Pratik Bilgiler

El ve Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer

Yemeğinizdeki sarımsak tadını seviyorsunuz fakat kalıcı kokudan nefret mi ediyorsunuz?

Sarımsak farklı koku ve tada sahip olan sistein sülfoksit üretir. Bu sülfürik bileşikler, kötü kokuya neden olan bakteriler tarafından üretilen bileşiklere benzer özellik gösterir.

Sarımsağın en kötü yanı, kokusunun tüketilmesinden sonra 24-48 saat boyunca akciğerlerinizde kalmasıdır. Ayrıca, eğer sarımsağı kendiniz hazırladıysanız bu koku ellerinizde de kalacaktır.

Besleyici ve tıbbi özelliklerinin fazlalığı nedeniyle sarımsak yemeyi bırakmamalısınız. Sarımsak mükemmel bir magnezyum, B6, C vitamini ve selenyum kaynağıdır. Ayrıca antibakteriyel, anti-inflamatuar, antioksidan ve diğer birçok tıbbi özelliği vardır.

Neyse ki, sarımsak kokusu sorununu önlemenin veya çözmenin birkaç kolay yolu var.

İşte sarımsak kokusunu nefesinizden ve elinizden çıkarmanın en etkili 10 yöntemi.

1. Elma

Elma oksitleyici enzimler içerir, bu nedenle soyulduktan bir süre sonra renk değiştirirler. Bu enzimler sarımsak kokusunu geçirmeye ve nefesinizdeki kötü sarımsak kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, elmadaki fenolik bileşikler, sarımsaktaki uçucu bileşiklerin yok olmasını sağlayarak sarımsağın kalıcı kötü kokusunu gidermeye yardımcı olur.

2016 yılında Gıda Bilimi Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, elma yemenin ağızdaki sarımsak kokusunu giderdiğini ortaya koymuştur.  Araştırmada ayrıca marulunda ağız ve eldeki sarımsak kokusunun giderilmesinde etkili olduğu bulundu.

 • Ağzınız sarımsak koktuğunda bir tane elma yiyin.
 • Ayrıca, bir bardak taze elma suyu içerek ağzınızdaki kötü sarımsak kokusunu giderebilirsiniz.

2. Süt

Süt, ağızdaki sarımsak kokusunu geçiren çok kolay ve doğal başka bir bileşendir.

2013 yılında Gıda Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar,  sarımsak ağır yiyecek yiyorken içme sütünün sarımsak tüketimiyle ilişkili kötü kokulu nefesini azaltabileceğini buldu.

Bu çalışmaya göre, hem yağlı hem de yağsız süt, burun ve ağızdaki sarımsak kokusu veren uçucu bileşiklerin konsantrasyonunu düşürdü. Fakat tam yağlı sütün az yağlı süte göre daha etkili olduğu bulundu.

 • Ağzınızdaki sarımsak kokusunu etkili bir şekilde azaltmak için bir bardak süt yudumlayın.

3. Nane Yaprakları

Nane yaprakları uçucu sarımsak bileşikleri üzerinde önemli bir deodorize etkisine sahiptir.

Nane içerisindeki klorofil, sarımsak kokusunu maskelemeye yardımcı olabilir. Artı, bakterilerin neden olduğu kötü nefes kokusunun azalmasına yardımcı olan hafif antiseptik özelliklere sahiptir.

 • Birkaç taze nane yaprağını çiğneyerek nefesinizi tazeleyebilirsiniz.
 • Ayrıca sarımsak kokusunu gidermek için nane çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için, 1 su bardağı sıcak suya 1 çorba kaşığı ezilmiş nane yaprağı katın. Kapağını kapatın ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakın, sonra süzün. İçmeden önce biraz bal katın.
 • Eldeki sarımsak kokusunu gidermek için elinizle nane yapraklarını ezip suyunu elinize sürebilirsiniz.

4. Maydanoz

Tıpkı nane gibi maydanoz da sarımsak kokusuyla başarılı bir şekilde mücadele edebilen ve ellerdeki kokuları gidermeye yardımcı olan bir başka bitkidir. İçindeki klorofil kokuları emer ve ağzınızın mis gibi taze kokmasına yardımcı olur.

 • Sarımsaklı yemek yedikten sonra bir parça sarımsak çiğneyin.
 • 2 barsak suya bir avuç kaba kıyılmış maydanoz koyun. 2 veya 3 adet karanfil katıp suyu 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra mu mucizevi karışımdan içebilirsiniz.
 • Elinize sinen sarımsak kokusunu gidermek için maydanoz yapraklarını ellerinizle ezin. Ellerinizi iyice birbirine sürün ve sonra yıkayın.

5. Paslanmaz Çelik

Tuhaf gelebilir, ancak paslanmaz çelik kullanmak, ellerinizde olduğu kadar ağzınızda da sarımsak kokusu ile mücadelenin en iyi yollarından biridir.

Cildiniz demirden yapılmış bir nesneyle temas ettiğinde cildin terlemesi demir atomlarının iki elektron kazanmasına neden olur. Atomlar daha sonra deride yağ ile reaksiyona girerek ayrışmalara neden olur, bu da kokuyu nötralize eder.

 • Ellerinizi paslanmaz çelik bir yüzeye birkaç dakika boyunca sürtün, sonra ellerinizi suyla durulayın ve kokunun kaybolduğuna dikkat edin.
 • Kötü ağız kokusu için, dilinizin tamamına ve kenarlarına küçük bir paslanmaz çelik nesne (kaşık gibi) gezdirin. Daha sonra ağzınızı suyla yıkayın.

6. Limon

Limon sarımsak kokusu ile başa çıkmak için iyi bir mutfak malzemesidir.

Limon, sarımsak tarafından üretilen enzimleri nötralize edebilen ve böylece sarımsak kokusunu temizleyen sitrik asit içerir. Ayrıca, cildin pH seviyesini düşürerek kokuyu üreten bileşiklerin vücutta kalmasını zorlaştırır.

 • Bir bardak suya 1 çorba kaşığı limon suyu sıkın ve iyice karıştırın. Sarımsak kokusunu azaltmak için ağzınızı bu su ile iyice yıkayın.
 • Güçlü bir sarımsak tadı bulunan herhangi bir yemek yedikten sonra bir bardak taze yapılmış limon suyu içebilirsiniz.
 • Ellerinizdeki sarımsak kokusunu geçirmek için ellerin üzerine bir limon kabuğu veya limon suyu sürün.

7. Kakule

Kakule’nin güçlü aroması, ağızdaki sarımsak kokusunu maskelemeye yardımcı olabilir. Ayrıca nefesinize güzel bir koku katar.

 • Sarımsaklı bir yemek yedikten sonra yeşil kakule tohumlarını çiğneyebilirsiniz.
 • Ayrıca, bir bardak süte bir miktar kakule tozu katıp karıştırdıktan sonra içebilirsiniz.

Kakule ile birlikte, rezene, karanfil ve anason tohumları da sarımsak kokusunu gidermeye veya maskelemeye yardımcı olabilir.

8. Karbonat

Karbonat ağızdaki kötü kokuyu geçiren etkili ve güvenli bir bileşendir.

Ellerindeki ve ağzındaki sarımsak kokusunu nötralize edebilir. Ayrıca, ağızdaki pH dengesinin korunmasına yardımcı olur ve bakterilerin büyümesini engeller.

 • Birer çay kaşığı karbonat ve deniz tuzunu ılık suda karıştırın. Bu karışım su ile ağzınızı bir veya iki kez durulayın.
 • Elleriniz için, birer çorba kaşığı karbonat ve limon suyunu karıştırın. Ellerinize sürün. Birkaç dakika bekletin, sonra su ile yıkayın.
 • Ayrıca, avucunuza karbonat dökün, bir dakika boyunca ovun ve daha sonra suyla yıkanın.

9. Zeytinyağı

Sarımsakla uğraştıktan sonra ellerinizde kalan sarımsak kokusu konusunda endişeleriniz varsa, bir dahaki sefer zeytinyağını deneyin.

Zeytinyağı bir kalkan olarak çalışacak ve sarımsak kokusunun elinize yapışmasını önleyecektir. Elinize birkaç damla zeytinyağı damlatın ve yağı iyice ovun. Bu işlemden sonra sorunsuz bir şekilde sarımsak soyabilir veya kesebilirsiniz.

Ayrıca, sarımsağın ellerinizi yakmasını önler.

Ellerinizi kaygan hale getirebileceğinden ve bıçak taşıma becerilerinizi etkileyebileceğinden çok fazla yağ kullanmamaya dikkat edin.

Zeytinyağının yanı sıra, hindistan cevizi yağı ve hurma yağı da bu işe yarar.

10. Diş macunu

Diş macunu sarımsak kokusunu ağzınızdan veya ellerinizden kaldırmak için iyi bir çaredir.

 • Bol sarımsaklı bir yemek yedikten sonra, herhangi bir nane aromalı diş macunu ile dişlerinizi fırçalayarak hem ağzınızın içindeki sarımsak kokusunun hem de sarımsak tadının etkisinden kurtulursunuz.
 • Ellerindeki kokudan kurtulmak için ellerinize az bir diş macunu sürün ve hafifçe ovun. Daha sonra ellerinizi sabunla yıkayın.

Ek İpuçları

 • Ağızdaki kötü sarımsak kokusunu gidermek için, yeşil çay veya tarçınlı çay içebilirsiniz.
 • Ellerinizdeki sarımsak kokusunu gidermek için ellerinizin arasına biraz kahve çekirdeği veya kahve koyup ovalayın.
 • Ellerinizde herhangi bir kesik yoksa, elinizde bir masa tuzu ovun, ardından sarımsağı soyduktan veya kestikten sonra ellerinizi akan su altında yıkayın.
 • Sarımsak kokusunun elinize sinmesini önlemek için, sarımsağı doğrarken lateks eldiven kullanın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla