Cilt bakımı

Elma Sirkesi Akneler için Nasıl Uygulanır?

Hemen hemen herkes sivilce saldırısı ile uğraşmanın tatsız deneyimini yaşamıştır.

Özellikle dışarı çıkmak istiyorsanız veya özel bir fırsatınız varsa, sivilce ve akneler oldukça sinir bozucu ve külfetli olabilir. Neyse ki, sorunla başa çıkmanın kolay yolları var.

Akne ve Sivilce Nedenleri ve Zemin Oluşturan Faktörler

Çoğu insan, özellikle gençler sivilceden muzdariptir. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak yüz ve sırt en yaygın bölgelerdir. Akne çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Ergenlik döneminde hormonal değişiklikler – En yaygın nedenlerden biri, özellikle testosteron dalgalanması varsa, vücuttaki hormonal değişikliklerdir. Bu değişiklikler genellikle ergenlik döneminde görülür; bu nedenle, gençler en çok etkilenir.
 • Menstrüasyon veya menopoz – Kadınlar, menstrüasyon sırasında veya sırasında ve menopoz sırasında, hormonal döngülerdeki değişiklikler ve vücut seviyelerinden dolayı akne sorunu yaşayabilirler.
 • Pigmentasyon – Aşırı pigmentasyon da akneye neden olabilir ve yağlı cilde sahip olanlar daha fazla risk altındadır. Bakteriyel salgınlara ve enfeksiyonlara yol açan tıkanmış gözenekler de akne nedenidir.
 • Diyet ve hijyen – Yağlı yiyecekler yemek veya kişisel hijyene dikkat etmemek sorunu daha da zorlaştırabilir.
 • Stres – Akne, vücudun strese psikosomatik bir reaksiyonu olabilir. Vücudun strese doğal tepkisi aynı zamanda akneye neden olabilecek hormonal değişikliklere de yol açar.

Aknenin Etkileri

Akne ağrılı ve kaşıntılı olmasının yanı sıra kozmetik nedenlerden dolayı da üzücü bir sorun olabilir. Yüzünüze şişkin ve düzensiz bir görünüm verebilir.

Ayrıca, sırtınızda sivilce çıkması çok rahatsız edici olabilir, bu da özellikle yaz aylarında uyku ve kıyafet seçiminde sorunlara yol açabilir.

Ayrıca akneleri tedavi etmemek ve patlatmak skarlaşmaya neden olabilir. Yara izleri uzun süre kalır ve kurtulması zor olabilir.

Elma Sirkesi Etkili Bir Çözümdür

İnsanlar sıklıkla akne tedavisi için reçete ile satılan ilaçlar veya kremler kullanırlar. Sorun şu ki, bunların çoğu kimyasal bazlıdır ve sorunu daha da kötüleştirebilir.

Bununla birlikte, ciddi bir sivilce sorununuz varsa, önerilen ilaçlar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hafif sivilceler için kullanabileceğiniz birkaç ev ilacı da vardır. Elma sirkesi bunlardan biridir.

Deri dokusunun temizlenmesi için uygulanan geleneksel tedavi yöntemleri, derinin üst tabakasını nemlendirerek cilt sorunlarını tedavi etmeyi hedefler, elma sirkesindeki asetik asit tam da bu işe yarar ve sivilceli yapıyı deriden söküp atar.

Not: Cildinize herhangi bir ilaç uygulamadan önce lütfen bir yama testi yapın. Bileşenlerin bazıları her cilt tipine uygun olmayabilir. Yanma hissi veya kaşıntı durumunda, cildinizi hemen su ile yıkayın.

Aşağıdaki makalemizde, çeşitli kombinasyonlarda akne için elma sirkesini kullanma yollarını anlatmaya çalıştık.

1.Yöntem: Elma Sirkesi

Elma sirkesini doğrudan sivilceye uygulayabilirsiniz. Organik asitler bakımından zengindir ve akne oluşumuna neden olan bakterilerle mücadelede etkili olduğu gösterilmiştir. Elma sirkesinin ek bir avantajı, genellikle aknenin hoş olmayan bir sonucu olan yara izlerini gidermede de etkili olmasıdır.

Sirke formundaki asetik asit, eski zamanlardan beri tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır.

Elma sirkesini cildin bütünlüğünü düzeltmede ve iyileşme ve onarım süreçlerini hızlandırmada etkili hale getiren rejeneratif potansiyel ve dezenfeksiyon özelliklerinden kaynaklanmaktadır. 

Elma sirkesi, cilt sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir; Bu besinler ve vitaminler; C, B dahil B1 , B 2 ve B 6 vitamini, pektin, biyotin, folik asit, pantotenik asit, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, ve önemi malik asittir. 

Malik asit, cilt bakımında pürüzsüzlüğü ve tonu iyileştirmek, ölü cilt hücrelerini pul pul dökmek ve çıkarmak, nemlendirmek, kırışıklıkları azaltmak ve akneleri hafifletmek için kullanılan doğal olarak oluşan bir alfa hidroksi asittir. 

Tek Adımlık Tedavi: Elma sirkesinin doğrudan uygulanması

 • Bir pamuklu çubuğu organik elma sirkesine batırın.
 • Sivilceye uygulayın.

Sivilce ile mücadele özelliklerine ek olarak, kilo vermede , maya enfeksiyonları ile mücadelede ve cildinizin ve saçınızın genel sağlığı ve görünümü için de yararlıdır.

2.Yöntem : Elma Sirkesi ve Gül Suyu

Gül suyu, iltihaplanma ve bakteriyel enfeksiyonlarla baş etmede çok faydalıdır. Cilt için en sık temizlik ve tonlama için kullanılır.

Hoş kokusu, elma sirkesinin keskin kokusuna karşı da yardımcı olur. Ayrıca depresyon, keder, gerginlik ve sinir stresini hafifletmeye yardımcı olan bir antidepresan özelliği vardır.

Gül ailesinin cilt sağlığı özellikleri, fenolik bileşiklerin bolluğuna atfedilir.

Fenolikler, antioksidan, serbest radikal süpürücü, antibakteriyel, antienflamatuar ve yara iyileşmesi gibi çok çeşitli farmakolojik aktivitelere sahiptir.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

1.Adım : İki malzemeyi karıştırın

 • Organik elma sirkesi ve gül suyunun her birini 1 çorba kaşığı olacak şekilde bir karıştırma kabında birleştirin.
 • Malzemeleri karıştırmak için bir spatula kullanabilirsiniz.

2.Adım : Karışımı sivilcenize uygulayın

 • Bir pamuklu çubuk yardımı ile karışımı akne lekelerinize uygulayabilirsiniz.
 • Uygulandıktan sonra bu karışımı 1 ila 2 saat cildinizde bekletebilirsiniz.
 • Bundan sonra, yüzünüzü su ile durulayın ve cildinizi kurulayın.

3.Yöntem : Elma Sirkesi ve Bal

Bal, doğal bir antiseptik olarak saygı görür ve bakterilerle mücadele özellikleri nedeniyle oldukça ünlüdür. Bal cildi dezenfekte eder ve zararlı mikropların çoğalmasını önler.

Ayrıca nemlendirici özelliklere sahiptir, kuru saçlar ve cilt için bir çare olarak kullanılabilir. Bal eski zamanlardan beri, terapötik yetenekleri ile takdir edilen çok yönlü bir doğal maddedir.

Flavonoidlerin cilt koruyucu özellikleri ve baldaki fenolik asitlerin bitki besleyici özelliği cilt tonunu bile arttırır, antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir ve antimikrobiyal ve antibakteriyel aktiviteyi baskılar.

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • Bir miktar elma sirkesi
 • Bir miktar bal

Tek Adımda Tedavi: Çözeltiyi hazırlayın ve uygulayın

 • Bir kaba organik elma sirkesi dökün.
 • Buna eşit miktarda bal ekleyin.
 • Bal tamamen eriyene kadar karıştırın.
 • Karışımı akne üzerine uygulamak için pamuklu bir çubuk kullanabilirsiniz.
 • Uyguladıktan sonra 30 dakika bekletin. 
 • Son olarak yüzünüzü yıkayıp durulayın ve yüzünüzü kurutun.

4.Yöntem : Elma Sirkesi ve Limon Suyu

Limon suyunun, cildinizin aşırı yağ gözeneklerini yok ederek sivilce ile mücadeleye yardımcı olan doğal bir büzücü olduğu söylenir. Asidik özellikleri nedeniyle, antibakteriyel ve antiseptik bir madde olarak kullanılır. Ayrıca yara izini de giderebilir.

Biyoflavonoidler, alternatif tıpta, limon suyunda bulunan C vitamininin dolaşım, antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip parlak ve büzücü yeteneklerini desteklemek için kullanılır.

Not: Bu yöntemi denemeden önce lütfen daha küçük bir alanda yama testi yapın.

Cilt bakımınıza elma sirkesi ve limon suyu tedavisi eklemek cildinizi sağlıklı tutmanın yegane bir yoludur.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı organik elma sirkesi

Tek Adımlık Tedavi: İki malzemeyi karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın

 • Bir kaseye 1 çay kaşığı organik elma sirkesi dökün.
 • 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin.
 • İkisini birlikte karıştırın.
 • Çözeltiyi pamuklu bir bez kullanarak etkilenen bölgeye uygulayın. 
 • Bir gece boyunca bu şekilde bırakın.
 • Sabahleyin yüzünüzü yıkayıp durulayın ve kurulayın.

5.Yöntem : Elma Sirkesi ve Karbonat

Karbonat, aşırı yağı ve ölü cildi temizleyerek tıkalı cilt gözeneklerinizi açar ve akne ile savaşmaya yardımcı olur. Anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, kaşıntı ve kızarıklığı azaltır.

Alkali özellikleri nedeniyle cildi rahatlatır ve pH dengesini korur.

Karbonat tozu olarak da bilinen sodyum bikarbonat, çeşitli iltihaplı cilt sorunlarını tedavi etmenin yanı sıra şişmeyi azaltarak ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayarak sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olan kaşıntı önleyici veya antipruritik özelliklere sahiptir.

Not: Karbonat bazı durumlarda kaşıntıya neden olabilir. İlk önce küçük sağlıklı bir cilt üzerinde yama testi yapılmasını ve herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Sivilce için elma sirkesi kullanmanın bir başka yolu da, elma sirkesi ve karbonat ile bir maske hazırlamak ve bu maskeyi uygulayarak dengeli genç görünümlü bir cilt oluşturmaktır.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Tek Adımlık Tedavi: Uygulamadan önce iki malzemeyi iyice karıştırın

 • Küçük bir kaba 1 çorba kaşığı karbonat koyun.
 • Üzerine 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi ekleyin.
 • Karbonat tamamen eriyene kadar malzemeleri karıştırın.
 • Karışımı pamuklu bir çubuk kullanarak akne üzerine uygulayın.
 • Cildinizde 15 ila 20 dakika bekletin ve sonra yüzünüzü yıkayın ve kurutun, ardından bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Hem elma sirkesi hem de karbonat kuruluğa neden olduğundan nemlendirici uygulanması şiddetle tavsiye edilir.

6.Yöntem : Elma Sirkesi ve Zerdeçal

Zerdeçal çok sayıda tıbbi ve antiseptik özelliğe sahiptir. Bakteriler ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olur ve enfeksiyonları, kızarıklığı ve iltihabı azaltır. Ayrıca cilt parlatıcı özelliklerinden dolayı yara izlerini de azaltır.

Curcumin, zerdeçalın güçlü cilt iyileştirme kabiliyetini veren maddedir. Tahrişi, erken yaşlanmayı ve kopmaları azaltır.

Elma sirkesi ve zerdeçal, bir maske haline getirildiğinde ve akne salgınlarını önlemek için yüz maskesi olarak kullanıldığında güçlü bir cilt bakımı tedavisi sunar.

Not: Zerdeçal, kullandığınız zerdeçalın kalitesine bağlı olarak cildinizi biraz sarı bırakabilir. Ondan kurtulmak için yüzünüzü nazik bir yüz yıkama ile yıkayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Bir parça elma sirkesi
 • Bir parça zerdeçal tozu

Tek Adımlık Tedavi: İki malzemeyi birleştirin ve uygulayın

 • Bir kaseye biraz zerdeçal koyun.
 • İçine eşit miktarda organik elma sirkesi dökün.
 • Malzemeleri karıştırın.
 • Bir pamuklu çubuk kullanarak karışımı sivilceye uygulayın ve 10 ila 15 dakika kurumaya bırakın.
 • Temiz bir bez kullanarak cildinizi yıkayıp kurulayın ve bir nemlendirici uygulayın.

Bu yöntemi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

7.Yöntem : Elma Sirkesi ve Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Çay ağacı esansiyel yağı, esas olarak antimikrobiyal ve doğada antibakteriyel olması nedeniyle akne ile mücadelede oldukça faydalıdır. Tıkanmış gözenekleri temizler, cildi dezenfekte eder, ağrı ve kaşıntıyı azaltır.

Çay ağacı yağı sivilce için eski ve etkili bir ilaçtır ve tıbbi ve ticari uygulamalar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Terpenoidler, alfa-pinen ve terpinolen dahil olmak üzere inanılmaz antioksidan ve aktif bileşen konsantrasyonları ve güçlü çay ağacı maddesi ile yapılan cilt bakım tedavilerinin antiviral, antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan etkilerini arttırır ve tamamlar. 

Not: Bu doğal ilacı yüzünüze uygulamadan önce daha küçük, daha az hassas bir alanda test etmeniz önerilir.

Çay ağacını kullanmanın bir avantajı, vücudun hormonal dengesini geri kazanmaya ve uykusuzluğu iyileştirmeye yardımcı olmasıdır.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı
 • 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi

Tek Adımda Tedavi: İki malzemeyi karıştırın ve uygulayın

 • 1 ila 2 yemek kaşığı organik elma sirkesi ve birkaç damla çay ağacı esansiyel yağını bir karıştırma kabına dökün.
 • Bir spatula kullanarak ikisini karıştırın.
 • Sivilceye uygulayın ve gece boyunca bu şekilde bırakın.

Sabahleyin yüzünüzü yıkayıp durulayın ve kurulayın.

8.Yöntem : Elma Sirkesi ve Aloe Vera

Aloe vera, bakteri ve mikroplardan kurtulma kabiliyeti nedeniyle çok çeşitli tıbbi kullanımlara sahiptir. Ayrıca fazla yağı emer, cildi temizler, cilt tonunu hafifletir ve yara izlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Aloe vera kullanmanın bir avantajı da, sivilcelerin neden olduğu kaşıntıyı azaltmada çok etkili olan magnezyum laktat varlığıdır.

Aloe vera ayrıca tıbbi aloe olarak da bilinir. Cilt sağlığı için son derece faydalı olan mannans, polisakkaritler, lektinler ve antrakinonlar gibi çeşitli faydalı bileşikler içerir.

Aloe vera, kaşıntı ve iltihaplanmaya neden olan dermatit koşullarını iyileştirmek gibi birçok cilt sağlığı faydası sunmak için diğer mineraller ve bileşiklerle birlikte çalışan 18 amino asit içerir.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Bir parça aloe vera jeli
 • Bir parça organik elma sirkesi

Tek Adımda Tedavi: Aloe vera’ya elma sirkesini katın ve iyice karıştırın

 • Bir miktar organik elma sirkesi ve eşit miktarda aloe vera jeli bir karıştırma kabına dökün.
 • İkisini birlikte iyice karıştırın.
 • Karışımı akne üzerine uygulayın. 15 ila 20 dakika bekletin.
 • Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın.

9.Yöntem : Elma Sirkesi ve Tarçın

Tarçın antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve akne, egzama ve kafa derisi enfeksiyonları dahil olmak üzere çok çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir.

Bakteriyostatik ve bakterisidal aktivitenin karşılaştırmalı bir analizi, gerçek tarçın kabuğu yağının diğer 13 uçucu yağ arasında en yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.

Tarçın ayrıca antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle çevre kirleticilerinin ve bakteriyel atıkların cilt üzerindeki zararlı etkilerini önlemeye yardımcı olur.

Tarçın, sağlıklı cildi korumak, akne, yara izi ve ciltle ilgili çeşitli hastalıklar için bir çare olarak geleneksel ilaçlarla birlikte yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Not: En iyi sonuçlar için, tarifte kullanılan bileşenlerin cildinize uygun olup olmadığını kontrol etmek zorunludur. Bunu bilmek için küçük bir yama testi yapın.

Ayrıca gözeneklerin tıkanmaması ve genç ve sağlıklı bir parlaklık için cilt yüzeyine oksijen ve kan getirilmesinde kullanılır.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Bir parça tarçın tozu
 • Bir parça organik elma sirkesi

Tek Adımda Tedavi: İki malzemeyi iyice karıştırın

 • Bir kaseye biraz tarçın tozu koyun.
 • Eşit miktarda organik elma sirkesi ekleyin.
 • İki malzemeyi karıştırın ve karışımı pamuklu bir çubukla sivilceli bölgeye uygulayın.
 • 15 ila 20 dakika bekletin.
 • Yüzünüzü yıkayıp durulayın ve kurulayın.

Sivilceleri gidermek için elma sirkesi kullanmanın ipuçları

 • Elma sirkesi ham veya pastörize edilmemiş formunda kullanılmalıdır. Bundan emin olmanın kolay bir yolu her zaman içerisinde sirke anası bulunan organik bir elma sirkesi satın almaktır.
 • Elma sirkesi, cilde uygulayıp uygulamadığınızdan bağımsız olarak her zaman seyreltilmelidir. Seyreltme yüzde 50’nin üzerinde olmalıdır.
 • Herhangi bir ev ilacı için, öncelikle, alerjileri veya herhangi bir olumsuz reaksiyonu kontrol etmek için çözeltiyi küçük bir sağlıklı cilt bölgesine uygulayın. Kaşıntı veya kızarıklık yaşarsanız hemen yıkayıp durulayın.
 • Elma sirkesi sizi güneşe karşı daha hassas hale getirir. Bu nedenle dışarı çıkarken güneş koruyucu kullanılması tavsiye edilir.
 • Herhangi bir çözeltiyi uygulamadan önce ve sonra yüzünüzü iyice yıkadığınızdan emin olun.
 • Elma sirkesini göze çok yakın uygulamayın, gözünüze zarar verebilir.
 • Elma sirkesinin güçlü bir kokusu vardır. Kombinasyonların çoğu kokusunu gidermeye yardımcı olsa da, dışarı çıkmak zorunda olmadığınız bir zamanda uygulamayı deneyin.
 • Elma sirkesinin doğrudan sivilcelere uygulanması batma hissine neden olabilir.
 • Yüzünüzü yıkamak için daima yumuşak bir sabun kullanın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici uygulanması da önerilir, çünkü bu çözeltilerin çoğu cilt kuruluğuna neden olabilir.
 • Tarçın, bal ve aloe vera gibi maddeler cilt için de genel faydalara sahiptir ve maske olarak kullanılabilir. Ayrıca salgınları önlemek ve daha sağlıklı saç ve cilt için diyetinize eklenebilirler.