Sağlık

Eklemleri Sağlıklı ve Canlı Tutmanın Yolları

Gün içinde yaptığımız her hareket, bükme, kaldırarak dönme, oturma, ayakta durma hatta yatma gibi hareketler eklemler tarafından kontrol edilir. Yürümek, atlamak, koşmak ve spor yapmak için sağlıklı eklemler şarttır.

Eklem ortak iki kemik arasındaki bağlantıdır. Eklemlerin ucundaki düzgün bağ dokusu sayesinde hareketlerimizi kolayca yaparız. Aynı zamanda kemiklerin birbirlerine karşı sürtünmelerini engelleyerek kemikleri korur.

Bazı eklemler, kafatasının içinde kemikler arasında olanlar gibi çok sert yapıdadırlar. Diz, kalça ve omuz olduğu gibi hareketli eklemler de vardır.

Yaptığımız her hareket için gerekli olsalar da çoğumuz eklemlerimizi hafife alır. İnsan ufak bir eklem ağrısı veya şişliği yaşadığı zaman eklemlerin ne kadar önemli olduğunun farkına varır.

Eklemlerinizi sağlıklı tutmak ve olası ortak sorunları önlemek için, çocukluk yıllarından başlanarak eklemlere düzgün bir şekilde bakılmalıdır.

Özellikle çocuklardaki eklem sağlığını desteklemenin en iyi yolu, eklemleri de kas, bağ ve kemikler gibi güçlü tutmaktır.

Belli bir yaşam tarzı ve beslenme uygulamaları benimsenerek, eklemler yıllarca sağlıklı kalabilir.

Yazımızda eklemleri sağlıklı tutulmasın yöntemlerini paylaşacağız. 

1. Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Sağlıklı bir kiloyu korumak eklem sağlığı için çok önemlidir. Fazla kilolu olmak, gelecek yıllarda ortak eklem sorunları riskini artırır.

Aşırı vücut ağırlığı eklemlerde yıpranma ve aşınmaya sebep olabilir, ağırlık taşıyan eklemlere ilave baskı uygular. Bu da en sık görülen eklem hastalığı olan osteoartrite yakalanma riskini artırır.

Eğer kilolu iseniz, yavaş ve kademeli bir şekilde, hedef bir kilo belirleyerek kilo vermeye çalışın. Bu eklem problemlerini önlemeye yardımcı olacaktır ve zaten eklem ağrılarınız olsa bile yararlı olacaktır.

2. Egzersizler ile Eklemlerinizi Güçlendirin

Düzenli egzersiz yapmak eklem çevresindeki bağları ve kasları güçlendirir. Hatta kemikleri güçlü hale getirir.

Ayrıca egzersiz eklem üzerindeki yükü ve baskıyı azaltır.

  • Tüm eklemleri ve hatta kemikleri güçlendirmek için kardiyo egzersizlerden olan yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi sporlar ile uğraşabilirsiniz. Bu sporları haftada 5 gün için 30 dakika boyunca yapabilirsiniz.
  • Ayrıca haftada 2 defa güçlendirme egzersizleri; ağırlık kaldırma, germe ve gevşeme yapılmalıdır.
  • Eklem sağlığını geliştirmek yapacağınız egzersizler ile ilgili detaylı bilgialmak için bir fiziksel terapiste danışın.

Hangi egzersiz türünü yaparsanız yapın kesinlikte eklem ve kaslarınızı yeterince dinlendirerek kendilerini onarmalarını sağlayın.

3. Eklemler Etrafında ki Kasları Güçlendirin

Eklem çevresindeki kasların güçlendirilmesi eklemleri sağlıklı tutmak için  önemlidir. Bacak ve eldeki güçlü kaslar sayesinde buradaki eklemler üzerindeki baskı azalacaktır. Ayrıca eklemler daha iyi desteklenecektir.

Güçlü uyluk kasları da büyük ölçüde diz osteoartrit riskini azaltabilir.

Ayrıca, daha güçlü abs ve sırt kasları da dengede durmanıza yardımcı olur. Bu da düşme ve yaralanma riskini azaltır.

  • Bacaklarınızda ki kasları güçlendirmek için bu bölgeleri çalıştıran egzersizleri yapabilirsiniz.
  • Ayrıca, rutin güçlendirme egzersizleri ile karın, sırt ve kalça kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.
  • Pilates ve yoga da denemek için harika egzersizlerdir.

4. Egzersiz Öncesi İyi Isının

Düzenli egzersize başlamadan önce 10 dakika ısınma seansı yapmak gerekir.

Kısa bir ısınma, kasları ve eklemleri egzersiz için hazırlar, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

Isınma hareketleri eklemlerin esnekliğini artırır, eklem etrafındaki bağ ve tendonları gevşetir.

Isınma hareketleri yapmadan egzersiz yapıldığında eklemler sert kalacak ve yaralanmalara daha eğimli hale gelecektir.

Herhangi bir spor yapmadan önce 10 dakika boyunca hafif koşu yaparak ısınabilirsiniz. Isınma ile birlikte, eklemler ve kasların daha düzgün çalışması için açma germe egzersizleri yapabilirsiniz.

5. Duruşunuza Dikkat Edin

Buradaki duruş, ayakta iken, otururken ya da yatarken vücudunuzun pozisyonu anlamına gelir.

İyi bir duruş günlük faaliyetin her türlüsünü gerçekleştirirken kasları ve bağları destekleyerek gerginliği en aza indirger.

Öte yandan, kötü duruş sırt ve boyun kaslarının ağrımasına yol açabilir, kollar ve bacaklar gibi bölgelerde eklem sertliğine ve ağrılara neden olabilir.

Otururken, yatarken veya egzersiz yaparken doğru duruşu korumak oldukça önemlidir. Aslında, iyi bir duruş sanatı erken çocukluk döneminde öğretilmelidir.

6. Pozisyonunuzu Değiştirin

Aynı pozisyonda saatlerce oturma veya ayakta durma eklemleriniz için zararlı olabilir. Aynı pozisyonda bir saatten fazla oturmayın. Sık sık pozisyonunuzu değiştirin. Bu eklemleri sağlıklı tutmak için altın kuraldır.

Sık aralıklarla konum değiştirmek, eklemlerin sertleşmesinin önüne geçecektir.

Eğer bilgisayar ile ilgili bir işte çalışıyorsanız birkaç saatte bir mola verin ve 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Ayrıca kitap okurken ve TV izlerken de sık sık pozisyon değiştirin.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla