Kariyer

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapistlik, günümüzün ve geleceğin en önemli mesleklerinden birisidir. Halk dili ile “Fizik Tedavici” olarak adlandırılan fizyoterapistlik hakkında önemli noktalara yer vereceğiz. Fizyoterapistlik mesleğinin iş imkânları, nasıl fizyoterapist olunacağına yönelik bilgileri aktaracağız.

Ülkemizde çoğu hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında fizyoterapistler, yani fizik tedavi uzmanları yer almaktadır. Hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında hayli kritik önem taşır fizyoterapistler.

Fizyoterapist olabilmek için, üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden, 4 yıllık bir lisans eğitimini almak gerekiyor. Ülkemizin en önemli üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve diğer vakıf üniversitelerinde de Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü okunabilmektedir.

Fizyoterapistlik Nasıl Bir Meslektir?

Fizyoterapist, insana doğuştan gelen fiziksel bozukluklar ve çeşitli yaralanma veya hastalık durumları sonucunda meydana gelen hareket sisteminde yer alan bozuklukların, doktorun koyacağı tanıya bağlı olarak belirlenen, fizik tedavi programları ile giderilmeye çalışılır. Bunun yanı sıra fizyoterapist, hareket sisteminde bulunan bozukluklardan ötürü oluşan ağrı ve çeşitli semptomların da iyileştirilmesi gayesiyle tedavi programları uygular. Fizyoterapistlikte, ortopedi, çocuk, spor hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi çeşitli uzmanlık alanları da bulunmaktadır.

Fizyoterapistlik Eğitimi Nasıl Olur?

Fizyoterapistlik eğitimi, karmaşık bir yapıya sahiptir. Çeşitli dallarda eğitim gören fizyoterapistler, uygulamalı olarak eğitimlerini almaktadırlar. Temel derslerden fizik, fizyoloji, anatomi alınır ve ayrıca dahiliye, nöroloji, ortopedi vb. temel tip dersler ve masaj, egzersiz teknikleri, hidroterapi, elektroterapi; ayrıca sporcu sağlığı gibi çeşitli mesleki dersler de uygulamalı ve teorik şekilde bulunmaktadır.

Fizyoterapistlerin İş Olanağı Nasıl?

Türkiye’de sağlık alanında Fizyoterapistlere oldukça fazla gereksinim duyulmaktadır. Sağlık ve tıp alanlarında en çok gereksinim duyulan mesleklerden biridir. Fizyoterapistler, devlet hastanelerinde, üniversite, özel hastane, fizik tedavi merkezi, beş yıldızlı oteller, spor kulüpleri gibi kurum ve kuruluşlar ile özel yerlerde çalışma olanağı bulabilmektedir. Böyle geniş çalışma imkânına sahip olması bu bölümün çokça tercih edilmesine neden olmaktadır. Haliyle bu da bölümün puanlarını yükseltmektedir. Yani bu alanda çalışmak isteyen kişiler, bu faktörleri göz önünde bulundurarak çalışmalarını ve hazırlıklarını yürütmelidirler.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla