Bölge Rehberi

Gaziantep Nasıl Bir Yer?

Gaziantep Türkiye mutfağının en bol çeşitli ve özgün mutfağına sahiptir.

İpek Yolu’na giden yolların üzerinde olması ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması nedeniyle Gaziantep ‘’Doğu’nun Paris’i’’ olarak adlandırılır. Tarihi yapısı ve kültürlere beşik olmuş duruşu ile Antep, Türkiye’nin gelişmiş şehirleri arasında yer alır. Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kesiştiği yerde bulunan bu şehir paleolitik dönemden bu yana insanların yaşadığı bir yer olmuştur. Tarih boyunca Romalılar, Dulkadiroğulları, Memluklüler, Selçuklular ve Osmanlı Devleti hâkimiyetinde olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında büyük bir kurtuluş mücadelesine sahne olan Antep, göstermiş olduğu büyük direniş nedeniyle ‘’Gazi’’ unvanını almıştır.

Gaziantep’in İklimi ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Gaziantep Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin birleştiği bir noktada yer almasından dolayı iklim olarak karasal ve Akdeniz ikliminin görüldüğü bir şehirdir. Yazları çok sıcak olan bu şehir kış aylarında ise oldukça soğuktur. Gaziantep Platosu üzerine kurulu olan bu ilin bitki örtüsü oldukça azdır. Özellikle merkez bölgelerde orman hiç görülmez. Ağaçlık alanı olmadığı için il içerisinde çeşitli bölgelere yapay ağaçlandırma yapılmaktadır.

Gaziantep tarihi taş evleri ile tarihin canlı canlı yaşanabileceği özel bir şehirdir.

Gaziantep’te Nerede Gezilir?

Gaziantep ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve pek çok medeniyetin izlerini almıştır. Farklı zamanlarda hazırlanan tarihi dokular nedeniyle zengin olan Gaziantep’te şuralar gezilebilir:

Gaziantep Kalesi

Yerden yüksekliği 25 metre olan ve tarihi 6 bin yıla dayanan bu kale oldukça büyük ve dikkat çekici olması ile biliniyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine konu olan kale aslında Roma Dönemi’nde bir gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Roma döneminden sonraki zamanlarda Antep’e hakim olan devletler kalede oluşan hasarları gidermiş ve her biri kaleye çeşitli eklemeler yapmışlardır.

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep Kalesi’nin hemen yakınında olan ve koca bir tarihi içinde barındıran Tarihi Antep Evleri taş yapıları ve iki katlı heybetli duruşları ile sizleri karşılayacaktır. Önceden Ermeni ve Müslümanların kapı komşusu olarak yaşadığı Bey Mahallesi’nde yer alan bu evler tarihi dokusunu koruyarak günümüze kadar gelmiş. St. Mary Kilisesi olarak bilinen ancak sonradan camiye çevrilmiş olan Kurtuluş Camii’ni mutlaka görmelisiniz.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Çocuklarınızla birlikte Gaziantep’e gezmeye gelmişseniz mutlaka ve mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Oyuncak Müzesi. Yetişkinlerin dahi hayranlıkla baktığı bu müzede 600’den fazla oyuncak barındırıyor. Oyunların ve oyuncakların hikâyesini merak edenler için harika bir mekan olan bu müze Tarihi Antep Mahallesi olarak bilinen Bey Mahallesi yakınlarında.

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyaca ünlü olan Çingene Kız mozaiğinin bulunduğu Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın ikinci mozaik müzesi olarak biliniyor. Yıl içerisinde yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan müze içerisinde Zeugma Antik Kenti içerisinden çıkarılan mozaikler yer alıyor. Ayrıca Antep ve çevresinde yapılan çalışmalar sonucu çıkarılan mozaiklerde burada sergileniyor.

Tarihi Bakır Çarşısı

Tarihi mekanlar gezmek isteyenler için Antep’in en ünlü çarşılarından olan Bakır Çarşısı hem bir zanaatı yerinde görmek hem de otantik bir hava solumak isteyenler için idealdir. Hediyelik eşyalarında bulunduğu bu çarşı yakınlarında bir kahve molası verebilirsiniz.

Dülükbaba Mesire Alanı

Türkiye’nin yapay mesire alanları içerisinde en önemlilerinde olan Dülükbaba Mesire Alanı, Şehitkâmil ilçesinde yer alıyor. Antep’in yüksek bir bölgesinde hazırlanan bu mesire alanında bulunan ağaçların her biri özenle dikilmiş ve yapay bir şelale hazırlanmıştır. Antep’i seyretmek ve doğal güzellikler içerisinde bulunmak isteyenler burayı tercih edebilir.

Gaziantep’te ayrıca gezebileceğiniz diğer yerler:

 • Gaziantep Hayvanat Bahçesi
 • Emine Göğüs Mutfak Müzesi
 • Bedestenler
 • Şire Han
 • Gaziantep Hamam Müzesi
 • Rumkale
 • Zeugma Antik Kenti
 • Yesemek Açık Hava Müzesi
 • Tarihi Tahmis Kahvesi
 • Kaleoğlu Mağarası
 • Masal Parkı
 • Kavaklık Parkı
 • Hızır Yaylası
Gaziantep Bakıcılar Çarşısı görülmesi gereken tarihi mekanlardan biridir.

Gaziantep’te Ne Yenir?

Antep Türkiye’de gastronomi şehri olması ile bilinmektedir. Birbirinden enfes lezzetlerin bulunduğu bu şehre gelince kebaplarını yemeden şehirden ayrılmamalısınız. Gaziantep baklavası, katmeri, küşnemesi, firik pilavı, yuvarlaması ve 512 çeşit yemeği ile bu şehre hayran kalacaksınız.

Mutlaka yemeniz gerekenler:

 • Cağırtlak kebabı
 • Baklava
 • Patlıcan kebabı
 • Beyti kebap
 • Beyran

Gaziantep’in Sosyal Hayatı Nasıldır?

Gaziantep halk olarak oldukça sıcakkanlı ve misafirperver bir şehirdir. Gezilecek çeşitli alanları olması ve belediyecilik açısından gelişmiş olmasından dolayı yaşanılası şehirler arasındadır. Ulaşımı, eğitim ve sağlık olanakları açısından gelişmiş olan Gaziantep, gece hayatı ve akşam etkinlikleri pek olmayan bir şehirdir. Genellikle ailelerin yaşadığı ve akraba gezmeleri gibi etkinliklerin olduğu bu şehirde kısa sürede çevre edinebilirsiniz. Ayrıca kiralar ve yeme- içme fiyatları açısından öğrenci dostu bir şehirdir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla