Meslek

Fizyoterapist Nedir? Nasıl Olunur?

Fizyoterapistlerin hoş görülü, sabırlı ve ilgili olması gerekir.

İnsanlarda hareket bozukluğuna neden olan her türlü sorunda, vücutta oluşan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları gerçekleştiren hekimlere fizyoterapist denmektedir. Fizyoterapistlerin hastalarına karşı hoşgörülü, sabırlı ve her zaman güler yüzlü davranması gerekir. Bu mesleğin en zor kısmı olan insan ilişkileri fizyoterapinin etkili olmasında ilk sırada yer almaktadır.

Fizyoterapistlerin insan vücudu hakkında geniş bilgi sahibi olması ve vücudun işleyişini iyi takip etmesi gerekir. Hareket yeteneği kısıtlanan hastaların yeniden eski hallerine dönebilmek için edinmesi gereken becerileri kazandırması gereken fizyoterapist aynı zamanda hastanın sosyal hayata katılımını da sağlamalıdır. Hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan hastanın takibi fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır. Günümüzde ise bu meslek dalına büyük oranda ihtiyaç duyulmaktadır.

Fizyoterapist Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Lisans Eğitimi

Fizyoterapist olabilmek için 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü okumak gerekmektedir. Devlet üniversitelerinde bu bölüm bulunduğu gibi özel üniversitelerde de bu bölümde eğitim alınabilmektedir. Üniversitelerin 2 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü okumuş olmak fizyoterapist olmak için yeterli değildir. 2 yıllık bölüm mezunları fizyoterapi teknikeri unvanı aldıklarından dolayı eğitimlerini 4 yıla tamamlamaları gerekir.

Fizyoterapist olmak için alınacak olan lisans eğitiminde fizik, anatomi, fizik tedavi, sporcu sağlığı, hidroterapi, masaj teknikleri ve egzersiz teknikleri gibi hem teorik hem de pratik dersler verilmektedir.

Fizyoterapistler özel sektörde, devlet kurumlarında ve kendi kliniklerinde çalışabilirler.

Devlet/ Özel Sektör İş Olanakları

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olan fizyoterapistler özel sektörde ve devlet kurumlarında çeşitli alanlarda görevlerini yerine getirebilmektedir.

Devlet üzerinde görev almak isteyenlerin:

 • İstenen sınavlardan başarılı puanlar almış olmak
 • Deneyime sahip olmak gibi belirli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir.

Özel sektör içerisinde ise fizyoterapistler:

 • Özel hastaneler
 • Yaşlı bakım evleri
 • Özel fizik tedavi merkezleri
 • Spor salonları
 • Kaplıcalar
 • Sağlık merkezleri
 • Özel bakım evleri
 • Oteller
 • SPA merkezleri gibi çeşitli alanlarda çalışma imkanı bulunmaktadır.

Özel sektör içerisinde çalışacak olan kişilerin talep edilen şartlara uygun olması ve başvurusunu bu doğrultuda yapması gerekmektedir. Ayrıca özel sektör içerisinde görev alacak olan fizyoterapistler kendilerine ait kliniklerde açabilirler.

Fizyoterapist olmak için üniversitelerin 4 yıllık Fizyoterpi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olmak gerekir.

2 Yıllık Fizyoterapi Teknikerleri İçin İş Olanakları

2 yıllık mezun olan kişiler fizyoterapist teknikeri olarak görev alabilirler. Fizyoterapistlere yardımcı olan bu kişiler hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında rahatlıkla iş imkanı bulabilmektedir. Maaş olarak ise en az 3000 TL alabilmekle birlikte ücretleri sürekli artmaktadır. Ayrıca DGS sınavı ile 4 yıllık fizyoterapi mezunu olabilmektedirler.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?

Fizyoterapistler devlet kurumlarında belirlenmiş olan maaşlar karşılığında çalışırlar. Genelde 5-7 bin TL kazançları olan fizyoterapistler özel sektörde daha fazla kazanç elde edebilmektedir. Özel sektör üzerinde deneyim elde etmiş olan fizyoterapistlerin kazançları devlet kurumlarının sunduğuna göre daha yüksek olabilmektedir. Bu nedenle çoğu fizyoterapist kendi kliniğini açma ya da özel sektörde çalışma yolunu seçmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla