Meslek

Hâkim Nedir? Nasıl Olunur?

Hakim olacak kişilerin lisans eğitiminden sonra staj yaparak kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Hâkim diğer adıyla yargıç, mahkemelerde görev yapan ve adaleti sağlamak adına hukuka uygun incelemeler yapmakla görevli kişilere verilen isimdir. Hâkimler kişilerin diğer kişilerle, kurumlarla, devletle ve ya özel kuruluşlarla olan problemlerini çözmek ve bir sonuca bağlamak için çalışırlar.

Hâkimlerin en önemli özelliği hukuk kuralları dairesinde en isabetli kararları vermeleridir. Rüşvet, taraf tutma ya da olayları çarpıtma gibi durumlar hâkimlerin görevini doğru bir şekilde yapmadıklarını gösterir. Ayrıca hukuk kurallarının en detaylı şekilde bilinmesi ve uygulanması da görevlerini doğru bir şekilde yapmaları için gereklidir.

Hâkim Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Lisans Mezuniyeti

Hakim olmak isteyen kişilerin lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. 4 yıllık lisans eğitimi veren hukuk fakültelerinden mezun olmak hakimlik için gerekli görülen en temel eğitim şartıdır. Hakimlikte adli ve idari olmak üzere iki farklı seçenek mevcuttur. Adli yargıda görev alacak ola hakim adaylarının hukuk fakültesinden mezun olmaları yeterlidir. Ancak idari yargıda hakim olmak isteyen kişilerin;

 • Hukuk Fakültesi
 • İktisat
 • İktisadi ve İdari Bilimler
 • Siyasal Bilgiler
 • Maliye Fakültesi gibi bölümlerden birinden mezun olması yeterlidir.
Hakim olmak için üniversitelerin hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir.

Staj Şartı

Hakim olmak isteyen kişilerin bu meslekle ilgili ön bilgileri edinmek ve bir süre deneyim kazanması için staj yapması gerekir. Hukuk fakültesi mezunu olan kişiler avukatlık stajı gibi çeşitli alanlarda staj yaparak kanunlar hakkında bilgi edinebilirler. Bu sırada bol bol mesleki alanda okumalar yapmak, araştırmak ve olaylara nasıl daha objektif bakılacağını öğrenmek de oldukça faydalı olacaktır.

Kişisel Gelişim

Hakim olabilmek için sadece kanunlar ve işlerin nasıl ilerlediği konusunda değil insan psikolojisi ve sosyoloji alanında da gelişmek gerekir. Bu alanda ilerleyecek olan kişilerin de kendilerini seminerlerle, okumalarla ya da eğitimlerle geliştirmesi gerekir. Ayrıca mesleki alanda ilerlemek adına meraklı olmak ve araştırma yapmayı sevmek de gerekenler arasında bulunur.

ÖSYM ve Adalet Bakanlığı Sınavları

Hakim olmak isteyen kişilere üniversite eğitiminden sonra ÖSYM ve Adalet Bakanlığı tarafından ortak bir şekilde yürütülen sınava girmesi gerekir. Bu sınav yazılı şekilde yapılmakta ve adayların 100 üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir. Sınavda başarılı olan kişiler Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan alımlarda puana göre başvuru yapılmalıdır.

Mülakat

Adalet Bakanlığı alımlarında yazılı sınav puanı yeterli olan kişiler için mülakat sınavı yapılacaktır. Mülakatlarda ise genel kültür, bilimsel gelişmeler, kendini ifade edebilme gibi çeşitli alanlarda sorular sorulacaktır. Adayların mülakatlarda başarılı olmasının ardından listelerde kimlerin alındığı açıklanacaktır.

Hakimler mesleği ile ilgili bilginin yanı sıra psikoloji ve sosyoloji alanında da bilgi sahibi olmalıdır.

Hakim Olmak İçin Bulunması Gereken Şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir adli kaydın bulunmaması
 • 40 yaşı aşmış olmak
 • Mesleği yapmak için herhangi bir sağlık sorununun olmaması
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Askerlik ile herhangi bir ilginin bulunmaması
 • Devlete karşı herhangi bir suç işlememiş olmak ve 3 aydan fazla hapis yatmamış olmak
 • Hakimlik ve savcılık mesleğine uygun olmayan davranış ve tutumlarda bulunmamış olmak gibi şartlar sağlandığında başvurular yapılabilmektedir.

Hâkimlik Maaşları Ne Kadardır?

Hakimlik mesleğinde ilk dönemler 6000 TL ve daha üzeri maaş alınabilmektedir. Kariyerde yıla bağlı ilerlemeye göre maaş miktarları değişmekte ve yapılan son zamlar ile bir hakim maaşı 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla