Tarifler

Goji Çayı Nasıl Demlenir?

Goji Berry bitkisi Uzakdoğu ülkelerinde yetişmektedir. Sağlık açısından çok sayıda faydası olduğu bilinen goji çayının nasıl demlendiği de merak konusudur. Çin bölgesinde 2000 yıldan daha uzun bir süredir hastalara şifa verdiği bilinen bu bitkinin karaciğer bozuklukları başta olmak üzere bağışıklık sistemini onardığı ve gözdeki problemleri de çözdüğü düşünülmektedir. Halk arasında kurt üzümü olarak da bilinen Goji Berry bitkisinin şeker ve sedef hastalığının doğal tedavisinde kullanıldığı unutulmamalıdır.

Goji Berry Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Goji çayı nasıl demlenir sorusuna yanıt vermeden önce bu bitkinin nasıl kullanıldığını paylaşıyor olacağız. Öncelikle bitkinin genç filiz ve yapraklarının sebze olarak tüketildiğini unutmayın. Ayrıca sebze olarak yetiştirilen bu bitkinin kaynatılarak çay halinde de tüketildiği bilinir. Eklem ağrılarında ve deri tahrişlerinde yatıştırıcı özelliği bulunan Goji bitkisinin kansere sebep olan kimyasallara karşı etkili antioksidanlar içerdiği de belirtilmektedir.

Uzakdoğu’daki vadilerde yetişen bu bitkinin farklı türleri bulunmaktadır. Ağaçların sallandırılmasıyla yere düşen ve toplanan Goji Berry bitkisinin meyveleri de hassastır. Ülkemizde de yoğun ilgi gören bu bitkinin meyveleri ahududu ve çilek karışımı bir kokuya sahiptir.

Goji Berry Çayı Nasıl Demlenir?

Genelde Goji Berry bitkisinin kurutulmuş ürünlerinden hazırlanan Goji çayı için;

  • Bir demlik içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş halde satın alacağınız bitkiyi ekleyin.
  • Çayı hazırlamak için çay suyunu farklı bir demlikte kaynatın.
  • Kaynayan suyu Goji Berry’nin üzerine dökün.
  • 5 dakika kadar demledikten sonra çayı süzerek tüketin.

Goji Berry Çayının Faydaları

Ciddi bir enerji deposu olan Goji çayı aynı zamanda psikolojik anlamda insanları rahatlatmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren goji çayı diyabetle savaşarak zayıflama üzerinde de etki göstermektedir. Yazımızın devamında goji çayının yararları alt başlıklarla paylaşılmıştır.

Diyabet: Goji Berry bitkisi üzerinde yapılan araştırmalarda çay tüketmenni insülin kontrolüne yardımcı olduğu açıklanmıştır.

Bağışıklık Sistemi: İçeriğinde yüksek oranda E, C ve A vitamini barındıran Goji çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor.

Zayıflama: Metabolizmayı hızlandıran goji çayı haliyle kilo vermek isteyenler için de sağlıklı bir çay türü olarak tüketilebilir.

Psikolojik Etkisi: Çayın içeriğindeki bileşenlerin anksiyeteyi önlediği bilinir. Ayrıca doğal bir antidepresan olarak kabul edildiğini de söylemekte yarar var.

Kimler Goji Çayı Tüketemez?

Goji çayı tüketmeden önce uzmanlardan gerekli bilgiler talep edilmelidir. Bunun yanı sıra ışın tedavisi alanların ya da kemoterapi görenlerin Goji çayı tüketmemesi gerekir. Glikoz ve tansiyon düşürücü etkisi olan Goji çayının aynı zamanda diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmemesi gerekiyor. Sağlıklı bireyler ise aşırı goji çayı tüketmemelidir. Tavsiye edilen miktar dışında sıkça tüketilen goji çayının baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve buna benzer yan etkileri olduğu belirtilmiştir. Ayrıca fazla tüketimi bireylerin enerji seviyesini artırdığı için huzur bozukluğu gibi sorunlara da davetiye çıkardığı unutulmamalıdır.

Goji Berry Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Goji Berry ile ilgili yapılan araştırmalarda insan ömrünü uzattığı paylaşılmıştır. Bu konu hakkındaki açıklama ise, vücuttaki milyarlarca hücrenin radikaller nedeniyle saldırıya uğramasının mümkün olduğudur. Yani Goji bitkisi serbest radikalleri vücuttan attığı için hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Vücutta dayanıklılık ve enerji seviyesini artıran bu bitkinin halsizlik problemlerine de iyi geldiği belirtiliyor. Üstelik içeriğindeki bileşenlerle beraber hipofiz bezini etki altına alan Goji Berry, büyüme hormonunun salgılanmasında rol oynamaktadır. Tüketicilerine güzel ve genç bir görünüm katan Goji bitkisi aynı zamanda;

  • Uyku bozukluklarını giderir.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Hastalıkların iyileşme süresini azaltır.
  • Yüksek tansiyonu önler.

Bağışıklık sisteminde etkin rol oynayan Goji Berry bitkisi kolesterol gibi sağlık sorunlarının ölümcül etkilerinden de koruyabilmektedir. Vücuttaki yağların sebep olacağı hastalıkları da engellediği belirtilen bu bitkinin görme problemlerine de iyi geldiği düşünülüyor. Son olarak Çin geleneklerine göre böbrek yetersizliği, baş ağrısı ve buna benzer sorunlar için de Goji Berry’nin tüketilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla