Sağlık

El Dezenfektanlarının Sık Kullanılmamasının Nedenleri

El dezenfektanı son zamanlarda büyük bir popülarite kazanan bir hijyen ürünüdür.

İnsanlar, zararlı mikropları kendilerinden uzak tutmak için el yıkamanın öneminin farkına vardığından, piyasada birçok el temizleyici ürün gelişti. İnsanlar sıklıkla cildine yapışan mikropları temizlemek için temizleyici bir madde sürünürler.

El dezenfektanları çoğunlukla sabun ve su olmadığı zamanlarda yada ellerini çok iyi yıkayabileceği vakti bulamayanların tercih ettiği temizlik ürünleridir.

Fakat el dezenfektanları ile ilgili insanlarımızın aklına gelen iki soru var.

  • El dezenfektanları el yıkanın uygun bir alternatif olabilir mi?
  • Sabun ve su kullanmanın uygun olmadığı durumlarda hastalıklara neden olan mikropları ortadan kaldırabilir mi?

El temizleyicileri mikropları öldürür fakat bunları dikkatli ve sınırlı kullanmak gerekir. Bu hijyen ürününün aşırı kullanılması, diğer sağlık sorunlarına neden olabilecek bazı dezavantajlara sahiptir.

El temizleyicilerini sık kullanmamanın çeşitli nedenleri vardır.

1. Triclosan İsimli Zararlı Bir Madde İçerir

Triklosan birçok ticari el dezenfektanlarının, antibakteriyel özelliklere sahip olması için kullanılan yaygın bir kimyasaldır. Bu madde yarardan çok zarar verebilir. Bu kimyasal bakterileri antibiyotiklere daha dirençli bir hale getirmeye katkıda bulunabilir.

2014 yılında Frontiers in Microbiology’de yayınlanan bir başka çalışma da bu kimyasalın çoklu ilaç direnciyle ilişkili olduğunu belirtiyor.

Yapılan çalışmalarda, kimyasalın özellikle de duyarlı olan kişilerde kas gücünü olumsuz yönde etkileyebilecek şekilde kardiyak ve iskelet kasını zayıflatabileceği  bulundu.

2. Alkol Zehirlenmesi

El dezenfektanları triklosan içermeseler bile, tamamen zararsız oldukları anlamına gelmez.

Bazı el temizleyicilerin bir diğer aktif maddesi, bakterileri öldürmek için kullanılan ve antimikrobiyal olarak işlev gören alkoldür.

İçerisinde etil alkol olan el temizleyiciler bilerek yada bilinmeden yutulduğunda vücuda zarar verir. Etil alkol, astım ve kronik dermatiteye neden olabilen bağışıklık sistemi işlev bozukluğu ve aşırı duyarlılıkla ilişkilendirilmiştir.

Birçok el dezenfektanı aynı zamanda bilinen bir nörotoksin olan bir petrokimyasal izopropil alkol (sürtünme alkolü) içerir.

3. Norovirüs’e karşı etkili değildir

Diyare ve kusmaya neden olan norovirus, çok bulaşıcıdır ve herkesi etkileyebilir. El temizleyicileri insanları norovirüsün bulaşmasından korumada etkili değildir.

2011 yılında Kanadalı Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, el temizleyicilerin, rutin el hijyeni için kullanılan sabun ve sudan fazla kullanılmasının norovirus salgınlarına 6 kat daha fazla maruz bıraktığı bulunmuştur.

4. Ellerdeki Kiri Tamamen Temizlemiyor

El temizleyicisi kullandıktan sonra ellerimizin temiz olduğunu düşünüyoruz. Ancak gerçekte, elleriniz çok pis ise, el temizleyicileri tüm kalıntıları veya mikropları temizlemeyecektir.

CDC’nin ellerinizi düzenli olarak sabun ve ılık su ile yıkamanızı önermesinin nedenlerden biri de budur.

El temizleyicileri yalnızca sabun ve su bulunmadığında kullanılmalıdır.

5. Cilt Kuruluğuna Neden Olur

Hem alkol esaslı, hem de antibakteriyel el temizleyicileri cilt için zararlıdır.

Bazı dezenfektanların yüksek alkol içeriği cildin dış tabakasındaki doğal yağın kaybolmasına neden olur. Bu da cildin koruyucu bariyer işlevini engelleyebilir ve cilt kuruluğuna, kızarıklığa ve hatta soyulmaya neden olabilir.

Antibakteriyel el temizleyicileri, kaşıntı, yanma hissi veya cilt kuruluğu şeklinde görülen cilt hassasiyetine neden olabilir. Aslında, çok küçük çocukların derileri normal insanlara göre daha fazla hassas olduğu için el dezenfektanlarını fazla kullanmamalıdır.

6. İçerisinde Bilinmeyen Kimyasallar Kokular Vardır

Birçok el dezenfektanı ayrıca rahatsız edici ve alerjilere ve hormon bozulmalarına neden olabilen kimyasal koku içermektedir.

Sentetik kokular genellikle hormonları taklit eden endokrin bozucular olan ftalatları içerir. Bunlar genital gelişimini bile değiştirebilir.

Üzerlerindeki etikette esas yağlardan üretildiği belirtilmedikçe, kokulu dezenfektanlardan uzak durun. Eğer kullanacaksanız kokusuz olanını seçin.

7. Alerjiye Neden Olabilir

2011’de Çevresel Sağlık Perspektifleri Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, triklosaya maruz kalan 18 yaşın altındaki çocuklar mevsimsel alerjilere karşı daha hassastırlar.

Ayrıca el temizleyicilerini çok sık kullanan çocukların diğerlerine göre daha fazla alerjiye yakalandıkları ve bunda bir artış olduğu belirtiliyor. Bu alerjiler de otoimmün hastalıkların gelişme riskini artırıyor.

Bu konuda en büyük görev ebeveynlere düşüyor, çocukların bakterilere maruz kalmasını önlemek için doğal yöntemlerle temizlenmelerini sağlamaları gerekiyor.

8. El Dezenfektanları Yanıcı Ürünlerdir

Ele temizleyen sıvıların çoğunun yüksek alkol içeriğinden dolayı yanıcıdır.

Alkol jeli yanıcı yapar, yandığında saydam mavi bir alev çıkarabilir. El temizleyicisinin yanması durumunda, karbon monoksit ve karbon dioksit oluşur.

Yangın riskini en aza indirgemek için, elinize dezenfektan döktüğünüzde elleriniz kuruyana kadar ovun.

Ayrıca, dezenfektanları mum ve gazlı ev aletleri de dahil olmak üzere yayan şeylerden uzak tutun.

Alt Bilgi

Her zaman en iyi koruma için ellerinizi sabun ve suyla düzgün bir şekilde yıkayın.

İmkanınız olmadığında etiketli el dezenfektanlarından kullanın, bu bir miktar koruma sağlayabilir ve hasta olma şansını düşürebilir.

Avuç içlerine eşit miktarda jel uygulayın ve sonra ellerinizi birlikte ovun, jel her iki elin de tüm yüzeyini kaplasın. Ürünün tamamen kuruması için yaklaşık 30 saniye boyunca ellerinizi birbirine sürün. Elleriniz kuruyana kadar yiyeceklere dokunmayın.

Dezavantajları gidermek için aşırı miktarda el dezenfektanı kullanmayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla