Genel

Gardiyan Nedir? Nasıl Olunur?

Gardiyanlık günümüzde ihtiyaç duyulan önemli meslek dallarından biri olup her yıl alım yapılan bir hizmet alanıdır.

Cezaevlerinde ve ıslah evlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların asayişlerini sağlamak, hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olmak ve cezaevi sonrasında hayata kazandırmakla görevli kişilere gardiyan denir. Gardiyanlık mesleğine günümüzde ‘’Ceza İnfaz Koruma Memurluğu’’ da denmektedir. Güvenliği sağlamak adına ihtiyaç duyulan gardiyanlara günümüzde fazlaca ihtiyaç duyulmaktadır. Lise, önlisans ve lisans mezunu olmak üzere farklı eğitim kademelerinden alım yapılan bölümde ek şartlarda bulunmaktadır.

Gardiyan Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Mezuniyet Durumu

Gardiyan alımlarına başvuru yapmak isteyen kişilerin mezuniyet durumunun en az lise olması gerekmektedir. Önlisans ve lisans mezunu olan adaylarda gardiyanlık alımlarında başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Lisans mezunu olan adaylar alımlarda daha avantajlı olurken bu sıralamayı önlisans ve lise mezunları takip etmektedir.

KPSS Sonuçları

Lise, önlisans ve ya lisans mezuniyetine sahip olan kişilerin KPSS sınavına girerek en az 70 puan alması gerekir. Gardiyanlık alımlarında 70 puan ve üzeri alan kişiler alımlara başvuru yaparak mülakatlara çağrılabilmektedir. Puanı yüksek olan kişiler gardiyanlık alımlarında mülakatlara daha kolay çağırılmaktadır. Bu nedenle KPSS sınavına daha fazla çalışmak gerekir.

Gardiyan olmak için 35 yaşı aşmamış olmak gerekmektedir.

Mülakat

KPSS sonuçlarına göre mülakatlara çağırılan kişiler belirli tarihlerde komisyonların karşısına çıkmaktadır. Mülakatlarda;

 • Mesleki Alan Bilgisi (40 puan)
 • Genel Kültür Bilgisi (20 puan)
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Bilgisi (20 puan)
 • Konuları Kavrama ve İfade Edebilme Bilgisi (20 puan) türünden bilgiler sorulmaktadır.

Mülakatlardan başarılı olan adaylar ile ilgili değerlendirme tabloları adliyelerden ya da online sistemler üzerinden açıklanmaktadır.

Fiziki Şartlar

Mülakatlardan başarılı olan adaylar komisyonlar tarafından yapılan boy ve kilo ölçümlerine girmektedir. Ölçümlerde sağlıkla ilgili genel taramalarda yapılmaktadır. Herhangi bir sorunu olmayan adaylar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen göreve başlama bildirisi ile işlerine başlayabilirler.

Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçiş Yapma Hakkı

Uzman erbaş olarak görev yapan kişiler kendi istekleri doğrultusunda mesleklerinden ayrılmaları doğrultusunda gardiyanlık için açılan kadrolara başvuru yapabilmektedir. Ayrıca herhangi bir memurlukta görev alırken kendi isteği ile memurluktan ayrılan kişiler içinde gardiyanlık alımları yapılabilmektedir. Alımların takip edilmesi ve başvuruların yapılması halinde bu kişiler yeniden göreve alınabilmektedir.

Gardiyan olmak için KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak gerekir.

Gardiyan Olmak İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Eğitim düzeyine uygun KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak
 • 30 yaşını aşmamış olmak
 • İstenen boy ve kilo endeksine sahip olmak
 • Erkeklerde 170 cm, kadınlarda ise 160 cm’den daha uzun olmak
 • Güvenlik soruşturmalarından geçmiş olmak
 • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak
 • Devlet Memurları Kanunu içerisinde yer alan nitelikleri taşıyor olmak

Gardiyanlık Çalışma Koşulları ve Maaşları Ne Kadardır?

Gardiyanlık mesleğinde vardiyalı çalışma sistemi bulunmaktadır. Tatil günleri ve çalışma saatleri açısında rahat koşulları bulunan gardiyanlıkta maaşlarda evli olmaya ya da kıdemli olmaya göre değişebilmektedir. Gardiyanlık maaşları 4500 TL ile başlamakta ve kişilerin diğer durumlarına göre ek ödemelerle artış gösterebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla