Sağlıklı Yaşam

Doğal Ağrı Kesici Şifalı Bitkilerle Evde Tedavi Yöntemleri

Şimdiye kadar bir diş ağrısı, baş ağrısı, sırt ağrısı ya da kas ağrısı yaşadığınızda, yaptığınız ilk şey muhtemelen Parol ve Vermidon gibi ağrı kesicilere yönelmek olmuştur.

Bunlar piyasadaki en bilinen ağrı kesicilerden ikisidir. Ağrılarınızı hızlı bir şekilde dindirmek için belki etkili olabilirler. Ancak bu ilaçların yan etkileri ve zararları elbette vardır.

Gripin, Tylolhot gibi birçok soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında bulunan maddeler, beyninizin sıcaklık ve ağrıyı kontrol eden kısmını etkiler. Bu nedenle genellikle ateş düşürmek veya baş ağrısı tedavisi için tercih edilir.

Kimyasal içerikli ilaçlar, ara sıra kullanım için güvenli olsa da, uzun süre boyunca sürekli kullanıldığında karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Bu nedenle, eğer kronik ağrılarınız varsa veya ağrılarınız için hemen ilaç kullanımı yoluna gidiyorsanız bir daha düşünün.

Sürekli ağrı kesici ilaç kullanımı, beraberinde kalp krizi riski, inme ve mide sorunları oluşumu riskini artırır.
Bu yan etkilerden korunmak istiyorsanız ve kimyasal ilaçlar yerine doğal ağrı kesiciler arıyorsanız, bazı ağrılar için birkaç ağrı kesici bitki seçeneği vardır.

İşte Bazı Ağrılar için Doğal Ağrı Kesici Bitkiler ve Kullanımları

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler: “Karanfil ve Sarımsak”

Diş ağrısını tedavi etmek için en etkili doğal ağrı kesiciler karanfil ile sarımsaktır.
Dişiniz ağrıdığında, ağrı kesicileri kullanmadan önce bir dahaki sefere karanfil denemelisiniz.

Karanfil, çoğu diş ağrısına neden olan sinir uçları ve diş etlerinde ağrı kesici etkisi olduğu bilinen öjenol adı verilen doğal anestezi maddesi içerir.

Bazı diş hekimleri diş çekimi, diş dolgusu ve kanal tedavisi yaptıktan sonra, karanfil yağı kullanmaktadır.

Tüm bu faydalarından dolayı bitkisel diş ağrı kesicisi olarak karanfili kullanabilirsiniz.

  • Dişiniz ağrıdığında, ağzınıza bir karanfil alın ve yavaşça çiğneyin.

Eğer karanfil yağı varsa;

  • Biraz pamuğu önce suya batırıp suyunu sıkın. Sonra biraz karanfil yağı damlattıktan sonra ağrıyan dişinizin üzerinde bekletin.

Diş ağrısını hızlı bir şekilde kestiğini göreceksiniz.
Eğer evinizde karanfil yoksa, sarımsağı deneyin. Sarımsak, ezildiğinde ortaya çıkan ve antibakteriyel olarak görev yapan allisin adı verilen bir bileşik içerir.

  • Bir diş sarımsak ezin, az miktarda tuz veya biberle karıştırın ve doğrudan ağrıyan diş üzerine uygulayın.

Ağız Yaraları için Doğal Ağrı Kesici: “Bal”

Ağız yanığı veya yaralarından kaynaklanan ağrıları ve sızıları dindirmek için en iyi bitkisel tedavi yöntemi baldır. Balın, ağız yanığı veya yaraları için kullanabileceğiniz herhangi bir ilaçtan % 40 daha fazla ağrı kesici ve tedavi edici özelliği vardır.

Enfeksiyonla savaşır, virüsleri yok eder ve hasar görmüş dokunun yenilenmesini hızlandırır.

  • Ağzınızdaki yaralar iyileşene kadar günde dört defa balı yara olan bölgeye uygulayın.

Ağızdaki acıyı hafifletmenin en güzel yolu baldır!

Kas Ağrıları için Bitkisel Ağrı Kesici: “Zencefil”

Doğal antibiyotik denilince akla gelen ilk bitki zencefildir. Zerdeçal mide bulantısına karın ağrısına ve sindirim sorunları ile baş etmek için mucizevi özellikler sergiler.

Yapılan bir çok araştırma zencefilin serbest radikal hasarına karşı etkili bir koruma sağladığı kanıtlanmıştır. Zencefil, içinde bulunan zenceol bileşiği sayesinde iltihap önleyici ve ağrı kesici olarak çalışır.

  • İster yemeklere katarak, isterse çayını yaparak tüketebilirsiniz.

Kulak Ağrısı için Doğal Ağrı kesici: ”Sarımsak Yağı”

İster inanın ister inanmayın, kulak ağrısı için en iyi doğal tedavi sarımsak yağıdır. Bilim adamları sarımsakta bulunan aktif maddelerin (germanyum, selenyum ve sülfür bileşikleri), kulak ağrısına neden iltihap ve bakterileri herhangi bir tıbbi ilaçtan daha iyi yok edebileceğine inanıyor.

Kulak ağrısını kesmek için;

  • Ağrıyan kulağınıza beş gün boyunca günde iki damla sıcak sarımsak yağı damlatın.

Evde sarımsak yağı yapmak için;

  • Bir diş taze sarımsağı ezin, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Yağını süzün ve ayırın.

Ayak Tırnağı Batması İçin Doğal Tedavi: “Tuzlu Su”

Özellikle ayak başparmağında meydana gelen tırnak batması çok acı verici bir durumdur. Tedavi edilmediğinde tırnak etine batan ayak tırnağı, enfeksiyona, iltihaplanmaya ve bazen de ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Ayak tırnağı batması tedavisi çok basittir ancak çoğu insan bunu bilmemektedir. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ayaklarınızı sıcak tuzlu suda bekleterek sadece 4 gün içinde ayak tırnağı batmasını tedavi edildiğini söylüyorlar.

Karışımdaki su ve tuz oranı nasıl olmalı: Bir çay kaşığı suyu bir bardak sıcak suya katmanız yeterlidir.

  • Enfeksiyon geçene kadar ayağınızı günde iki defa, yaklaşık 20 dakika tuzlu suda bekletin.

Sırt Ağrısı İçin Bitkisel Ağrı Kesici: “Üzüm”

Sırt ağrılarından kurtulmanın çok basit ve aynı zamanda çok lezzetli bir yolu, üzüm yemektir!

  • Günde sadece bir salkım üzüm yiyerek kan damarlarınızı rahatlatırsınız. Bu da sırtınızdaki ağrıya sebep olan dokuya kan akışını artıracak ve sırt ağrılarını kesecektir.

Kronik Ağrılara İyi Gelen Bitki: “Zerdeçal”

Zerdeçalı hiç duymuş muydunuz? Zerdeçalın baharatı ağrı tedavisinde aspirine kıyaslandığında 3 kat daha etkilidir. Zerdeçalın, romatizma ağrısı çekenlerin % 50’sinden fazlasının kronik ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olduğu tespit edildi. 

Son birkaç yılda zerdeçal büyük bir araştırma alanı olmuştur. Çalışmalar, zerdeçalın anti-inflamatuar, antiviral, antibakteriyel, antifungal, anti-kanserojen ve anti-oksidan özellikleri olduğunu göstermiştir.

  • Bilim adamları, bu mucize baharatın faydasını görmek için, bir tabak yemeğe 1/4 çay kaşığı zerdeçal eklemeyi öneriyorlar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla