Sağlıklı Yaşam

Gıda Alerjilerinden Kurtulmanın Doğal ve Bitkisel Yolları

Not: Doğru tanı ve tedavi için doktorunuza danıştığınız dan emin olun. Aşağıdaki yöntemleri yardımcı tedavi olarak kullanabilirsiniz.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin verilerine göre gıda alerjileri, her yıl çocukların yüzde 4 ila 6 sını ve yetişkinlerin yüzde 4 ünü etkileyen bir rahatsızlıktır.

Gıda alerjisi, bağışıklık sisteminizin yiyecek ve içecek maddelerini vücudunuza zararlı bir gıda gibi algılamasından kaynaklanır.

Vücudunuz algılanan tehdidin karşısında, yabancı maddeleri nötralize etmek için antikorları serbest bırakır. Buda alerjik semptomların artışına yol açar.

Gıda alerjisinin belirtileri cilt, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem ve solunum yolunda görülebilir. Ayrıca belirtilerin şiddeti vakaa göre değişebilir.
Gıda alerjisinin belirtileri burun akıntısı, baş dönmesi, şişlik, kusma, mide ağrısı, kurdeşen, nefes darlığı, hırıltılı solunum, tekrarlyan öksürük ve döküntüdür. Belirtilerin çoğusu yemekten sonra birkaç dakika içinde yada bir saat sonra ortaya çıkar.

Yediğiniz herhangi bir gıda olumsuz reaksiyona neden olabileceği gibi bazı ortak gıdalar rahatsızlığı daha fazla tetikler. Bu tür gıdalar şunlardır; yumurta, süt, fıstık, fındık, kabuklu deniz ürünleri, buğday, mısır, soya ve çilek.

Gıda alerjisi tüm insanlarda gelişebillir. Ancak kalıtım, çevresel faktörler, yaş ve daha önceden geçirilen gıda alerjisi risk faktörlerini belirler.
Gıda alerjilerinden kurtulmak ve reaksiyonların önüne geçmek içn aşağıdaki doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

İşte gıda alerjilerini tedavi etmek için en iyi 10 ev ilacı.

1. Gıda alerjenlerinden uzak durun

gıda alerjenleri

Gıda alerjileri semptomlarının hafifletilmesinin en önemli adımı bu reaksiyonlara neden olan besinlerin belirlenip diyetinizi bunlara göre ayarlamanızdır.

Gıda alerjenlerini belirlemek için 2-3 gün boyunca alerjik reaksiyonlardan önce ne yerseniz bir tarafa yazın. Gıdaları belirledikten sonra hastalıktan tamamen kurtulana kadar bu tür gıdalardan uzak durun.

Hastalık tamamen şifa bulduktan sonra alerjiye neden olan gıdalardan yavaş yavaş yiyebilirsiniz. Bu gıdalar tekrar belirtilere neden olursa o yiyecekleri hayatınızdan tamamen çıkartın.

Alışveriş yaparken aldığınız malzemelerin etiketlerini iyice okuyun. Restoranlarda yemek siparişi verirken yemeğin hazırlandığı maddelerin listesini isteyin.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesinin antihistamin ve diğer tıbbi özellikleri, besin alerjilerinin belirtileriyle mücadeleye yardımcı olabilir.

 • Ilık bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi katın.
 • Ardından 1 tatlı kaşığı bal ve limon suyu katın.
 • Kendinizi daha iyi hissedene kadar karışımdan günde 2 veya 3 defa için.

3. Probiyotik Gıdalar

probiyotikler


Mide ağrısı ve ishal gibi belirtileri hafifletmek için probiyotik gıdalar tüketin. Onlar bağırsak bakterilerinde ki doğal dengeyi yeniden oluşturur ve sindirim sorunları tedavi eder. Bu tür gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Probiyotik gıdalar söz konusu olduğunda, en iyi seçenek ‘canlı’ veya ‘etkin’ kültürleri ile yoğurttur. Günlük 2 ile 3 bardak sade, şekersiz yoğurt yemeye çalışın.
 • Diğer iyi probiyotik gıdalar kefir ve lahana turşusudur. 1 ile 2 hafta boyunca diyetinize 2 veya 3 adet probiyotik besin ekleyin.

4. Zencefil

Zencefil gıda alerjileri ile ilişkili çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarını tedavi etmek için etkilidir. Onun anti-inflamatuar (iltihapla savaşan ilaç) , antioksidan ve antibakteriyel (Bakteriyel üremeye engel olma veya bakterilerin öldürülmesi) özellikleri sindirim spazmlarının, bulantının, kusma ve hazımsızlığın önüne geçer.

 • 2 ile 3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için, birkaç dilim zencefili 10 dakika boyunca kaynamış suda bekletin ve tatlandırmak için içine bak katarak soğutun ve için.
 • Ayrıca sindirim sisteminizi geliştirmek için, yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı taze zencefil ekstre suyuna biraz bal katıp yiyebilirsiniz.

5. Limon

Limon bağışıklığı güçlendiren, gıda alerjileri önleyen ve semptomlarını tedavi edebilen mükemmel bir narenciyedir. Hatta sisteminizden toksinleri atar. Aynı zamanda vücudunuzu alkalin tutar.

 1. Ilık bir bardak su içine 1 limonun suyunu sıkın.
 2. Biraz bal ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. İlk olarak sabah aç karnına ve gün boyunca bir kaç kez için.
 4. Bu doğal tedaviye semptomlar bitene kadar her gün devam edin.

6. Yeşil Çay

Yeşil çay gıda alerjileri ile ilişkili mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için en iyi doğal tedavilerden biridir. Buna ek olarak, antioksidan, anti-enflamatuar ve antihistaminik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. Bir fincana 1 ile 2 çay kaşığı kaliteli yeşil çay koyun ve üzerine sıcak su dökün.
 2. Fincanın kapağını kapatın ve birkaç dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 3. Biraz soğuduktan sonra içerisine biraz bal ve limon ekleyip içebilirsiniz.
 4. Gün boyunca 3 ile 4 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

7. Sarımsak

Sarımsaktaki kuersetin, gıda alerjilerinin tedavi edilmesinde çok etkili olabilir. Buna ek olarak, anti-inflamatuar, antibiyotik ve antioksidan özellikleri belirtileri azaltmaya yardımcı ve hızlı bir iyileşme teşvik edicidir.

 • Çeşitli belirtiler ile mücadele etmek için günde 2 ile 3 diş ham sarımsak çiğneyin.
 • Ayrıca doktora danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

8. Isırgan otu

Isırgan burun akıntısı, hapşırma, deri döküntüleri, mide bulantısı ve mide ağrısı gibi belirtilerden rahatlama sağlayabilir.

 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağını üzerine bir bardak sıcak su koyun. Ağzını kapatın ve 5 dakika boyunca demlendirin. Soğuduktan sonra içerisine biraz bal ekleyip belirtiler geçene kadar günde iki üç defa içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra ısırgan kapsül alabilirsiniz.

9. Hint Yağı 

Hint yağı başka yararlı bir tedavi seçeneğidir. Hint yağı gıda alerjisi ile ilişkili gastrointestinal rahatsızlıkları tedavi eder.

 1. Meyve suyu, sebze suyu veya düz bir bardak suya yarım çay kaşığı hint yağı katın.
 2. Sabah aç karnına için.
 3. Bu tedavi yöntemini durumunuz düzelene kadar bir kaç gün boyunca her gün tekrarlayın.

10. C vitamini Bakımından Zengin Gıdalar Yiyin

C Vitamini

C vitamini, bağışıklık arttırıcı faydalar sağlayabilir. Bu vitamin ayrıca vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasında etkilidir.

 • C vitamini açısından zengin sebze ve meyvelerden daha fazla yiyin. Limon, portakal, brokoli, greyfurt, kivi, dolmalık biber, çilek ve domates filizi C vitamini kaynağıdır. Ancak, bunlardan herhangi birine alerjinizin olmadığından emin olun.
 • Ayrıca, doktorunuza danıştıktan sonra her gün C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Hafif deri reaksiyonları durumunda serin bir duş alın ya da soğuk kompres uygulayın. Cildi tahriş etmeyen hafif giysiler giyin.
 • Bir kaç gün boyunca aktivite düzeyinizi düşük tutun. Hızlı bir iyileşme için bol bol dinlenin ve yeterli uyuyun.
 • Vücudunuzun D vitamini üretmesi için sabah erken saatlerde güneşe çıkın.
 • E vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, tofu, ıspanak, badem, ayçiçeği tohumu, avokado, karides, gök kuşağı alabalığı, zeytinyağı ve brokoli gibi E vitamini açısından zengin gıdalar ile beslenebilirsiniz.
 • Deri döküntülerinin tedavisi için ingiliz tuzu ile banyo yapın.
 • Vücudu sulu tutmak için düzenli aralıklarla su için.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla