Sağlık

Göz Yaşlanmasını Geciktiren 6 Mucizevi Gıda

Göz sağlığımızın korunması; vitamin, mineral, antioksidan, omega-3 yağ asidi ve daha birçok besinin günlük alım oranına bağlıdır. Bununla birlikte, yaşlandıkça göz kaslarında bozulmalar yaşanır ve bu bozulmalar görme bozukluğu ve katarakt problemlerini de beraberinde getirir.

Yaşlanma faktöründen dolayı bu sorunlardan tamamen kaçınılamazken, günlük diyetimize ekleyeceğimiz bazı süper gıdalar ile göz problem ve enfeksiyonlarında azalma görmek mümkündür.

Listemizdeki süper gıdalar, gözlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olurken görme düzeyinin gelişmesine de yardımcı olur.

1. Brokoli

Brokoli, yaşlılarımızın göz sağlığı için son derece faydalı olan kimi besin maddeleri içerir. B2 vitamini bakımından zengindir. Diyetimizin bu vitaminden mahrum kalması iltihaplanma, bulanık görme, ışığa duyarlılık ve göz yorgunluğuna yol açabilir. Yaşlıların diyetine eklendiğinde brokoli, kataraktın ilerlemesini yavaşlatacaktır. Ayrıca göz sağlığı için önem arz eden zeaxanthin ve lutein bakımından da zengindir.

Brokoli, sade şekilde veya salata dahilinde tüketilebilir.

2. Ispanak

Ispanak, göz sağlığını korumaya yardımcı olan birçok besin ile yüklü, süper bir yeşil sebzedir. Ispanak, A vitamininin yanı sıra göze faydalı iki karotenoid (bir bitki pigmenti) olan lutein ve zeaksantin bakımından da zengindir.

A vitamini korneayı iyileştirme görevi görürken lutein de gözümüzü zararlı güneş ışınlarından korur. Zeaksantin ise yaş ilerledikçe körelen görsel gelişimi hızlandırır.

Yaşlı insanlar her sabah bir bardak ıspanak suyu içebilir ya da ıspanağı salata ve yemeklerine katabilirler.

3. Bitter Çikolata

Hepimiz çikolatayı severiz. Çikolatamızdan bir parça da yaşlılara ikram etmemiz için kimi sebepler var. Örneğin bitter çikolatanın flavonol açısından zengin oluşu, retinaya ulaşan kan akışını arttırdığı anlamına gelir. Bunun yanında yaşlıların diyetine eklenmesi halinde loş ışıkta daha iyi görmelerini de sağlar.

Miktarını abartmamak kaydıyla günün her saatinde tüketebilirsiniz.

 4. Havuç

Havuç, beta-karoten açısından zengin bir gıdadır. Beta-karoten, yaşlıların göz sağlığı için son derece önemli olan A vitamini anlamına gelir. Gece körlüğünün başlamasını önlerken, korneanın korunmasına yardımcı olur ve göz hücrelerinin yaşla ilişkili dejenerasyonuna karşı koyar. Havuç ayrıca lutein içerir.

Lutein, makula bölgesinde (retinanın merkez noktasına yakın sarı nokta) pigment yoğunluğunun artmasını sağlayan bir karotenoiddir. Lutein ise makula dejenerasyonu riskini azaltırken görüş netliğini arttırır.

Havucu, garnitür olarak kullanabilir, salatalarınıza katabilir veya suyunu içebilirsiniz.

5. Yaban Mersini

Yaban mersini, rhodopsin (görmeyi sağlayan pigmentlerden biri) yenileyici özelliği ile göz işlevselliği açısından harika bir gıdadır. Ayrıca yaban mersini zengin bir antioksidan olmakla beraber iltihap önleyici ve kollajen (bir tür protein)  stabilize edici görevi görür. Yaşlıların göz sağlığını yitirmemesi için her gün tüketimi önerilir.

Göz sinir ve damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Öte yandan atardamarların oksijenle beslenmesinden sorumlu, tıkanıklığı önleyen antosiyaninler içerir.

6. Somon Balığı

Somon balığı, retina ile ilgili birtakım sorunlar yaşayan ve gece körlüğü olan yaşlılar için iyi bir seçenektir. Göz kuruluğunu önlemede görev alan omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Omega-3 yağ asidi, ayrıca makule dejenerasyonunu önlemede de rol oynar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla