Pratik Bilgiler

Evde Ayak Temizliği Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Ayak kirliliği sağlığınız içinde oldukça zararlıdır. Bu yazımızda, ayak bakımı için evde doğru ayak temizliği nasıl yapılır, onu anlatacağız.

Herkesin vücut özelliği farklıdır. Vücudu çok terleyen insanlar, temizlik hususunda daha çok dikkatli olmalıdır. Çünkü aşırı ayak terlemesi beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Her ne kadar banyo veya duş alınsa da ayaklarınız için ayrı bir temizlik şarttır.

Ayrıca çoğumuz duş veya banyo yaparken ayaklarımızı güzelce yıkamayı unutuyoruz.

Haftada sadece 2 defa 1 er saatinizi ayırarak ayak bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Eğer ayaklarınızda aşırı şiş varsa doktora görünmenizde fayda var.

İşte Evde Ayak Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Adım Adım Resimli Anlatım:

İhtiyacınız olan malzemeler:

ayak bakımı nasıl yapılır
 • Suyu koymamız için leğen
 • Duş jeli
 • Süngertaşı (pomza taşı)
 • Havlu
 • Nemlendirici krem

1.Adım: Suyun sıcaklığını kontrol edin

1-Suyun sıcaklığını kontrol edin

Leğenin içerisine ılık suyu koyun elinizle sıcaklığını ölçün. Suyumuz çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Ayrıca leğene iki ayağımızı da koyacağımız için büyük olması daha iyi olacaktır.

2.Adım: Suya duş jelini ekleyin

2-Suya duş jelini ekleyin

Suyun içine biraz duş jeli dökün. Elinizle biraz karıştırın. Duş jeli çoğu, mikrop ve bakterileri temizlemeye yardımcı olacaktır.

3.Adım: Ayağınızı 5-10 dakika kadar suda bekletin

3-Ayağınızı 5-10 dakika kadar suda bekletin

Sandalyeyi çekin ve oturun ayaklarınızı suyun içine koyup 5-10 dakika kadar bekleyin. Bu arada müzik dinleyin ve kendinizi rahatlatın.

Bu şekilde bekletince ayak tabanlarınız yumuşayacaktır.

4.Adım: Ayaklarınızı temizleyin

4-Ayaklarınızı temizleyin

Ayaklarınızı ellerinizle veya bez ile genel bir temizlik yapın. Bakteri ve mantarlar için üreme alanı olan parmak aralarını iyice temizleyin. Ayrıca, ayak bileklerinize ve tırnakları da unutmayın. Tırnak aralarını temizlemek çoğu enfeksiyonu önleyecektir.

5.Adım: Süngertaşı (ponza taşı) ile temizleyin

5-Süngertaşı ile temizleyin

Süngertaşı kullanarak ayak tabanlarını temizleyin. Bu işlem tabanınızdaki ölü deriyi sökecektir. Ponzataşı piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz bir şeydir. Ayrıca bu işlemi yaparken nazik olan fazla baskı uygulamanıza gerek yok.

6.Adım: Ayaklarınızı kurulayın

Ayaklarınızı

işlemlerden sonra ayaklarınızı temiz bir havlu ile kurulayın. Kurularken her tarafın iyice kuruduğundan emin olun çünkü yaş bir yer olduğunda bakteriler hemen üremeye başlayacaktır. Ayrıca parmak aralarını da iyice kuruladığınız dan emin olun.

7.Adım: Ayak tırnaklarını kesin ve nemlendirici kullanın

7-Ayak tırnaklarını kesin ve nemlendirici kullanın

Bu işlemlerden sonra ayak tırnaklarınız yumuşadığı için tırnakları kesmek için çok iyi bir fırsat olacaktır. Ayrıca tırnaklarınızı sık sık kesmeye çalışın ve çok geniş kesmemeye dikkat edin.

Tırnak törpüsü ile tırnaklarınızı törpüleyin. Tırnaklar törpülenirken sadece bir yöne doğru törpü yapın. Tırnakların köşesinden ortasına doğru tek yönte yapın.

Bu işlemimizin ardından ayaklarınıza en sevdiğiniz nemlendiriciyi sıkıp iyice masaj yapın. Nemlendirme işlemi ayaklarınızı hem rahatlatan hem de çatlakları gideren en önemli adımlarımızdan biridir.

Dediğimiz gibi bu işlemleri haftada 2 defa yaptığınızda ayaklarınızın hem kokusundan hemde çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler:

 • Duş alırken veya banyo yaparken de bu işlemleri 5-10 dakikada halledebilirsiniz.
 • Ayrıca hazırladığınız bu suya istediğiniz aromanın yağından birkaç damla damlatabilirsiniz.
 • Yıkadıktan sonra su aşırı kirlendiyse son kez ayaklarınızı durulayın ve kurulayın.
 • Herhangi bir ihtimale karşı kuru biz zeminde bu işlemi gerçekleştirin aksi takdirde leğenden çıkmanız gerektiğinde kayıp düşmeyin.
 • Günlük olarak temiz çorap kullanın ayrıca ayaklarınızı temizledikten sonra temiz çorap giymeyi unutmayın
 • Ayrıca bakteri ve mantarlardan korunmak için de ayakkabılarınızı havalandırın ve dezenfekte edin.

Kısaca Ayaklar En İyi Nasıl Temizlenir Özet:

Ayaklar En İyi Nasıl Temizlenir özet

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla