Spor & Fitness

Egzersiz Öncesi Isınmanın Faydaları

Kendinize şu soruyu sorun: Neden egzersiz yapıyorum?

Çoğunuz muhtemelen formda kalmak için, sağlığınızı düzeltmek ve uzun bir hayat yaşamak için egzersiz yapıyor.

Bu cevap oldukça geçerli ve yeterli. Ama yapmayı planladığınız egzersizi yanlış yaptığınızda kas yırtılmalarına ve bacak yaralanmalarına neden olabilirsiniz.

İşte ısınmanın önemli olmasının nedeni budur.

Eğer egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ilk önce vücudunuzu nasıl ısıtmanız gerektiğini öğrenmeye çalışın.

Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirenlerden iseniz zaten antrenman öncesi ısınmanın önemi hakkında yeterince bilginiz vardır. Isınma işi çok hafife alınmamalı ve çok fazla ihtiyatlı da davranılmamalıdır.

Birçok kişi ısınmayı egzersiz öncesi kendini zihinsel olarak hazırlamak olduğunu sanıyor. Ama egzersiz öncesi ısınma hareketlerini yapmamanın zararları egzersizin yararlarının önüne geçebiliyor. 

Tam bir ısınma için aşağıdaki rutinler şarttır:

  • Temel ısınma
  • Açma germe hareketleri
  • Özgün ısınma (belirli bir vücut bölgesini egzersize hazırlama)

Her zaman bir egzersiz öncesinde gereken ilk şey ilk iki bileşene odaklanmak olmalıdır. Ayrıca özel bir bölgeyi çalıştırmak istiyorsanız bu konuda uzaman olan bir eğitmenden bu bölgenin nasıl ısıtılacağı konusunda öneri almanız şarttır.

Isınma egzersizleri kaslardaki kan da dahil olmak üzere, vücuttaki kan akışını teşvik eder.Isınma hareketleri ile kaslar esnetilir ve harekete teşvik edilir. Eğer ısınma yapmazsanız halan daha soğuk, sert ve yağsız kaslar ile yaralanmanız an meselesi olacaktır.

Egzersiz Öncesi Isınmanın Faydaları

İşte egzersiz öncesi ısınmanın bilmediğiniz 6 faydası.

1. Egzersiz öncesi ısınma vücut ısısını artırır

Hemoglobin ve miyoglobin vücuda oksijen tesliminden sorumlu proteinlerdir.

Vücut sıcaklığında artışla beraber bu oksijenin vücuda yayılımı hızlanır ve etkili bir egzersiz ile vücut oksijen ile temizlenir.

2. Isınma ile kaslara giden kan akışı artar

Kaslara giden kan akımının artması ile kaslarınızın çalışması artacaktır. Kastaki kanın artışı ile egzersizi devam ettirmeniz için gerekli olan besin ve enerji kaslara pompalanır.

Böylece kaslar ve eklemler daha fazla kullanılabilir hale gelir. Sağlıklı kan dolaşımı sayesinde kas ve eklemler sağlık kazanır ve böylece çeşitli egzersizleri rahatça yapabilirsiniz.

3. Performansınızı artırır

Egzersiz öncesi ısınma performansı önemli ölçüde artırır ve 2010 yılında Mukavemet Dergisi ve İklimlendirme Araştırma Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, herhangi bir şekilde zararlı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

4. Isınma ile sinirler daha duyarlı hale gelir

Isınma sinir hassasiyeti artırır ve sinir uyarılarının artış miktarını tetikler.

Buda beynin yapmak istediği her şeyi daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde vücuda ve kaslara iletilmesini sağlar. Vücuttaki organlar arasındaki koordinasyon artar ve vücudun becerileri artırılır.

5. Yaklaşan efor için kalbinizi hazırlar

Kalp vücuda oksijen açısından zengin kanın pompalanmasından sorumlu olduğundan, ısınma ile kalbin vücudun artan oksijen talebini ayarlamak için yeterli zaman sağlar.

6. Yaralanma riskini önemli ölçüde azaltır

2007 tarihinde Spor Hekimliği Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre egzersiz öncesi yapılan ısınma, esneme ve açma germe hareketleri yaralanmaları önlüyor.

Isınma hareketleri sırasında vücut tarafından salgılanan bir sıvı sayesinde ağırlık çalışırken ağır yükleri rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Kaslar yaratılış itibariyle üst üste dizilmiş haldedir, egzersizler sırasında sürekli kasılıp gevşeyeceği için yırtılma ihtimali vardır. Isınma ile vücut yeteri derecede yağlanır ve bu yırtılmalar engellenir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla