Aile & İlişkiler

Erkek Neden Aldatır?

Eşlerine kızgın olan erkekler sadece eşlerinden intikam almak amacıyla dahi aldatma yolunu seçebilirler.

Erkekler dünya üzerindeki genel düşünceye göre kadınlardan daha sadakatsiz canlılar olarak görülürler. İster evli olsun ister flört aşamasında olsun aldatmakla özdeşleşmiş hale gelen erkekler, aslında belirli nedenlerden dolayı o çok sevdikleri eşlerini aldatabilirler. Kadınların aldatma nedenleri daha duygusal olurken erkeklerin aldatma nedenleri çoğu zaman tatminsizlik ve heyecan arayışıdır.

Erkekler Kadınlar Gibi Düşünmez!

Erkeklerin aldatma nedenlerinden ilki kadınlar gibi hayata duygusal açıdan bakmamalarıdır. Erkekler genelde iyi bir baba ve iyi bir eş olarak sorumluluklarını yerine getiriyorlarsa bunun eşleri için yeterli olduğunu düşünürler. Bütün bu yeterlilikleri yerine getirdiklerine göre onlarında eğlenmeye ve gönül maceraları yaşamaya hakları vardır. Aldatma aslında onlar için televizyon izlemek ya da eğlenceli kutlamalar yapmakla aynı kefede durur. Kadınlar ise olaya farklı bakar ve aldatılmak için hiçbir şey yapmadıklarını hatta eşleri uğruna hayatlarını feda ettiklerini söylerler. Temelde biri bağlanırken diğeri sorumlulukların yerine getirilmesini yeterli görerek uzaklaşır.

Tatminsizlik!

Erkekler çeşitli tatminsizlikler hissettikleri anda eşlerini aldatabilirler. Bu tatminsizliklerin büyük bir kısmı cinsel hayatlarına yöneliktir. Cinsel anlamda tatmin olmadığını düşünen erkekler kolaylıkla bu hazza ulaşabileceklerini düşünürler. Etkilendikleri kadınlarla kolaylıkla birliktelikler yaşayabilirler. Bu durumu aldatmak olarak görmeyen erkekler sadece cinsellik olarak olaya bakarlar ve tatmin olmak için bu yolu seçtiklerini söylerler. Yani tamamen bedensel bir nedenden dolayı aldattıklarını söyleyebilirler. Kadınlar ise olaya duygusal açıdan bakarak kendilerini yetersiz görür ve aldatıldıklarını düşünürler.

Erkekler tatminsizlik duygusu ile eşlerini aldatabilirler.

Mutsuzluk

Evliliklerinde ve ya ilişkilerinde mutsuz olan erkekler aldatmaya daha müsait olurlar. Mutsuz oldukları için kalıcı bağlar kuramaz ve günü birlik ilişkilere daha çok yönelirler. Mutsuzlukları ilişkilerine dönük olabileceği gibi cinsel hayatlarına dönük de olabilir.

Heyecan Arayışı

Yeni arayışlar içerisinde olan erkekler bu arayışlarından dolayı eşlerini aldatabilirler. İlişkilerinden sıkılan ve yeni heyecanlar isteyen erkeklerde görülen bu durum bir yerine birkaç partner arayışı ile olabilir. Eşleri ile monoton bir ilişkiye sahip olan erkeklerde daha sık görülen aldatma sorunu aslında içsel bir tepkidir.

Heyecan arayışında olan erkeklerin büyük bir kısmı orta yaş denilen 35-45 arası dönemde olurlar. Eşlerinden minik heyecanlar bekleyen erkekler yeterli ilgiyi göremediklerinde aldatma eğiliminde bulunabilirler.

Bağlanma Sorunu

Bir eşe bağlanma ya da evine, ailesine bağlanma sorunu olan erkeklerde aldatma olasılığı daha da yüksektir. Bağlanma sorununun temelinde boşanmış anne- babalar ve aile bağları güçsüz bir ortam etkili olmaktadır. Ayrıca erkek çocuklarda rol model olan babanın tavır ve davranışları da erkeğin ilerleyen yaşantısında bağlanma sorunu yaşamasına neden olacaktır.

Erkekler eşlerinden bekledikleri değeri görmediklerinde aldatma yolunu seçebilirler.

Yaşlılık İmajından Sıyrılmak İsteme

Erkekler yaşlanmaya başladıkça kendilerini olumsuz bir imaja büründürmeye başlarlar. Yaşlandıklarını kabullenemediklerinden dolayı kendilerini kızları yaşında olan kadınlarla yan yana getirebilirler. Toplumda sıkça görülen bu durum aslında yaşlanmayı istememekten kaynaklanır.

Değersiz Hissetmek

Genelde kadın ve erkeğin çalıştığı toplumlarda erkeğin evde kendini değersiz hissetmesi ile aldatma sorunu ortaya çıkar. Kadının çalışma hayatında erkekten önde olması ve ev içerisinde evin diğer yüklerini üstlenmesi nedeniyle eşini ihmal etmesi sık yaşanan bir sorundur. Özellikle kadının söz sahibi olduğu ve erkeğin kendini değersiz görmeye başladığı zamanlarda erkekler eşlerinden uzaklaşarak değer gördükleri kadınlarla görüşmek isteyebilirler.

İntikam Almak

Erkekler eşlerine kızdıklarında ve ya onlardan intikam almak istediklerinde aldatma yolunu seçebilirler. Bu aldatma türü aslında eşlerin en zayıf noktalarından biri olan aşka ve bağlılığa zarar vermek içindir. Eşine karşı olan öfkesini anlatamayan erkekler intikam için kolaylıkla aldatma yolunu seçebilirler.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla