Seyahat

En Fantastik 10 Seyahat Rotası

Seyahatler, yoğun çalışma temposuna sahip iş hayatımıza ve karışık ruh durumlarına girebildiğimiz günlük yaşamımıza kısa bir süreliğine de olsa ara vermemize yarayan etkinliklerdir. Günlük hayat içerisinde bizleri strese sokan birçok etken bulunmaktadır. Seyahatler ise bu stresi dağıtma noktasında harika bir durak hâline gelebiliyor. Ayrıca merak duygusunu besleyen, muazzam yerleri keşfedebilmeyi de sağlıyor. Elbette ki herkesin tatil anlayışı farklı, eğer sıradanlardan uzak kaçıyor fantastik olanları tercih ediyorsanız, bu konuda birçok alternatif seyahat durakları bulunuyor. Dolayısıyla böylesi bir fırsatı değerlendirebilmek için uğrayabileceğiniz fantastik seyahat rotalarını sizler için bir araya getirdik. Size farkındalık katabilecek, bambaşka bakış açıları sağlayacak ve sakinleşmenize yarayacak bu seyahat rotalarına gelin birlikte göz atalım.

Isola Di Loreto – George Clooney’e Dahi Yâr Olmayan Gotik Ada

M.S. 900’lü tarihlerde new-gotik tarzına sahip olarak inşa ettiği, gotik bir ada olan Isola di Loreto adası, İtalya’da yer alıyor. Konum olarak Northern bölgesinde yer alan ada, ilginçtir ki özel mülkiyete ait. George Clooney’in bile satın almak isteyerek sahibiyle görüştüğü, ancak sahibinden satılık olmadığına yönelik red yanıtını aldığı muazzam bir yapıdır. Bunu düşünecek olursak son derece kıymetli bir mimariye sahip bu adanın içini ziyaret etmesi güç, ancak elbette ki güzergâhınız dahilinde bu güzelliği görebilmeniz mümkün.

İsviçre Ebenalp – Alplerden Geçen ve Eşsiz Bir Manzaraya Sahip Yer

İsviçre’de Alpler’de bulunan yer ve zaman kavramından kendini soyutlamış olan Ebenalp, yöre halkının sık tercih ettiği bir yer. Halk arasında “Eppenell” olarak bilinen bu seyahat güzergâhı, inekler ile keçilerin yaşamlarını sürdürdüğü, insanların ise inzivaya çekilebilmek adına tercih ettikleri yerdir. Yaşamın karmaşıklığından sıkılan ve sadelikle ihtişamın birleştiği bu rotayı muhakkak görmelisiniz.

Cancun – Meksika’da Bulunan Gizemli Nehirler

Suyun altında yüzlerce mağara oyuğu barındırmaktadır. Mağaraların içinde tehlikesiz bir seyahati tamamlayabilmek adına profesyonel dalgıca ihtiyaç duyabilirsiniz. Oldukça berrak bir suya sahip nehirleri seyredebilme olanağı sunan ve henüz keşfedilmemiş mağaraları görebileceğiniz bu yer, sizi heyecanlandıracak.

Avustralya Ball’s Piramitleri – Köpek Balıklarının Mabet Saydıkları Yer

Avustralya’da yer alan ve bulunduğu alandaki en muazzam yüksekliğe sahip olan Ball’s Piramitleri’ni her yıl on binlerce insan ziyaret etmektedir. Bundan yaklaşık 7 milyon yıl önce, büyük volkanik hareketler neticesinde oluşmuştur. Meydana geldiği günden beri azılı köpek balıkları tarafından etrafı çevrelenmekte. Aman diyelim, dikkatli olmakta yarar var. Fantastik seyahati seviyorsanız burayı görmeden olmaz.

Gürcistan Katskhi Pillar – Göğün Maviliklerine Uzanan Kilise

Budist rahiplerin 7. yüzyılda inşa ettikleri kilise, doğal kayaların üstünde yer almaktadır. 45 metre tırmanılarak ulaşılan manastırı ziyaret edebilmek mümkün. Konumu itibariyle, gerek yeşillikler içerisinde olması gerekse kayalıklar üzerinde göğe doğru muazzam bir görünüm sunması sebebiyle sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Hindistan Phuktal Gompa – Petek Görünümüne Sahip Kütüphane ve Manastır

Özgün bir mimariye sahip olan Phuktal Gomba, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Hindistan’da yer alan ve kütüphane ile manastır vazifesi gören bu mimari yapı, fantastik seyahati sevenler için biçilmiş kaftan adeta.

Bogota – Kolombiya’nın Eşsiz Başkenti

Seyahat rotamızı Güney Amerika’da kuzeybatı kesiminde yer alan Kolombiya’ya çeviriyoruz. Kolombiya bundan 30 sene evvel turistlerin kaçındıkları ve güvenli olmayan ülkeler arasındaydı. Fakat Kolombiya Hükümeti’nin özellikle attığı adımlar neticesinde, turistlerin ilk sıralara koyduğu yeni ülkeler arasında yer almaya başladı. Turist sayıları da her yıl katlanarak artmaktadır. Özellikle Kolombiya’nın başkenti olan Bogota, gastronomi destinasyonu açısından adını duyurmayı başladı. Ayrıca Bogota’nın yanı sıra Medellín şehri de Escobar’ın yaşantısından dolayı insanlarda merak uyandırıyor.

Moğolistan – Görmeniz Gereken Farklı Bir Ülke

Doğu ve Orta Asya’da yer alan Moğolistan’ın denize kıyısı yoktur. Ülkenin kuzey tarafında Rusya, güneyinde, batısında ve doğusunda ise Çin bulunuyor. Yazılı ilk Türk belgesi olan Orhun Kitabeleri burada yer alıyor. Turist sayısı her geçen yıl artmakta olan Moğolistan’ın, ilgi çekici tarafı oldukça yüksek dağlara sahip olması ve aynı şekilde platolara sahip olması. 1580 metrelik uzunluğuyla dünyanın en yüksek ülkelerinden birisidir.

Vietnam – Savaş Filmlerinde Yaşamayı Sevenlere

Özellikle yakın tarihiyle savaş filmlerine sıklıkla konu olan, Güneydoğu Asya’daki harika ülke Vietnam, seyahat tutkunlarının gözdesi. Seyahat etmekten hoşlanan kişiler Vietnam’da sömürge kasaba ve köyler, pitoresk vadileri, tapınakları, arkeolojik alanları ve kutsal adaları tercih ediyorlar. Asya’nın benzeri az rastlanacak bu yüzü ile tanışmak isteyen çok insan bulunuyor.  Vietnam’da hem doğanın en güzel tonlarıyla tanışacak hem de muazzam bir tarihe tanıklık edeceksiniz.

Mısır – Dünya’ya Bir de Mısır Piramitleri’nden Bakın

Mısır turizm konusunda çok tercih edilen ülkelerden biridir. Bunun sebebi de dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıdır. Bunun yanı sıra Mısır Piramitleri de hayli ilgi uyandırıyor. Başkenti Kahire’nin yakınlarındaki Nil Nehri’nin batı tarafındaki Giza Yaylası üzerindeki Keops Piramidi: Dünyanın 7 harikası içinde yer alıp günümüze ulaşan tek eser olmayı başarmıştır. Kahire’deki Giza Piramitleri, turistleri enfes fantastik hâliyle tarihin dehlizlerinde gezdiriyor.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla