak, gündelik işlerin aksamasından sağlık sorunlarına kadar kendini gösterebilir. Ancak yaşınız genç ve önemli olayları normalde unutmayan biriyken birden bire unutkanlık yaşamaya başlamışsanız birkaç önlem alarak hatırlama gücünüzü artırabilirsiniz.

Yöntem 1: Günlük Tutun!

Sürekli hafızanızda canlı kalmasını istediğiniz anılarınız ve özel günler varsa günlük tutarak bu anıları ölümsüz kılabilirsiniz. Büyüklerimizin de dediği gibi ‘’Söz uçar, yazı kalır.’’ Aklınızda kalmasını istediğiniz güzel açıklamalar, sözler, yapmak istediğiniz ilginç fikirler varsa bunları da not ederek günlükler oluşturabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızla ilgili bir gelişmeyi unutmamak istiyorsanız bebekken çocuğunuza günlük tutmaya başlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Not Tutun!

Hatırlamak istediğiniz şeyler için sık sık karşınıza çıkan noktalara notlar alabilirsiniz. Eğer mutfakta sık zaman geçiren biriyseniz mutfak dolabınızın üzerine ya da iş yerindeki masanızın üzerine not kâğıtları yapıştırabilirsiniz. Arabanızla ilgili notları aracınızın camına yapıştırabilir ya da anahtarlık, kapı gibi yerlere notlar tutarak hatırlamanız gereken her şeyi bir kenara kayıt edebilirsiniz.

unutkanlık nasıl geçer
unutkanlık nasıl geçer

Yöntem 3: Yapılacaklar Listesi

Online olarak ya da bir ajanda üzerinden kendinize yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu listeleri sık sık kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca online olan yapılacaklar listesine ekleyeceğiniz alarmlar sayesinde hatırlamak istediğiniz bilgileri unutmamış olursunuz. Eğer defter üzerinden yapılacaklar listesi hazırlayacaksanız tarihleri eklemeyi ve ufak açıklamalar yazarak özenli bir planlama hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

Yöntem 4: Çizin!

Bazı insanlar nereye nasıl gideceklerini ya da hangi eşyayı nereye koyduklarını unuturlar. Bu durum bir süre sonra hatırlanması gereken saklanmış eşyalara ve ezberlenmesi gereken yollara neden olur. Sizde bu tarz bir sıkıntı yaşıyor ve hatırlamak istiyorsanız elinize kağıt, kalemi alarak çizimler yapın. Eşyaları sakladığınız yerleri ya da gideceğiniz yolları ufak haritalar haline getirin. Bir süre sonra çizimler aklınızda kalacak ve her şeyi hatırlayacaksınız.

hafızayı güçlendirme yöntemleri
hafızayı güçlendirme yöntemleri

Yöntem 5: Tekrar Edin!

Hatırlamak istediğiniz şeyleri unutmamanın en iyi yolu tekrar etmektir. Sevdiğiniz bir anıyı ne kadar fazla tekrar ederseniz o kadar çok hatırlarsınız. Yapacağınız işleri ne kadar çok tekrar ederseniz hatırlamanızda o kadar kolay hale gelecektir.

Yöntem 6: Gözünüzde Canlandırın!

Yapacağınız işleri, söyleyeceğiniz sözleri unutmamak adına yapacağınız aktivitelerden biri de gözünüzde canlandırmak olmalıdır. Oturduğunuz yerde ertesi gün yapacaklarınızı gözlerinizi kapatarak düşünün. Nasıl yapacağınızı, nasıl hareket edeceğinizi gözünüzün önüne getirin. Ayrıca yapacağınız bütün işleri bu şekilde canlandırarak kafanızda bir nevi yapılacaklar listesi hazırlayabilir ve hatırlamak için büyük bir adım atmış olabilirsiniz.

Yöntem 7: Stresi Azaltın!

Hatırlamak istediğiniz konuları stres yaşamanız halinde daha çabuk unutursunuz. Daha sakin olun ve stresli ortamlardan uzak durun. Hatırlamak istediğiniz konular olduğunda stresli bir ortamda durmamaya ve sakin bir yerde düşünmeye çalışın. Toplum içerisindeyseniz uzaklaşın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla