Anne & Çocuk

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır

Hamilelik testi hamile olup olmadığınızı size bildirebilir. Bu yazımızda hamilelik testi hakkında bazı yaygın soruların cevaplarını listeledik.

Hamilelik testi nedir ve nasıl çalışır?

Hamilelik testleri, idrarınızda veya kanınızdaki insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonu kontrol eder. Döllenmiş bir yumurta uterusunuzun duvarına yapıştıktan sonra vücudunuz bu hormonu üretmeye başlar.

Bu genellikle döllenmeden yaklaşık 6 gün sonra olur. HCG seviyeleri hızla yükselir ve her 2 ila 3 günde bir bu hormon iki katına çıkar.

Ne tür gebelik testleri mevcuttur?

İki ana tip gebelik testi vardır, bunlar kan testleri ve idrar testleridir.

Kan testleri

Kan testlerini sağlık ocaklarında yada hastanelerde yaptırabilirsiniz, ancak idrar testleri kadar sık ​​kullanılmazlar. Bu testler hamileliği yumurtlamadan yaklaşık 6 ila 8 gün sonra evde hamilelik testi yapmadan önce tespit edebilir. Ama kan sonuçlarını öğrenmek evde hamilelik testinden daha uzun sürer.

Kandan bakılan iki tip gebelik testi vardır:

Niteliksel bir hCG testi : basitçe hCG’yi kontrol eder. “Hamile misiniz?” Sorusuna “evet” veya “hayır” yanıtı verir. Doktorlar genellikle bu testleri hamileliği gebe kaldıktan 10 gün sonra doğrulamak için isterler. Bazıları hCG’yi çok daha erken tespit edebilir.

Kantitatif bir hCG testi : (beta hCG), kanınızdaki tam hCG miktarını ölçer. Bu test ile çok düşük hCG seviyeleri bile bulunabilir. Bu testler hamilelik sırasında sorunların izlenmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz, döllenmiş yumurta uterusun dışına implante edildiğinde veya düşük olduktan sonra, hCG seviyeleri hızla düştüğünde ektopik hamileliği sonlandırmak için bunları diğer testlerle birlikte kullanabilir.

İdrar testleri

Bu testleri siz hem evinizde yapabilirsiniz hemde eğer daha emin olmak istiyorsanız hastanelerde yaptırabilirsiniz.

İdrar testleri özel ve kullanışlı olmasının yanı sıra, evde hamilelik testleri hızlı ve kullanımı kolaydır. Eğer talimatları doğru izlerseniz çok doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu hamilelik testleri benzer şekilde çalışır. İdrarınızı şu yollardan biriyle test edebilirsiniz:

 • Test çubuğuna idrardan birkaç damla damlatın
 • İdrarınızı bir kaba toplayın ve test çubuğunu içine daldırın
 • İdrarınızı bir kaba alın, bir damlalık yardımı ile çekin ve test çubuğuna yerleştirin.

Sonuçları görmeden önce birkaç dakika beklemeniz yeterli.

Bu testi yaptıktan sonra, daha hassas hamilelik testleri yapabilen hastanelere giderek sonuçlarınızı doğrulayabilirsiniz.

Evde idrar ile yapılan gebelik testleri yaklaşık% 99 oranında doğrudur. Kan testleri daha da doğrudur.

Evde yapılan hamilelik testinin doğruluğu şunlara bağlıdır:

 • Talimatları ne kadar doğru yaptığınıza
 • Yumurtladığınız zamana ve yumurtanın ne kadar erken implanta oturduğuna
 • Hamilelikten ne kadar sonra testi yaptığınıza
 • Hamilelik testinin duyarlılığına

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır

Hamile olabileceğinden şüphelenen çocuk doğurma yaşındaki tüm kadınlar hamilelik testi yapabilir. Özellikle, yakın zamanda korunmasız cinsel ilişkiye giren kadınlar hamilelik testi kullanmayı düşünmelidir.

Hamilelik testi ile takip edilmesi gereken bazı erken gebelik belirtileri şunlardır:

 • gecikmiş bir adet dönemi
 • göğüslerin hassaslaşması ve büyümesi
 • yorgunluk hissetme
 • artan idrara çıkma isteği
 • mide bulantısı
 • kusma

Ne zaman doktora görünmeli

Hamilelik veya test sonuçları hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bir kadın her zaman doktoruna danışmalıdır. Evde hamilelik testi pozitifse, doktor bunu klinik bir testle doğrulayabilir ve doğum öncesi bakım ayarlamaya başlayabilir.

Evde hamilelik testi negatifse ancak bir kadının adetleri devam etmiyorsa, kaçırılan dönemlerin nedenini belirlemek için bir doktora danışmalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla