Sağlık

Genital Siğil (HPV) Evde Nasıl Tedavi Edilir

Genital siğil cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olup, her yaştaki erkek ve kadında görülebilir. Genital siğiller, et renginde veya gri renkte olan, cinsel organ ve makat (anüs) bölgesinde bulunan yumuşak bir cilt gelişimidir.

Genital siğiller kondilom olarak da bilinir. Çok bulaşıcıdır ve enfekte olmuş birisi ile bir kez cinsel temas, bulaşması için yeterlidir. Kondilom, en çok 17 ila 33 yaş arasındaki erkek ve kadınlarda görülür. Eğer bir kişide genital siğil varsa, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan da muzdarip olması muhtemeldir.

Genital siğiller, çocuklarda çok nadir rastlanan bir durumdur. Bu yüzden küçük çocuklarda bu enfeksiyonun varlığı, bakıcıların cinsel istismarı olasılığını da akıllara getirmelidir.

Genital Siğil Belirtileri

Belirtiler tam olarak belli olmadığından kondilomun teşhisi zordur. Çoğu durumda, genital siğiller ağrısızdır ve farkına varılmayacak kadar küçüktür. Genellikle kişi, cinsel yolla bulaşan genital siğillerin uzun bir süre varlığından haberdar olmaz.

Genital siğiller, enfekte bir kişiyle cinsel temastan aylar sonra dahi ortaya çıkmayabilir; bu, enfeksiyonun nedenini belirlemeyi zorlaştırır.

Genital siğillerin bazı ortak belirtileri şunlardır:

 • Genital bölgede deri ve mukus zarlarında ağrısız siğil benzeri büyüme.
 • Genital siğilin boyutları çapı bir milimetreden az, bir kaç cm santimetreye veya belirli bir bölgede siğiller topluluğuna kadar değişebilir. Bu siğiller bazı durumlarda kaşıntıya ve iltihaba neden olabilir
 • Genital siğiller nadiren kanama veya üriner tıkanmaya neden olur. Bu durum, siğillerin üretral delik çevresinde büyüdüğü ve idrara çıkma zorluklarına neden olabilecek durumlarda olur.

Genital siğiller bir alanda yoğunlaşabilir veya geniş bir bölgeye yayılabilir. Erkeklerde genital siğiller penis, skrotum, anüs ve üretranın çevresinde bulunur. Kadınlarda bu siğiller labi ve vajina bölgelerinde görülür. Bu siğiller yumuşak ve pürüzsüz ya da pürüzlü ve sert olabilir.

Çoğu durumda, siğiller kılların arasında veya sünnet derisi, rahim ağzı gibi iç genital bölgede ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, enfeksiyonun yayılımını değerlendirmek için bir doktor tarafından kapsamlı bir muayene olunması gerekir.

 • HPV, nerelerde siğil bulunduğuna bağlı olarak cinsel ilişki sonrası kadınlarda kanamalara neden olabilir.
 • Genital siğiller, daha önceden cinsel yolla bulaşan bir hastalığın göstergesi olabilir.
 • Genital siğiller, ağız, dudaklar, boğaz ve dile bulaşabilir.
 • Genital siğillerin diğer nadir belirtileri ise; vajinal akıntı, genital bölgelerdeki aşırı nem, penis ve skrotumda (testis torbası) kaşıntı ve vajinal kanamadır.

Genital siğillerinizin olduğundan şüpheleniyorsanız, ilk fırsatta doktorunuza gidip durumu teşhis etmek ve tedavi etmek için bir dizi tıbbi test yaptırmanızı öneririz. Kadınlar için, doktor vajina duvarlarını ve siğilleri tespit etmek amacıyla serviks kontrolü yapmak için pelvik muayene yapabilir.

Bazı lezyonlar çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olabileceğinden, doktor enfeksiyon yayılımını belirlemek için alanı büyütebilir. Vajina ve rahim ağzı iç duvarlarını test etmek, siğillerin görünür olmasını sağlamak için bir asetik asit solüsyonu kullanılabilir.

Öncesinde cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız varsa veya cinsel yönden aktifseniz, üreme organlarında meydana gelen değişiklikleri tespit ve kontrol etmek için bir smear (simir) testi yapılması gerekir. Tüm kadınlar 21 yaşından sonra, yılda bir kez Smear Testi (Simir Test) yaptırmalıdır.

Genital Siğillerin Nedenleri

Human Papilloma Virüsü veya HPV, genital siğillerin ana nedenidir. Yaklaşık 40 farklı siğil çeşidine neden olan yüzlerce farklı HPV türü vardır. Bazı HPV’ler kansere dönüşme potansiyeline sahipken yüzde doksanı nispeten zararsızdır. HPV-16, HPV-18, HPV-31 ve HPV-45 yüksek riskli tiplerdir ve servikal kanser vakalarına sebep olmaktadır.

Eğer HPV virüsü olan birisi ile cinsel birliktelik yaşarsanız, ilk cinsel temastan sonraki 3 ay içinde size de virüsün bulaşma olasılığı yüksektir. Genital siğillere neden olan HPV’ler oldukça bulaşıcıdır ve tek bir cinsel temastan bile yayılabilir.

Çoğu durumda olduğu gibi doğum kontrol haplarının kullanımı da hastalığın yayılması ile ilişkilendirilmiştir. Çünkü çiftler, doğum kontrol hapları kullandığında herhangi bir bariyer yöntemi (prezervatif, kılıf, kaput) kullanmazlar ve bu yüzden enfeksiyonun yayılma ihtimali artar.

Genital Siğiller Evde Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir

Genital siğillerin tedavisine yönelik ilk adım, siğillerin varlığı ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun buna neden olup olmadığının teyit edilmesidir. Enfekte olmuşsanız, hastalığı eşinize bulaştırmamak için azami özen göstermelisiniz. Bunun için, farklı kişilerle cinsel birliktelik yaşamaktan kaçınmanız ve prezervatif gibi bir koruyucu bariyeri her zaman kullanmanız önerilir.

 • Genital bölgeyi temiz ve kuru tutmak da çok önemlidir.
 • Allerjik olmayan, kaliteli bir deterjanla iç çamaşırınızı yıkayın ve genital bölgede aşırı terlemeyi önlediğinden hava geçiren pamuklu iç çamaşırı giyin.
 • Siğillere dokunmayın ve enfeksiyonun yayılmaması için gerekli önlemleri alın.
 • Genital siğilleri kendiniz kesmeye kalkışmayın.

Genital siğillerden utanan çok insan vardır. Bu nedenle insanlar, doktora gitmek veya gerekli ilaçları almak için bir eczacından istemek yerine, genital siğiller için doğal ev ilaçlarını kullanmayı ve evde tedavi yöntemlerini tercih eder.

Ancak tıbbi veya alternatif tedavi yöntemleri, enfeksiyon sonucu ortaya çıkan genital herpes ve genital siğiller için kalıcı bir çözüm değildir. Doktorunuz durumu daha iyi izleyebilir ve ilgili riskleri bildiren bir tıbbi müdahale tavsiye edebilir.

Genital siğiller için evde yapılacak doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri faydalı olabilir. Ancak, evde kendi tedavi yöntemlerinizi kullanırken dikkatli olun ve çoğu ev ilaçlarının bilimsel araştırmalar tarafından desteklenmediğini ve etkilerinin tam olarak bilinmediğini aklınızda bulundurun. Evde yapacağınız tedavilere tek başına güvenmeyin.

İşte Evde Genital Siğillerin Tedavisi İçin Bazı İpuçları:

 • Bir top pamuğu elma sirkesi ile ıslatın ve siğillerin olduğu bölgelere uygulayın.

Elma sirkesinin asidik özellikleri kuru ve ölü hücrelerin çıkarılmasına yardımcı olur ve siğilleri temizler.

 • Daha etkili bir yöntem için pamuğu sirkeye batırın ve yapışkan bir bantla siğillerin olduğu yere yapıştırın. Birkaç saat sonra bandı ve pamuğu çıkarın ve siğiller tamamen temizlenene kadar işlemi tekrarlayın.
 • Taze inciri sıkın ve suyunu çıkarın. İncir suyu, genital siğillerdeki kaşıntıyı hafifletmek ve genital siğilleri kurutmak için kullanılabilir.

Siğillerin üzerine soğan suyu sürmek, başka bir etkili genital siğil tedavisidir.

 • Bir kaba doğranmış bir soğan koyun ve üzerine tuz serpin. Bir gece boyunca bekletin. Sabahleyin tuzu emen soğanları ezerek suyunu çıkarın ve siğillerin üzerine sürün.

Soğan, antimikrobiyal bir madde olarak çalışır ve enfeksiyonun yayılmasını azaltır. Tuz bir antispetiktir. Etkilenen bölgedeki nemi ortadan kaldırdığı gibi enfeksiyonun yayılmasını da kontrol eder.

Genital siğiller için bu ev tedavisi biraz rahatsız edici olabilir. Hatta sızı ve yanma hissine sebep olabilir. Bunun, siğillerdeki ölü hücrelerin çıkarılmasından dolayı olduğunu ve sonuçta enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına neden olacağını aklınızda bulundurun. Bu nedenle tedaviyi yarım bırakmayın.

 • Taze 1 diş sarımsağı ezin ve siğillerin üzerine yerleştirin. Sabitlemek için sarımsak üzerine bandaj uygulayın. Bandajları zamanla değiştirebilir ve siğilleri kurutmak ve temizlemek için sık sık sarımsak uygulayabilirsiniz.
 • Genital siğiller için etkili ev tedavilerinden biri de, siğillerin üzerine E vitamini yağı veya hint yağı uygulamaktır.
 • Genital siğiller için diğer doğal tedavi yöntemleri ise; yulaf ezmesi banyosu (banyo suyuna bir fincan yulaf ezmesi katın ve etkilenen bölgeyi bir süre suda bekletin) ve siğiller üzerine aloe vera suyu uygulamaktır.

Kondilom için ev ilaçları enfeksiyon tedavisinde başarısız olursa, doktorunuz elektrokoteri, kriyoterapi, lazer tedavisi veya cerrahi eksizyon gibi tedavileri önerebilir.

Elektorkoter uygulaması, siğillerin fiziksel olarak yanması için özel araçların kullanılmasını gerektirir. Bu işlem sırasında rahatsızlık ve ağrı azaltmak için lokal anestezi kullanılır.

Kriyoterapide, siğilin düşmesine kadar donması için sıvı azot kullanır. Siğiller büyük bir alana yayılmış veya boyutları büyük olduğunda lazer tedavisi uygulanır. Cerrahi bir eksizyon sırasında doktorunuz siğilleri kesmek için özel cerrahi aletler kullanacaktır.

Genital Siğillere iyi Gelen Yiyecekler

Genital siğillere sebep olan hiçbir gıda yoktur ve tek başına bir yiyecek, genital siğillerin tedavisinde hiçbir yardım sağlamayacaktır. Ancak, tedavi planınızla birlikte sağlıklı bir diyet takip ederek tedavinin etkinliğini artırabilirsiniz.

Genital siğillere iyi gelen yiyecekler; Folik asit ve beta-karoten bakımından zengin ıspanak, lahana, mango, domates, papaya, ananas ve incir gibi yapraklı sebzeler gıdalar gıdalardır. Aşırı işlenmiş yemeklerden ve abur cubur yiyeceklerden kaçının ve diyetinizi taze meyveler, süt, fındık ve tohumlarla dengede tutun.

Genital Siğiller İçin Öneriler

Profilaktik HPV aşıları geliştirme aşamasındadır ve sonuçlar şu ana ümit vericidir. Başarı oranı yüzde 90 ila 100’tür. Ancak denemeler tamamlanıncaya kadar, bir genital siğil enfeksiyonunu önlemenin en sağlam yolu, tek eşli cinsel birliktelikler yaşamaktır. Bu mümkün değilse, herhangi bir enfeksiyon belirtisi görülmese bile prezervatif kullanın.

Sigara içmekten kaçının ve düzenli olarak egzersiz yapın. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı bir diyet takip edin.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla