Sağlık

Ganglion Kisti Tedavisi – Bitkisel Tedaviler

Ganglion kisti tedavisi bu doğal yöntemler ile oldukça basit. Önce rahatsızlık ile ilgili ufak bir bilgi edinelim. Ganglion kistler, içi viskoz sinoviyal sıvı ile dolu küçük, yuvarlak keseler halindeki şişliklerdir.

Topakların boyutu yaklaşık 2,5 cm civarında olup ortalama bir bezelye kadar büyürler. Genellikle parmak, bilek, ayak bilekleri veya ayak tabanında ya da tendonun üzerinde oluşurlar.

https://res.cloudinary.com/sizdeduyun/image/upload/v1523907203/Sivri%20Sinek%20Kovucu%20Sprey%20/ganglion_kisti_tedavisi.jpg

ganglion kisti tedavisi

Ganglion kistinin en sık görülen belirtileri; karıncalanma hissi, uyuşma veya kas zayıflığı ile birlikte ağrı ve rahatsızlıktır. Bu kistler büyüklüğüne bağlı olarak yumuşak ve süngerimsi hissedilebilir.

Bu kistler özellikle bilek gücüne dayanan spor yada iş yapanlarda, 15-40 yaş arası kadınlar ve jimnastikçiler arasındaki daha yaygındır.

Nadir durumlarda, 10 yaşından küçük çocuklarda da görülebilir.  Kireçlenme yada eklem hastalığı geçirenlerde, tendon yaralanması olanlarda hastalığın gelişme olasılığı daha yüksektir.

Ganglion kistleri genellikle basit ilaçlar ve ev tedavileri ile iyileşir, ancak bazı durumlarda cerrahi operasyon en iyi seçenek olarak kabul edilir.

Ganglion kisti tedavisi

Ganglion kisti tedavisi

Ganglion kisti tedavisi – İşte ganglion kistleri için en iyi 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi. 

1. Sıcak kompres

Düzenli olarak sıcak kompres uygulanırsa ganglion kisti ile ilgili rahatsızlıklar azalabilir. Bu yöntem sayesinde kan dolaşımı artacak ve kistli bölgedeki sıvı drenajının dağılması teşvik edilecektir. Yöntem aynı zamanda ağrı ve şişliği de azaltır.

Ancak, sıcak kompres kistin büyümesine engel olmaz.

 1. Bir bezi ılık bir suda bekletin ve fazla suyunu sıkın.
 2. Bu bezi etkilenen alanın üzerinde 5 ile 10 dakika boyunca baskı uygulayarak bekletin.
 3. Kist tamamen eriyene kadar günde 3 ya da 4 kez tekrarlayın.

2. Siyah Çay Poşetleri

Siyah çayın asidik özelliği, ganglion kistinin iyileşmesine yardımcı olur ve daha kötüye gitmesini önler. Çayın anti-inflamatuar niteliği de ağrı ve şişlikten rahatlama sağlar.

 1. Siyah çay poşetlerini 5 dakika boyunca ılık suda bekletin.
 2. Suyun içinden çıkarın ve fazla suyunu sıkın.
 3. Nemli çay poşetlerini 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerinde bekletin.
 4. Yöntemi birkaç gün boyunca, günlük birkaç kez tekrarlayın.

3. Buhur Yağı

Buhur yağı, ganglion kistinin boyutunu azaltarak, tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Etkili bir büzücü özelliği vardır. Aynı zamanda ağrıyı azaltabilir.

 1. Kistin üzerine 2 damla buhur yağı damlatın ve sürün.
 2. Bölgeyi yumuşak, temiz bir bandaj ile örtün.
 3. Kistin boyutu küçülene kadar her gün bandajı yenileyin ve yöntemi tekrarlayın. Nüks riskini azaltmak için yönteme birkaç hafta boyunca yağ sürerek devam edin.

4. Zencefil

Ganglion kisti dayanılmaz ağrılara neden oluyorsa, ağrıyı azaltmak için zencefil kullanabilirsiniz. Anti-enflamatuar özelliği olan zencefil, ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur.

2011 yılında Fitoterapia Journal da yayınlanan bir çalışmada zencefilin anti enflamatuar ajan olduğu ve ağrıyı kısa sürede kestiği belirtildi.

 • Günde 2 ya da 3 kez ev yapımı zencefil çayı içebilir ya da yemeklerinize daha fazla zencefil katabilirsiniz. Zencefil çayı tarifine sizdeduyun.com dan ulaşabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, zencefil takviyesi alabilirsiniz. Tüm takviyeler gibi bu takviyeyi de almadan önce bir doktora danışın.

5. Zerdeçal

Zerdeçalın ağrı kesici özellikleri vardır bu nedenle ganglion kisti hastalığındaki ağrının giderilmesi için zerdeçalı kullanabilirsiniz. Bu bitkinin iltihap ve ağrı üzerinde olumlu etkileri vardır.

2009 yılında Uluslararası Biyokimya Ve Hücre Biyolojisi Dergisinde yayınlanan çalışmalarda, zerdeçalın ağrıyı ve iltihabı önemli ölçüde önlediği ve tedavi ettiği belirtilmiştir.

 • Birkaç gün boyunca günde 2 ya da 3 kez etkilenen alana doğrudan zerdeçal suyu sürün.
 • Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra bu bitkinin eklerini de kullanabilirsiniz.

Not: Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız zerdeçal kullanmayın.

6. Ekinezya

Ekinezya vücudumuzdaki properdine kimyasalının seviyesini artırır, bu sayede bağışıklık sistemini uyarır ve ganglion kistinin küçülmesini sağlar.

2002 yılında yapılan bir çalışma ekinezya kullanımının properdine üretimini artırdığını belirtiyor.

 • Ekinezya kremi bu kistin tedavisinde oldukça etkilidir. Yöntemi kistten tamamen kurtulana kadar günde 2 yada 3 defa tekrarlayın.
 • Ayrıca bir haftada boyunca, günlük bir veya iki kez ekinezya bitkisel çayı içebilirsiniz.

Not: Otoimmün bir hastalığınız varsa bu bitkiyi kullanmayın.

7. Aloe Vera

Aloe vera anti-inflamatuar özellikleri ile ganglion kistinin iyileşmesini teşvik edebilir. Aynı zamanda ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur.

 1. Taze bir aloe bitki yaprağının jelini ayıklayın.
 2. Jeli etkilenen alan üzerine doğrudan uygulayın.
 3. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.
 4. Yöntemi birkaç gün boyunca, günlük birkaç kez tekrarlayın.

8. Arnika Bitkisi

Ganglion kisti tedavisi denilince akla gelen diğer bir bitkisel yöntemde arnikadır. Arnica ağrı, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve mükemmel bir anti-enflamatuar ajandır. Aynı zamanda kan dolaşımını artırarak kistin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

 • Zeytin ya da hindistan cevizi yağı ile eşit miktarda arnika esansiyel yağını sulandırın. Karışımı etkilenen alan üzerine uygulayın ve nazikçe masaj yapın. Bu bölgeyi bir bandaj ile sarın. Yöntemi birkaç gün boyunca, her gün 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, arnika kremi ​​veya losyonu satın alarak günde birkaç kez etkilenen alana ince bir tabaka olarak sürebilirsiniz.

Not: Bazı insanlar bu bitkiye duyarlı olabilir. Arnika bitkisini, krem ve losyonunu kullanmadan önce ufak bir yama ile test yapın. Vücudunuz tepki vermez ise kullanın.

9. Epsom Tuzu

Epsom tuzu birkaç gün içinde kistin küçülmesine yardımcı olur ve yara iyileştirici bir ajandır. Aynı zamanda kist ile ilişkili ağrı ve iltihabı rahatlatır.

 • 2 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı epsom tuz katın. 20 ile 30 dakika süreyle kistli bölgeyi bu su ile ovalayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca, günde bir defa tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, yarım çay kaşığı epsom tuz, 1/3 fincan sıcak gliserin ve 1/8 çay kaşığı boraksı bir kase içinde karıştırın. Tüm maddeler çözülene kadar malzemeyi iyice karıştırın. Pamuklu bir bez kullanarak karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. Sonra bunun üzerine bir bandaj sarın. Yöntemi bir kaç gün boyunca, günde iki kez tekrarlayın.

10. Anti-inflamatuar Gıdalar yiyin

Ganglion kisti nedeniyle görülen ağrı ve şişliği en aza indirmek için, anti-inflamatuar özelliklere sahip gıdalar ile beslenin.

 • Somon, keten tohumu, avokado, zencefil, zerdeçal, zeytinyağı, tart kiraz, ceviz, yaban mersini, böğürtlen, tatlı patates ve ıspanak anti inflamatuar gıdalardan bazılarıdır.
 • Ayrıca, beyaz un ürünleri, beyaz pirinç, şekerli gıdalar, soda ve doymuş yağ açısından zengin gıdalar gibi inflamatuar gıdalardan uzak durun.

Ek İpuçları

 • Cildinize zarar verebileceğinden, herhangi bir ağır cisimle kistinize vurmamak için dikkatli olun.
 • Kisti bir iğne yardımıyla delmeye çalışmayın, bu enfeksiyona neden olabilir.
 • Kist bileğinizde veya yanında ise, o bölgeyi zorlayacak hareketler yapmayın.
 • Kist ayağınızda ise, ayakkabı giymemeye çalışın veya kiste değmeyecek ayakkabılar giyinin.
 • Gerekirse, geçici bir süreliğine etkilenen eklemi hareketsiz bırakacak bir atel takın.
 • Kistin boyutu hızla artıyorsa bir doktora başvurun.
 • İğne, neşter veya makas kullanarak ganglion kisti çıkarmaya çalışmayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla