Meslek

DJ Nedir? Nasıl Olunur?

DJ olmak için müzikler arası geçişleri yapabilmek ve tarzınızı konuşturmanız gerekir.

Halk arasında kısaltılmış hali ile DJ olarak bilinen Disk Jokey’ler müzik dünyasında kendi tarzlarını yansıttıkları müzikler yaparlar ve playlist hazırlarlar. Müzik kulağı oldukça gelişmiş olan bu kişiler müzik ekipmanları konusunda bilgi sahibi oldukları gibi bu ekipmanları usta bir şekilde kullanmalıdır. DJ’ler tek bir tarzda değil birkaç farklı tarzı içeren mix listelerde hazırlayabilirler.

DJ olmak için ekipman bilgisine sahip olmak ya da ekipmanlara sahip olmak da yeterli değildir. DJ olmak için kişide mutlaka müzik tutkusu ve ritim yeteneği olmalıdır. Müzik herkes için sevilen bir hobi olabilirken sadece bazıları için büyük bir tutkudur. Tutkunuz varsa ve müzik dünyasına yeni parçalar kazandırmak istiyorsanız sizde DJ olabilirsiniz.

DJ Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ülkemizde DJ olmak için herhangi bir okul ya da eğitim alanı yoktur. Ancak müzik alanında eğitim alarak kendini geliştirmek isteyenler konservatuar eğitimi alabilirler. Müzik hayatına büyük bir katkı sunan konservatuar eğitimi ile genel bir müzik kulağı oluşacak ve DJ olarak parçalar daha başarılı bir şekilde hazırlanabilecektir.

DJ olmak için müzik kulağına sahip olmak, ekipman bilgisi ve ritim bilgisine sahip olmak gerekir.

Hangi Tür DJ Olacağınıza Karar Verin!

DJ‘ler sadece bir alana yönelik olarak müzik çalışması yapan kişi olarak görülür. Ancak DJ’lik kendi içerisinde farklı alanlara ayrılır. Sizde hangi alanda DJ’lik yapacağınıza karar vererek bu alana yönelerek ilerleyebilirsiniz.

  • Turntablist: Hip- Hop ağırlıklı DJ’lik.
  • Radyo DJ: Radyo programı dâhilinde yapılan DJ’liktir.
  • Organizasyon DJ: Düğün, etkinlik, toplantı gibi organizasyonlarda görev alan DJ’lerdir.
  • Club DJ: Tarzı olan ve farklı kişilere hitap eden kulüplerde yapılan DJ’liktir.

Ekipmanları Öğrenin!

DJ olmak isteyen kişilerin müzik alanında ihtiyaç duyulan ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. İlk zamanlar amatör bir DJ olacaksanız bilgisayar ve telefon üzerinden uygulamalar aracılığı ile DJ çalışması yapabilirsiniz. Kendinizi geliştirmeye başladığınızda ise ekipmanları detaylı bir şekilde öğrenerek çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Ekipman almanız gerektiğinde çok pahalı ve özellikli cihazlar almanıza gerek olmayacaktır. Oldukça uygun fiyatlı birkaç ekipman ile DJ’lik çalışmalarına başlayabilirsiniz. DJ ekipmanı olarak:

  • MIDI Controller: Amatörlük zamanlarında kullanılabilir.
  • CDJ/ DJM: Bütçesi uygun olan kişiler tarafından alınabilir. En sık kullanılan club ekipmanıdır.
  • Live Setup: Profesyonel anlamda ekipman kullanmak isteyenler tarafından kullanılabilir.
DJ olmak için herhangi bir eğitim kurumu yoktur. Ancak konservatuar eğitimi alınabilir.

Bilgisayar ve Ekipman Uygulamalarını Hazırlayın!

Ekipmanlarınızı bilgisayarınıza bağlayabilmek amacıyla belirli uygulamaları yüklemeniz gerekir. Ayrıca yazılımsal anlamda uyumu yakaladığınızda yeni müzik parçaları oluşturabilirsiniz. Müzikler arası geçişleri hazırlayarak ve bütün ayarlamaları yaparak da çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Müziğinizi Konuşturun!

Ekipmanlarınız, yazılımlarınız ve bütün uygulamalarınız hazırsa tarzınızı konuşturan müzikler hazırlamaya başlayabilirsiniz. İki şarkının arasına uygun geçiş yapabilecek çalışmalar hazırlayabilirsiniz. Geçişlerde genel kurallar bulunuyor olsa da kendi yeteneğinizi kullanarak harika çalışmalara imza atabilirsiniz. Notalar arası geçişlere dikkat ederek müzik severlere özel parçalar hazırlamanızla tanınmanız daha kolay olacaktır.

DJ İş İmkanları Nasıldır?

Çeşitli kulüplerde ve organizasyonlarda DJ olarak iş bulabilirsiniz. Tarzınızın sevilmesi durumunda aylık düzenli bir kazançla gelir elde ederken eğlenmeye devam edebilirsiniz. Başvuracağınız DJ çalışmalarında deneyiminiz ve tanınmışlığınız öne çıkacaktır. Facebook, İnstagram ve YouTube gibi paylaşım alanlarından çalışmalarınızı sergileyerek geniş kitlelere müziğinizi ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla