Sağlık

El ve Ayak Üşümesi için Doğal ve Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Vücudumuzdaki kan dolaşımı yavaşladığında el ve ayaklarımıza yeterince oksijen gitmez ve bundan dolayı üşüme olur. Anemi, sinirlerde hasar, yorgunluk, diyabet, hipotermi ve hipotiroidizm nedeniyle eller ve ayaklarda üşüme olabilir. Zayıf beslenme ve besin eksikliği de bu soruna neden olur.

Sigara içen ve alkol kullanan insanların da el ve ayaklarında üşüme, uyuşukluk ve karıncalanma hissi olabilir. Bu sorunlar için evde yapılan çözüm yöntemleri iyi gelebilir. Bu yazımızda el ve ayak üşemesi için bazı kolay çözüm yollarını ele aldık.

Soğuk kış havası ve dolaşım sorunlarından ötürü uzuvlarınızı soğuktan ve olası zararlardan korumak için, ipuçlarımıza ve çözüm önerilerimize göz atın.

El ve Ayak Üşümesi için Kolay ve Etkili Çözümler

1. Kan Dolaşımını Hızlandıran Gıdalar Tüketin

Yediğimiz ve içtiğimiz bazı şeylerin el ve ayak üşümesine karşı oldukça etkili olduğunu biliyor muydunuz? Kan dolaşımını hızlandıran gıdaları tüketin.

Bunun için yeşil soğan, zencefil, balkabağı çorbası, biber, tarçın çayı, yıldız anasonu (çin anasonu), Kore kimchi (bir çeşit yöresel Kore yemeği) vesair diğer besinleri yiyebilirsiniz.

2. Çorap ve Eldivenlerin İçine Tarçın ve Kırmızı Pul Biber Dökün

Tarçın ve biber gibi baharatlar kan dolaşımını hızlandırır. Bunları harici olarak deri üzerinde kullanın. Ayakları ısıtmak için bu baharatlardan çoraplarınızın içine bir miktar dökün. Elleri sıcak tutmak için, bu iki baharatı eldivenlerin içine serpiştirin. Şaşırtıcı etkisini göreceksiniz.

3. Ayak Pudrası Kullanın

Terleyen ve nemlenen ayaklar soğuklarda çok daha fazla üşür. Bunun için ayaklarınıza ayak pudrası dökün. Nemden kurtulmanıza ve ayaklarınızı kuru tutmanıza yardımcı olacaktır. Kuru ayaklar, nemli ayaklara göre daha az üşür. Aynı zamanda ayak kokusu için de bir çözüm yöntemidir.

4. Masaj Yapın

El ve ayaklarınıza masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmak mümkündür. Ellerinizi ve ayaklarınızı ovarak hafifçe masaj yapın. Bunu yapmak kaslarınızı gevşetip ve rahatlatacaktır. Masaj yapmak el ve ayak üşümesine karşı yardımcı olur.

5. Ayak Banyosu Yapın (Hidroterapi Tedavisi)

Ayak banyosuyla hidroterapi tedavisi (ayağı sıcak – soğuk suya batırmak), ayak üşümesi sorununu çözmeye yardımcı olur. Uygun iki leğen veya kaptan birine soğuk su, diğerine ılık su doldurun.

Önce ayaklarınızı soğuk su bulunan leğene koyun. İki dakika sonra ayaklarınızı ılık su bulunan leğene koyun. Bir dakika sonra çıkarın. 15 dakika boyunca bunu tekrarlayın. Ayaklarınızı kurutun ve çorap giyin. Şaşırtıcı etkisini göreceksiniz.

6. Zeytinyağıyla Masaj Yapın

Zeytinyağı, üşüyen ayaklarınızı ısıtmada yardımcı olur. Bunun için bir miktar zeytinyağını ayaklarınıza sürmeniz ve hafifçe masaj yapmanız gerekir. Bu sizi rahatlatacak ve ayaklarınızı ısıtacaktır.

7. Epsom Tuzu (İngiliz Tuzu Kullanın)

Üşümüş ayaklarınızı ısıtmak için Epsom Tuzu (İngiliz Tuzu) kullanabilirsiniz. Tuzu ılık su ile karıştırın ve çözeltiyi bir leğene dökün. Bundan sonra, ayaklarınızı bu suyun içinde 15 dakika bekletin. Bunu haftada iki kez yapın. Faydasını göreceksiniz.

8. Zencefil Kullanın

Kan dolaşımını iyileştirmek için yediğiniz gıdalara zencefil ekleyerek yiyin. Zencefil çayı için. Kaynamış su üzerine yeteri kadar zencefili toz veya dilimlenmiş kök halinde dökün, 10 dakida demlenmesini bekleyin ve için.

El ve ayak üşümesi sorunu için, zencefil yağı gibi uçucu yağlar da kullanabilirsiniz. Bunun için az miktarda zencefil yağı alın, ellerinize ve ayağınıza sürün, hafifçe masaj yapın.

9. Vücudunuzu Sıcak Tutun

Raynaud fenomeni veya Raynaud olgusu hastalığı, özellikle el ve ayaklarda oluşan bir çeşit kan dolaşımı hastalığıdır. Bu hastalık, El ve ayak üşümesi sorununa sebep olur. Bu hastalığı olan insanlar, soğuk havadan vücudunu korumalıdır.

Bu hastalık, el ve ayak parmaklarında renk değişimine neden olabilir. Ayaklarınız için yünlü çorap kullanın. Ellerinize de eldiven giyinin. Ayrıca soğuk havalarda, soğuk içeceklerden kaçının. Üşümeyin, sağlıcakla kalın…

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla