Sağlık

Güneş Işınlarının Bilinmeyen 10 Faydası

Birçok insanın güneş ışınlarından kaçmasının ve kapalı ortamlarda kalmasının nedeni, uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalmanın güneş yanığına, cildin yaşlanmasına hatta cilt kanserine yol açabilmesidir. Ama güneş ışınlarının tamamı zararlı değildir. Belli bir süre güneşlenmenin sağlık üzerinde sayısız faydası vardır.

D vitamini olarak bilinen güneş vitamini yaşam için neredeyse oksijen kadar önemidir. Vücudun D vitamini üretmesi için güneşi görmesi şarttır.

Ama, D vitamini almak için cildinizi yakmanız gerekmez.

Çok fazla güneş altında kalmadan güneşlenmenin sayısız sağlık yararı vardır.  

  • Sabahları 10 ila 15 dakika süreyle sabah güneş ışığına maruz kalmak iyi bir seçenektir.
  • Direkt gelen güneş ışınlarından korunmak içi 10:00-16:00 saatlerinde güneşlenmeyin.
  • Eğer 10:00-16:00 saatleri arası dışarı çıkmanız gerekiyorsa vücudunuzun açık kalan yerlerine güneş kremi sürün.

İşte Güneş Işınlarının Bilinmeyen 10 Faydası

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 

Güneş ışığı bağışıklık sistemini kurar. Güneş ışığına maruz kaldığızda, vücut bağışıklık savunma sistemine katkıda bulunan T hücrelerinin düzgün işleyişini desteklemek için D vitamini üretir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, vücudu yabancı, işgalci organizmalara karşı korur.

2. Kemik Sağlığını Korur

Sağlıklı ve güçlü kemikler için güneş ışığı gereklidir. Vücut ürettiği D vitamini sayesinde kalsiyum emilimini artırır ve kemikleri güçlendirir. Bu sayede kemiklerin kırılması ve kemik erimesi gibi hastalıkları önleyebilirsiniz.

3. Yaşlanan Gözeleri Gençleştirir 

Yaşlanma dergi olan Nörobiyolojide 2012 de yayınlanan bir çalışmaya göre, D3 vitamininin yaşlılarda körlüğün en yaygın nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu, önlemede önemli bir rol oynadığı belirtilmiştir.

Göz sağlığınız için, güneşe doğrudan bakmayın. Aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Sabahın erken saatlerinde güneşli bir yerde durun. Kontakt lens ya da gözlük takmayın.
  2. Gözlerinizi kapatın ve güneş ışınlarının göz kapaklarınızın üzerine düşmesine izin verin.
  3. Gözleriniz kapalı iken içeriden gözlerinizi sağa sola ve yukarı aşağı hareket ettirerek güneşin sıcaklığını hissetmeye çalışın.
  4. Yöntemi günde bir kez tekrarlayın.

Not: Güneş ışınları çok fazla parlaktır, uzun süre güneşe bakmak katarak hastalığına neden olabilir.

4. Metabolizmayı Hızlandırır 

Kilosunu korumak isteyenler, metabolizmalarını hızlandırmayı düşünmeliler. Bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden birisi de güneşlenmektir.

Yapılan araştırmalar güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt bültenlerinde meydana gelen bir bileşiğin nitrik oksit gibi obeziteyi ve şeker hastalığını azalttığı gözlemlenmiştir.

Diğer yandan, D vitamini eksikliği yağ birikimine neden olur.

5. Uyku Kalitesini Artırır

Her gün güneşlenen insanlar vaktinde uyanıp vaktinde uyumakta kesinlikle zorluk çekmezler. Güneşlenmek için dışarı çıktığınızda güneş ışınları beyin bezini uyarır ve böylece uyku başlangıcı ile ilişkili bir hormonun üretimine başlanır.

Sirkadiyen ritim vücudun gece gündüzü ayırmasını sağlayan biyolojik bir saattir. Güneş ışınları bunu da düzenler. Sirkadiyen ritim uyku döngüsünü kontrol eden, biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal süreçleri düzenleyen 24 saatlik bir döngüdür.

6. Doğal Olarak Depresyonu Yenmenizi Sağlar

Her gün güneşlenenlerin vücudundaki serotonin hormonu artar, stresi azalır ve hafif depresyonlardan kurtulur.

Serotonin iştahı, uykuyu, hafızayı ve ruhu düzenleyen kimyasallardır.

Güneş ışının yoksunluğu genellikle depresyon ve mevsimsel duygulanım bozukluğuna (SAD) neden olur. Bu gibi sorunlardan kurtulmak için kış bile olsa güneşli günlerde dikkatli bir şekilde güneşlenin.

7. Boy uzamasına yardımcı olur 

Güneş ışığı boy uzamasına yardımcı olur. 2009 yılında, İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan 18 yıllık bir çalışmada yaz aylarında hamile olan kadınların daha uzun, daha güçlü kemikli bebeklere sahip olma eğiliminin olduğu bulunmuştur.

Güneş ışınları çocukların büyüme ve gelişmesi ile doğrudan etkilidir. Buna ek olarak, güneş ışınları öncelikle kemiklerin genişliğini artırarak, kemik kitlesini etkiler.

8. Kanser Riskini Azaltır

Vücudunuzda yeterli miktarda D vitamini varsa kolon, böbrek ve göğüs kanserine yakalanma riskiniz azalabilir. Güneş ışığından faydalanamayan bireylerde birçok kanser türüne yakalanma riski fazladır.

2007 de Clinical Nutrition American Society yayınlanan bir çalışmada, kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin besinlerle beslenen kadınların tüm kanser türlerinden korunduğu yazılmıştır.

Buna ek olarak, diğer kanser tedavileri ile birlikte, D vitamini, hastanın prognozunu artırır.

9. MS Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır 

2010 yılında Lancet Nöroloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, vücuttaki D vitamini düzeyinin yüksek olmasının Merkezi sinir sistemini etkileyen otoimmün(MS) hastalığını etkilediği ortaya koyulmuştur.

Buna ek olarak, vücut gebelik sırasında yeterli miktarda D vitamini üretemezse bebeğinizin ilerleyen yaşlarında MS hastalığına yakalanma riski artar.

10. Kalp Sağlığını Destekler

Güneş ışığına maruz kalmak kalp hastalığı olan kişilerde ve kalp hastalığı riski yüksek olanlarda çok faydalıdır. Güneşin sıcaklığı da kalp sağlığını geliştirir.

Londra’daki Avrupa Hipertansiyon Cemiyeti toplantısında sunulan küçük bir çalışmada, kışın alınan D vitamini takviyesinin düşük tansiyonu düzenleyebileceği ortaya koyulmuştur.

UV ışınlarına maruz kaldığında, vücut kan basıncını düşürür ve nitrik oksitleri serbest bırakır. Buda yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp yetmezliği, inme ve diğer sağlık sorunları için önemli bir risk faktörüdür. Buna ek olarak, güneş ışığı felç riskini azaltır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla