Sanat

Flüt Çeşitleri Nelerdir?

Tarihteki ilk enstrüman olarak bilinen flüt ile ilgili çok sayıda kazı çalışması yapılmıştır. Almanya’da 2008 yılında yapılan bir kazıyla beraber dünyanın en eski flüt parçalarına rastlanmıştır. Ayrıca flütün tarihinin 43 bin yıl önceye dayandığı bilinir. Bu anlamda yapılan ilk flüt çeşitlerinin de mamut kemikleri ve ağaçtan üretildiği belirtilmektedir. Yazımızın devamında flüt çeşitlerinin tamamını ve özelliklerini takip edebilirsiniz.

Flüt Çeşitleri

Flüt çeşitleri yan flüt başta olmak üzere pikolo flüt, bas flüt, blok flüt ve alto flüt olarak sıralanmaktadır. Bu flütlerin her birinin farklı özellikleri bulunmakla beraber tarihsel süreçteki gelişimi de dikkat çekmektedir.

Yan Flüt Nedir?

Yan flüt ağaçtan yapılır. Ancak zamanla bu tür flütlerin deformasyona uğraması nedeniyle kullanımı azalmıştır. Günümüzdeki yan flütler ortalama 67 cm uzunlukta ve 1.9 santim çap özelliğindedir. Parmaklar yardımıyla açılıp kapatılabilen perdeler kullanılarak notalar oluşturulur. Yan flütün milattan önce 900’lü yıllardan beri kullanıldığı da paylaşılmaktadır. Özellikle de bandolarda ve orkestralarda tercih edilen yan flüt Avrupa’da 12. yüzyıl itibariyle giriş yapmıştır.

Alto Flüt ve Özellikleri

Büyük boyutlu bir flüt olan Alto Flütün kullanımı yaygın değildir. Ancak orkestralarda tercih edildiği bilinir. Çapı 2.6 cm, uzunluğu da 87 cm olan bu flütün çalma stili, yapısı ve ses genişliği yan flüt ile aynıdır. Ancak diğer flütlerden tek farkı, aktarımlı bir çalgı olmasıdır.

Alto flütün tarihi 16. yüzyıla kadar dayandırılır. 19. yüzyılda flütün boyu uzatılmış ve farklı bir görünüm kazandırılmıştır.

Pikolo Flüt ve Özellikleri

Kuyruk kısmı bulunmayan ve ortalama 30 cm uzunluğunda olan Pikolo flütte oktav bazında ses çıkmaktadır. Yani normal flüte göre 1 oktav daha tiz bir sese sahiptir. En kalın nota ise ‘RE’ olarak bilinir. Metal başlıklı ya da tahta olarak da kullanılabilir.

Bas Flüt ve Özellikleri

Uzun bir flüt çeşidi olan Bas flüt ortalama 146 cm’dir. Çalımı da zor olan bu flütün üfleme zorluğu yaşattığı bilinir. Ancak bu zorluğu ortadan kaldırmak için ekstra parça eklenerek kullanıma hazır hale getirildiği unutulmamalıdır. Nadir olarak üretilen bu flütün tarihi de çok eskiye dayanır.

Blok Flüt

Standart flüt olarak da bilinir. Yani ilkokul döneminde çalınan popüler bir flüt türüdür. Plastikten ya da ağaçtan yapılabilen bu flüt kendi arasında da farklı türlere ayrılmıştır. Ayrıca bu flütte 13 delik bulunmaktadır.  

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla