greyfurt nerede yetişir
greyfurt nerede yetişir
Bahçe & Bitkiler

Greyfurt Nerede Yetişir?

Greyfurt ‘’citrus paradisi’’ ismiyle de anılan melez türlerden biridir. İlk olarak 1950 yılında melez olarak üretilen greyfurt Jamaika’da bulunan tatlı portakallar ile Güney Asya’dan getirilen pomelo meyvesinin tozlaştırılmış halidir. Zamanla mayhoş tadından dolayı dünyaya yayılan greyfurtlar sevilen bir meyve olmuş ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilmeye başlamıştır.

Greyfurtlar beyaz renkli çiçeklere sahiptir. Yaprakları parlak ve deri gibi duran greyfurtlar portakaldan biraz daha büyük yuvarlak, yassı ve iç kısmı kan portakalına benzer bir meyve olmaktadır. Dış kısmı portakal kadar pütürlü olmayan ve sarı renkte olan greyfurtlar ince kabuklu yapısı ve bol sulu olması ile bilinir. Pek çok hastalığa faydası bulunan greyfurt dilimler şeklindeki hali ile hem meyve olarak hem de sıkılarak greyfurt suyu şeklinde tüketilebilmektedir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

 • Greyfurtlar zayıflamaya yardımcıdır.
 • Kabızlığı alır ve metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Şeker hastalığında hastaların vücudunu korur.
 • Bol miktarda C vitamini içermesinden dolayı kış aylarındaki soğuk algınlığını önler ve bağışıklığı güçlendirir.
 • Mikropları öldürücü etkisi vardır.
greyfurt bakımı
greyfurt bakımı

Greyfurt Nasıl Yetişir?

Greyfurt orta boylu ve yoğun yeşil yapraklara sahip olan bir bitkidir. İngilizcede üzüm ve meyve kelimelerinin birleşimi olan ‘’grape’’ ve ‘’fruit’’ kelimelerinin birleşimi ile bu ad verilmiştir. Ağaç üzerindeki duruşu aynen üzüm salkımlarına benzer. Dünya üzerinde en çok Çin, ABD, Meksika gibi ülkelerde üretimi yapılmaktadır. Ortaya ilk çıktığı zamanlarda ‘’yasak meyve’’ adını aldığı için günümüzde de bazı kişiler tarafından yasak meyve olarak bilinir.

 • Greyfurt subtropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişen bir meyvedir.
 • Greyfurtun yetişeceği ortamda yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk bir havanın olması gerekir.
 • Greyfurtlar aynen portakal ağaçları gibi ağaçlarda büyürler. Çekirdekli ve çekirdeksiz olan greyfurt ağaçları genelde tohum olarak değil fide halinde iken dikilir.
 • Greyfurt için toprağın alkali durumda olması ve tuz oranının düşük olması gerekir. Tuzluluk oranı yüksek olan topraklarda greyfurt sağlıklı bir şekilde yetişemez. Ayrıca asidik özelliği olan topraklarda da yetişebilmektedir.
 • Fide halinde olan greyfurtlar toprak altına 6-10 cm içeride olacak şekilde ekilmelidir.
 • Yıl içerisinde orta ya da düşük yağışlı olan bölgelerde greyfurt daha başarılı bir şekilde yetişebilmektedir.
 • Nemli olan bölgelerde greyfurt kabukları daha ince olacaktır. Kurak bölgelerde ise kabukları kalın bir hal alır.
 • Greyfurt bitkisi büyük beyaz çiçekler ile yaz mevsiminde kendini gösterir. Kış mevsimine doğru ise meyvelerini vermeye başlar.
 • Toprağın asitli olması ve havanın sürekli değişkenlik göstermesi halinde greyfurtların tadı ekşi ve mayhoş bir hal alabilir. Ancak sıcak havalarda çiçeklenen greyfurtlar meyve halini alacağı dönemde sıcaklıkta değişkenlik olmazsa greyfurtlar daha tatlı olacaktır.
 • Şubat ve Nisan ayları arasında greyfurtlar meyve verir. Olgunlaşan greyfurtlar hemen toplanarak hasat yapılmalıdır. Ağaçta kalan olgun greyfurtlar zamanla içi boş ve kabuğu kalın meyveler halini alırlar.
 • Greyfurtlar 10 derecelik soğuk hava depolarında üç aya kadar saklanabilir.
greyfurt nasıl yetişir
greyfurt nasıl yetişir

Greyfurt Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Greyfurt bitkisi sık yapraklı bir yapıya sahip olmasından dolayı düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle yapraklarının sık sık budanması gerekir. Meyvelerin gelişimi açısından da yaprakların budanması faydalı olacaktır. Nemli bölgelerde ve yağışlı zamanlarda ağaçlara sık sık su verilmemeli ve 3 günde bir verilmelidir. Ancak kurak zamanlarda ağaçların hemen her gün aşırı olmamak kaydıyla sulanması gerekir. Greyfurt bitkisi sık sık böceklenme, örümcek tutma gibi sorunlar yaşar. Böyle durumlarda ağaçları aşılamak ve zararlı haşereleri önlemek gerekir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla