Ev İşleri

Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Teknolojinin gelişimiyle beraber çamaşır makineleri artık her evde kullanılmaya başlanmıştır. Oysa bu makineler ne kadar çok tercih edilse de bazı durumlarda çamaşırlar elde yıkanabilir. Özellikle de saten, dantel, yün ve ipek kıyafetler hassas oldukları için elde yıkanmalıdır. Çamaşır makinesine atılan bu ürünlerin çekme ya da şekil bozukluğu ile karşılaşabildiği bilinir. O halde elde çamaşır nasıl yıkanır sorusuyla ilgili merak ettiğiniz tüm seçenekler yazımızın devamında sizlerle paylaşılmıştır.

Elde Çamaşır Yıkama

Zahmetli ve zaman alan bir uygulama olsa da doğru yöntemlere başvurarak çamaşırlarınızın daha temiz bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Elde çamaşır yıkamak için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • Soğuk ve ılık su
 • Elde yıkama deterjanı
 • Elde yıkamaya uygun yumuşatıcı
 • Leğen ya da kova şeklinde sıralanabilir.

Elde çamaşır yıkamaya başlarken ilk olarak elbisenin etiketi kontrol edilmelidir. Çünkü bazı elbiseler soğuk suda, bazıları da ılık suda yıkanmalıdır. Yün ve ipek kumaşlar için de özel çamaşır suyu kullanmanız gerekir. Bazen de etiketlerde ılık ya da sıcak su ile yıkama uyarıları yer alır. Son olarak etiketinde ‘yalnızca kuru temizleme’ ibaresi bulunan elbiselere dikkat edilmelidir.

Yıkama talimatlarına bakarak önce suyun sıcaklığını ayarlayın. Yapmanız gereken diğer işlemler sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Küvet, lavabo veya leğeni, talimata uygun olan su ile doldurun.
 • Birden fazla elbise yıkanacak ise en düşük sıcaklığa göre suyu ayarlayın.
 • Düşük sıcaklık gerektirecek ürünleri yıkadıktan sonra sıcak suyu yeniden kovaya ekleyin.
 • Yeteri kadar deterjan kullanın. Ayrıca deterjanın kullanma talimatlarına da dikkat edin.
 • Elbiseleri yıkamaya başlarken suya tek tek koyun. Lekeli elbiseleri ise 30 dakika kadar suda bekletin.
 • Yıkama işleminde eldiven kullanın. Bununla beraber lekeli bölgelere dikkat edin.
 • Yıkama tamamlandıktan sonra kirli suyu gidere doğru dökün ve eldivenlerinizi çıkardıktan sonra ellerinizi ılık su ile yıkayın.

Takım Elbise Elde Yıkanabilir mi?

Takım elbiseleri yıkamak için genelde kuru temizleme uygulamasına başvurulur. Ancak takım elbiseler elde de yıkanabilir. Elde takım elbise yıkarken çitileme yapmamalı ve bu sayede elbiseyi pamuklanma sorunundan korumalısınız.

Elbisenin etek ya da pantolon bölgesini elde yıkamanız mümkündür. Elbette kumaşın özelliklerini göz önünde bulundurduktan ve kumaş etiketindeki prosedürleri inceledikten sonra yıkamaya başlayabilirsiniz.

Elde yıkamak istediğiniz takım elbise için öncelikle rendelenmiş sabunlu su hazırlamanız gerekiyor. Bu su içerisinde 1 saat beklettikten sonra lekeli yerleri yıkamaya başlayabilirsiniz. Ardından 1 saat daha suda bekleterek soğuk suda durulama yapabilirsiniz. Yün kumaşlı takım elbiselerin nemi çektiği bilinir. Bu yüzden yıkama sonrasında nemli bir bez ile yıkanan yerde ütü yapabilirsiniz. Yine de takım elbiselerin sadece lekeli kısımları elde yıkanmalıdır. Bunun dışında gündelik kıyafetler talimatlara göre elde yıkanmaya devam edilebilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla