grip nasıl geçer
grip nasıl geçer
Sağlık

Grip Nasıl Geçer?

Grip 7-15 gün sürebilen burun, boğaz, solunum sistemi ve akciğerlere kadar etki eden viral bir enfeksiyondur. Soğuk algınlığı ile benzer yönleri olan grip kas ağrısı, yüksek ateş, burun akıntısı, baş ağrısı, kuru öksürük, üşüme ve terleme gibi belirtiler gösterebilir. Grip belirtileri görülen kişilerin doktora başvurması gerekir. Doktorun vereceği ilaç tedavisine ek olarak gribin belirtilerini azaltmak adına evde çeşitli tedbirler alınabilir.

Evde Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Bol Bol Dinlenin!

Grip insan vücudunu yoran ve kas yorgunluğu yapan bir enfeksiyondur. Bu nedenle grip olan kişilerin bol bol dinlenmesi gerekir. Uzanır halde dinlenmenin yanı sıra yoğun egzersizlerden ya da işlerden kaçınılması gerekir. Uzun süre ayakta durmak ya da iş yapmak grip sürecinin uzamasına neden olabilir. Ne kadar çok dinlenilirse o kadar kısa sürede grip atlatılabilir.

Sıvı Tüketimi

Grip nedeniyle ishal ya da burun akıntısı gibi durumlar sıkça yaşanmaktadır. Gribin etkisini azaltmak ve vücudun sürekli aktif kalmasını sağlamak için su gibi sıvı içecekler tüketilmelidir. Sıvı tüketmek vücudun ateşini düşüren en önemli aktivitelerden biri olduğu gibi boğazda oluşan tahriş duygusunu önleyerek rahatlama sağlar. Boğazda biriken mukus tabakasının dışarı atılmasında da sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bitki çayları ve ılık su oldukça rahatlatıcı olacaktır.

gribi geçirmek için ne yapmalı
gribi geçirmek için ne yapmalı

Tuzlu Su İle Burun Damlası

Grip nedeniyle burunda oluşan tıkanıklığın giderilmesinde tuzlu sudan yapılmış spreyler kullanılabilir. Oldukça doğal olan bu karışım bir damla olacak şekilde de buruna damlatılabilir. Ayrıca burnu açabilmek adına nemli hava solunabilir. Buhar makineleri kullanmak da burnun açılması açısından oldukça faydalı olacaktır.

Yüksek Yastıkta Yatın!

Öksürüğün sık yaşadığı grip durumlarında özellikle geceleri daha rahat etmek için birkaç yastığı üst üste koyarak dinlenebilirsiniz. Gece öksürüklerini bu şekilde önleyebileceğiniz gibi aniden gelen balgamlı öksürüklerde de balgamınızı daha rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Ilık Duş Almak

Gribin yüksek ateşte seyretmesi halinde ateş düşürücü ilaçlara ek olarak ılık bir duş alabilirsiniz. Duş almak kaslarınızın rahatlamasını da sağlayacağından dolayı vücudunuzu gevşeterek ağrılarınızı azaltacaktır.

Boğaz Pastili

Boğazınızın ağrıması ve yutkunurken zorlanmanız durumunda boğaz pastili ya da sert şekerler kullanabilirsiniz. Boğaz pastilleri tükürük bezlerinin çalışmasına yardımcı olacağı için boğaz kuruluğunu da önleyecektir.

grip tedavisi nasıldır
grip tedavisi nasıldır

Hafif Giysiler

Grip döneminde ateşinizin yükselmesine bağlı olarak terleyebilirsiniz. Ayrıca alacağınız ilaçların bir kısmı daha fazla terlemeye neden olabilir. Vücudunuz terledikçe kıyafetleriniz ıslanacak ve siz fark etmede hastalığınızın ilerlemesine neden olacaktır. Anadolu’da yıllardır devam eden sırta havlu ya da bez koyma gibi uygulamalar ile hastalığın seyrini azaltabilirsiniz. Sık sık kıyafetlerinizi değiştirmeniz ve rahat kıyafetler seçmeniz de hastalık sürecinde rahat etmenizi sağlayacaktır.

Bağışıklık Güçlendirici Doğal Besinler

Grip nedeniyle yemek yemek zorlayıcı bir durum haline gelebilir. Yeterli ve doğru beslenemeyen kişilerin ise bağışıklığı zarar görebilir. Bu nedenle bağışıklığınızı güçlendirmek için bal, pekmez, kuruyemiş, bol sebze ve hayvansal besinler tüketebilirsiniz. Meyve tüketmek ve sıvı besinler tüketerek de bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Ayrıca propolis gibi ürünlerde kullanabilirsiniz.

Sirkeli Su İle Gargara

Boğaz ağrısı ve gribe neden olan bakterilerin atılabilmesi için sirkeli su ile gargara yapabilirsiniz. Grip akciğerlere ilerlemesi ile bilinen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle sirkeli su ile gargara yaparak akciğerlere gribal enfeksiyonun ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Antibiyotik Kullanmamalısınız!

Grip antibiyotikle tedavi edilemez. Bu yüzden grip olduğunuz dönemde doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları almalı ve antibiyotik türü ilaçlar kullanmamalısınız. Soğuk algınlığı ilaçları bu dönemde hastalığınızın belirtilerini azaltmaya yönelik ilaçlar olarak kullanılabilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla