Sağlık

Göz Ağrıları Ve Yanması İçin Evde 10 Doğal Tedavi

Gözlerde meydana gelen ağrı ve yanma hissi çeşitli nedenlere bağlı gelişir. Ağrı, göz dokularında derinlerde veya yüzeyde oluşur. Gözlerde kaşıntı, sulanma, zonklama, kızarıklık, bıçak batıyor hissi, ışık hassasiyeti, sızlama gibi sorunlar meydana gelebilir.

Herhangi bir cisim göze girerse, ağrı sadece yüzeyde olur. Yüzeysel ağrıların başka bir nedeni de enfeksiyonlardır. Kişi, bu nedenle gözünde fazla bir ağrı hissedebilir. Göz ağrıması, alerji, baş ağrısı, tüberküloz ve sair çeşitli hastalıklara da bağlı olabilir.

Bu sorunlara karşı evinizde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler iyi gelir. Bu yazımızda sizin için birkaç kolay yöntem önerdik.

Göz Yanması ve Ağrılarına iyi Gelen 10 Çözüm Yöntemi

1. Gözlerinizi Yıkayın

Gözünüze bir şey kaçtığında veya toz girdiğinde ağrı, kaşıntı, batma, tahriş ve sızlamaya neden olur. Bunun için gözlerinizi yıkayıp gözünüze kaçan şeyi çıkarmaya çalışmak genellikle çözüm olur. Gözlerinizi temiz suyla yıkayın. Bu, gözünüzdeki batma ve kaşıntı hissini azaltacaktır.

2. Hint Yağı Kullanın

Hint yağı, göz ağrısına karşı doğal bir tedavidir. Bunun için gözünüze bir damla hint yağı damlatın. Göz ağrısına karşı anında rahatlama sağlar. Tek kullanım için tek damla yağ yeterlidir.

3. Karbonat Kullanın

Göz problemleri ve ağrı için karbonat kullanın. Karbonatı gözleri yıkamak için kullanabilirsiniz. Bunun için, az miktarda karbonat üzerine ılık su ekleyin ve karıştırın. Gözlerinizi bu çözelti ile yıkayın.

4. Rezene Çayı ile Gözlerinizi Yıkayın

Göz yanması, ağrıması ve batmasına karşı gözünüzü yıkamak için rezene çayını kullanabilirsiniz. Bir miktar su üzerine rezene tohumlarını ilave edin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra en az on beş dakika soğumasını bekleyin.

Gözlerinizi bu çayla yıkayın. Çözeltinin içine yüzünüzü batırın rezene çayının gözlerinize temas etmesini sağlayın. Bunu günde 3 kere yapın. Ya da kaynattığınız rezene tohumları bulunan suyu soğutmadan önce buharına gözlerinizi tutabilirsiniz.

5. Göz kapaklarına Şap Taşı (Alum) Uygulayın

Göz ağrısı ve şişme tedavisinde şap kullanın. Şapı döverek un haline getirin. Kıvama gelmesi için şapı hafif ısıtın. Göz kapaklarınıza uygulayın. Fazla ağlamaktan veya başka nedenlerden kaynaklı göz şişmelerine ve göz ağrılarına karşı bu yöntemi kullanabilirsiniz.

6. Şapı Gül Suyu ile Kullanın

Göz ağrılarından kurtulmak için şap taşı (alum) kullanabilirsiniz. Bunun için, küçük bir şap taşını toz haline getirin. Üzerine gül suyu ekleyin ve karıştırın. Homojen bir çözelti haline getirin. Damlalık yardımıyla sıvıdan 1 damla gözlerinize damlatın. Göz kızarıklığı, göz ağrıları ve göz yanmalarına iyi gelir.

7. Göz Sağlığınızı Koruyan Gıdalar Tüketin

Göz sağlığınız için beslenme de önemli bir etkendir. Gözlerinizi koruyan ve iyileştiren gıdaları yiyin. Protein içeren gıdalar tüketin. Göz sağlığınız için şekerli gıdalardan ve kafeinden kaçının.

Vejetaryen olmayan insanlar için en iyi gıdalar tavuk ve balıktır. A vitamini içeren gıdalar tüketin. Bitkisel olarak en iyi A vitamini kaynakları ise; ıspanak, havuç, brokoli, biber, lahana ve koyu yeşil sebzelerdir.

8. Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneş ışığı gözlere zarar verebilir. Güneş ışığının zararlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmalısınız. UV ışınları engelleyen gözlükler kullanın.

Sokak tezgâhlarında satılan sahte güneş gözlüklerinin gözleriniz için daha fazla zararlı olduğunu unutmayın. Güneşlik şapka takarak da güneş ışığından gözlerinizi koruyabilirsiniz.

9. Göz Dinlendirme Tekniği (Palming Tekniği) Uygulayın

Göz dinlendirme (Palming) tekniği, gözlerdeki ağrı ve yanma hissini azaltmada yardımcı olur. Gözlerinizi dinlendirir. Bunun için, bir sandalyeye oturun, dirseklerinizi masanın üzerine koyun. Gözlerinizi avuç içinizle kapatın. Dışarıdan ışığı engelleyin. Bunu on dakika süreyle yapın.

10. Gözlerinizi Ovmayın ve Kaşımayın

Gözünüze bir şey kaçtığında, toz girdiğinde veya herhangi bir nedenle kaşındığında yapmamanız gereken en önemli şey, gözünüzü ovmaktır. Gözleri ovalamak veya kaşımak gözleriniz için çok zararlıdır.

Eğer gözlerinizde çok fazla batma ve kaşıntı varsa; nemli bir bezi göz kapaklarınızın üzerinde bir süre bekletin, kaşıntı ve batmanın zamanla azaldığını göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla