Sağlıklı Yaşam

En Doğal 10 Kas Gevşetici

İnsanların çoğu, hayatlarının belli bir döneminde kas ağrısı veya gaz sancısından muzdarip olurlar. Genellikle etkileyen bölgede sertlik, ağrı, gerginlik ve şişkinlik şeklinde hissedilen bir duygu olarak tarif edilebilir. Doğal kas gevşetici maddeler ile kolayca tedavi edilirler.

Rahatsızlığın belirtileri hafiften şiddetliye doğru değişiklik gösterebilir. Kas ağrılarının ani zorlanma, yaralanma, sinir sıkışması veya eklemlerdeki yıpranma gibi birkaç belli başlı nedeni vardır.

Bu rahatsızlık en kısa sürede tedavi edilmediği takdirde ağrılar ve rahatsızlık gitgide artacak ve günlük rutin faaliyetlerinizi yerine getirmekte zorluk çekecek bir hal alacaktır.

Kas üzerine ısıtma pedleri ve buz poşetleri koyarak kısa sürede rahatlama sağlayabilirsiniz. Yine etkili bir yöntem olan sentetik kas gevşeticileri kullanarak hızlı rahatlama sağlayabilirsiniz. Fakat ilaçların sürekli kullanımının vücut üzerinde çeşitli yan etkileri vardır.

Bunların yerine hazır doğal kas gevşeticileri kullanabilirsiniz. Bu doğal ilaçlar hem stresi azaltır, hem intihaplanma ile mücadele eder, hemde sinirleri yatıştırmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.

İşte sizlere en etkili 10 doğal kas gevşetici

1. Papatya

Papatya kas ağrısından kurtulmak için kullanabileceğiniz çok etkili doğal bir ağrı kesici ajan olarak çalışan şifalı bir bitkidir Ayrıca kas dokularının daha çabuk iyileşmesini kolaylaştırmak için vücut üzerinde yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır

2005 yılında Tarım ve Gıda dergisinde yayınlanan bir çalışmada papatya çayı içmenin rahim kaslarını gevşeterek kadınlardaki menstrüel kramplardan rahatlama sağlamaya yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.

yine 2010 yılında moleküler Tıp raporlarında yayınlanan bir çalışmaya göre papatyanın antienflamatuar ve kas gevşetici özellikleri de dahil olmak üzere birçok faydası olduğu ortaya konmuştur

 • kas spazmlarından hızlı bir şekilde rahatlama sağlamak için Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile papatya esansiyel yağı karıştırarak etkilenen alana masaj yapabilirsiniz
 • Ayrıca günde 2 ve 3 kez papatya çayı içerek boğaz kasları gevşetip rahatlayabilirsiniz papatya çayını hazırlamak için bir fincan sıcak suya bir yemek kaşığı ya da bir çay poşeti papatya çayı atın 5 ila 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve hala sıcak içerken için.

Not: Eğer şeker rahatsızlığınız var ise şeker ilaçları kullanıyorsanız papatya çayını doktor gözetiminizde almanızda fayda vardır.

2. Vişne

Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri açısından zengin olan ekşi kirazın kas ağrısı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Vişne kasları doğal olarak gevşetir, kas ağrısı, artrit veya fibromiyalji hastalığından muzdarip olanlar için son derece faydalıdır. En etkili doğal kas gevşetici bitkiler arasındadır.

2010 öncesi Spor Beslenme Uluslararası Derneği Dergisinde yayınlanan bir çalışmada,  7 gün boyunca tart vişne suyu içen ve kas ağrısından şikayetçi olan insanlardaki ağrıların azaldığı belirtilmiştir.

2010 yılında İskandinav Sporda Tıp ve Bilim Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada yapılan egzersizler sonrası yenilen vişnenin kas ağrısını önlemeye yardımcı olduğunu belirtiliyor.

 • Kas iltihabı ve ağrılarını azaltmak için bir fincan ekşi vişne suyu içebilirsiniz.
 • Ayrıca, kas ağrısını önlemek için günlük diyetinize bir bardak vişne suyu eklemeyi deneyin.

3. Nane

Başka etkili bir doğal kas gevşetici de nanedir. Boğaz kasları, sırt, bacak ağrısı ve baş ağrısının tedavisinde çok etkilidir.

Nanedeki mentol analjeziktir, kas ağrısı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikler sunar. Hatta kan dolaşımını artırarak ağrı ve spazmları azaltır.

Ağrıyı ve şişkinliği azaltmak ve enflamasyonu ortadan kaldırmak için nane otundan yada yağından faydalanabilirsiniz.

 • Günlük bir kaç bardak nane çayı içebilirsiniz. Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı katın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 • Ayrıca, 1 çorba kaşığı tatlı badem taşıyıcı yağına 2 damla nane yağı ve 2 damla sandal ağacı yağı damlatıp bir masaj yağı hazırlayın. Etkilenen alana bu yağ ile masaj yapın.
 • Alternatif olarak, nane içeren bir ağrı merhemi kullanabilirsiniz.

Not: Cilt üzerine kesinlikle sulandırılmamış nane yağı sürmeyin.

4. Acı Biber

Kırmızı biberde bulunan ve doğal bir bileşik olan kapsaisin maddesi doğal bir kas gevşetici olarak çalışmaktadır. Kas ağrısı, sertleşmesi ve iltihabını azaltan analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Acı biber beynin ağrı verici aktivasyonunu engeller.

2011 yılında Anestezi Dergisinde yayınlanan bir çalışmada,  kapsaisin içeren topikal kremlerin​​ ağrı tedavisi için oldukça etkili olduğu belirtiliyor.

2010 yılında Fitoterapi Araştırma Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, topikal kapsaisin kreminin kronik yumuşak doku ağrısının tedavisindeki etkinliğini ve  ​​güvenliğini vurgulamaktadır.

 • 2 yemek kaşığı sıcak sızma zeytin yağına 1 çay kaşığı acı biber tozu ekleyin. Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. 30 dakikada bekletin. Yöntemi gerektiği gibi tekrarlayın.
 • Fibromiyalji ve romatoid artritten muzdarip insanlar da kapsaisin içeren kremlerden kullanabilir. Ağrı geçene kadar, yavaşça, günlük birkaç kez bu krem ile etkilenen kas alanına masaj yapın.

Not: Bu ilaçları çatlak veya tahriş olmuş cilde sürmeyin.

5. Epsom Tuzu

İngiliz tuzu kaslarınızı düzgün çalışması için gerekli olan magnezyum seviyesini artırarak kas kramplarının tedavisine yardımcı olur. Tam bir doğal kas gevşeticidir.

Aslında, düzenli kas spazmları ve krampları vücuttaki magnezyum eksikliğinin belirtilerindendir.

Epsom tuzdaki magnezyum cilt tarafından kolayca emilir, kasın gevşemesi sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır. Hatta sinir sistemini rahatlatır, ağrı ve inflamasyona katkıda bulunan toksinleri temizler.

 1. Küvetinizi ılık su ile doldurun.
 2. 2 bardak epsom tuzu ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Haftada bir kez en az 15 ila 20 dakika boyunca bu yatıştırıcı banyonun tadını çıkarın.

6. Biberiye

Aromatik bir bitki olan biberiye etkili bir sakinleştiricidir, iltihaplı kas dokusunu tedavi etmeye yardımcı olur, ağrıyı azaltan anti-inflamatuar doğası vardır.

Buna ek olarak kan dolaşımını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Biberiyenin hem bitkisi hem de biberiye uçucu yağı baş ağrısı, kas ağrısı, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.

 • 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. Ağzını kapatın ve yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin, sonra süzün. Bu çayı günde 3 defa için.
 • Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytin yağına birkaç damla biberiye uçucu yağı karıştırın. Etkilenen bölgeye bu karışım ile günde birkaç kez masaj yapın.
 • Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı biberiye uçucu yağı eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika boyunca bu suda bekleyin. Bu yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.

7. Kediotu

Kediotu yıllar boyunca boyun gerginliğini azaltmak ve kas ağrılarını hafifletmek için kullanılan doğal kas gevşetici otdur. Bu ot kaslarınızı gevşetir ve gerginliği giderici uçucu yağlar içerir.

Kas spazmı nedeniyle meydana gelen siyatik ağrının tedavisinde oldukça etkilidir. Artı, onun yatıştırıcı etkisi stresi azaltmaya yardımcı olur ve uykuyu teşvik eder.

2010 yılında Deneysel Biyoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sonucu kedi otunun ve yağının insanlar ve hayvanlar üzerinde önemli analjezik etkilerinin olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca bu uçucu yağ aspirinin etkinliğini arttırır.

2011 yılında Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Dergisinde yayınlanan bir çalışmada kedi otunun gevşetici etkisi sayesinde düz kasları rahatlattığı ve ağrılı adet gören bayanlar üstünde olumlu bir etkiye sahip olduğu vurgulamaktadır.

 • Kas ağrısı ve krampları azaltmak için günlük yarım tatlı kaşığı kediotu sıvı ekstresi alın.
 • Başka bir seçenek olarak, haftada birkaç kez kediotu çayı içebilirsiniz. 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökü katın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Sonra içebilirsiniz.

Not: Hamilelik ve emzirme sırasında bu bitkiden tüketmeyin.

8. Arnika

Arnika bitkisi yağ, krem yada merhem şeklinde kullanılabilir. Doğal kas gevşetici olma potansiyeli göstermektedir.

Anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri ağrı, inflamasyon ve kas hasarının azaltılmasında etkilidir. Ayrıca, kan dolaşımını artırarak hızlı toparlanmayı destekler.

2014 yılında Avrupa Spor Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, topikal arnikanın yoğun eksantrik egzersiz sonrası kas harabiyeti üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu, ağrıyı ve performansı artırdığını bildirmiştir.

 • Bir kaç damla arnika uçucu yağını herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Bu karışım yağ ile etkilenen alana masaj yapın.
 • Başka bir seçenek olarak, etkilenen alana günde birkaç kez arnika yada melisa merhemi sürebilirsiniz.

Not: Cildinizde açık yaralar veya kesikler varsa arnikayı cilt üzerine uygulamayın.

9. Lavanta

Lavanta da çok etkili kas gevşeticilerinden biridir. Bu ağrı giderici bitki anti-inflamatuar özellikleri sayesinde şişme ve iltihaplanmayı azaltır.

Lavanta yatıştırıcı kokusuyla sakinlik verir ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

Tansiyon kaynaklı baş ağrılarında, ağrılı kas, bacak ağrısı, boyun ağrısı, artrit ağrısı ve hatta eklem ağrısının tedavisinde kullanılabilir.

 1. Sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağı ile ya lavanta esansiyel yağından birkaç damla karıştırın.
 2. Etkilenen bölgeye bu yağı sürdükten sonra dairesel hareketlerle masaj yapın.
 3. Ardından, boğaz ağrısını gidermek için birkaç damla lavanta yağını banyo suyunuza katarak yıkanabilirsiniz.
 4. Bu yöntemi günde bir kez tekrarlayabilirsiniz.

10. Tutku Çiçeği

Tutku çiçeği tam bir kas gevşetici bitkidir. Antispazmodik ve sedatif etkileri ile kas ağrısı için doğal bir çözüm olarak çalışır. Ayrıca adet öncesi krampların ve baş ağrısının tedavisine yardımcı olur. Bu bitkideki bazı kimyasallar kas spazmları ve eklem ağrılarını rahatlatır.

Hatta bu bitkiyi stres, anksiyete ve sinirlilik mücadeleye yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

 • 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş tutku çiçeği katın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Bu çaydan günde bir bardak için.
 • Alternatif olarak, her gün ağızdan 45 damla çarkıfelek sıvı ekstresi alabilirsiniz.

Not: Bu ot hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla